Leki na HIV – jakie leki stosuje się w celu spowolnienia choroby?
Leki na HIV, podobnie jak leki na AIDS nie istnieją. Oznacza to, że nie ma na rynku farmaceutycznym preparatu, który umożliwiłby całkowite wyleczenie. Istnieją natomiast metody terapii, dzięki którym możliwa jest poprawa stanu zdrowia i ogólnej kondycji chorych.
Wirus HIV – jak dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia wirusem HIV – ludzkim wirusem niedoboru odporności może dojść na kilka sposobów. Zazwyczaj do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną oraz przez używanie skażonego sprzętu przeznaczonego do wstrzykiwania. Istnieje także możliwość zakażenia się dziecka od chorej matki.
Wirus HIV zazwyczaj nie daje żadnych objawów chorobowych przez kilka lat, przez co nie jest możliwe odpowiednie rozpoznanie i wdrożenie procesu leczenia, co może skutkować przeistoczeniem się wirusa HIV w AIDS.
Pomimo że nie wynaleziono jeszcze leków umożliwiających leczenie AIDS, wczesne wykrycie wirusa HIV i odpowiednie leczenie spowalnia proces postępowania tej ciężkiej i nieuleczalnej choroby.
Każdy pacjent, który podejrzewa, że mógł zostać zakażony powinien niezwłocznie wykonać test na HIV w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym. Test jest zupełnie bezpłatny i dostępny jest także dla pacjentów niewykazujących objawów choroby, chcących wykluczyć ewentualne zakażenie.
Jakie leki stosuje się w terapii HIV?
Jak już wcześniej wspomniano – leki na HIV nie istnieją, zatem całkowite wyleczenie umożliwiające unieszkodliwienie wirusa nie jest możliwe. W terapii leczenia zakażenia wirusem HIV oraz w leczeniu AIDS wykorzystuje się terapie antyretrowirusowe (ARV), których zadaniem jest zahamowanie i spowolnienie procesu choroby oraz poprawa ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta.
Terapia HIV obejmuje stosowanie następujących leków:
nienukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy (NNRTI),
nukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy (NRTI),
blokerów koreceptora CCR5,
inhibitorów fuzji,
inhibitorów proteazy (PI),
inhibitorów integrazy.
Warto nadmienić, że wyżej wymienione leki dostępne są wyłącznie na receptę. Część z nich należy do kategorii leków do zastrzeżonego stosowania i podawanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.
Czym jest terapia HAART w leczeniu HIV?
Terapia HAART to terapia antyretrowirusowa stosowana w przypadku zakażenia HIV. Polega na podawaniu chorym osobom mieszanki co najmniej trzech leków przeciwretrowirusowych – dwa nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy i jeden nienukleozydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy albo dwa nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy i jeden inhibitor proteazy.
Celem terapii HAART jest długofalowe zahamowanie replikacji wirusa HIV.
Szczepionka na HIV – kiedy będzie dostępna?
Badania nad opracowaniem szczepionki przeciwko HIV trwają nieprzerwanie od około 30. lat. Obecnie dwie opracowane, złożone szczepionki aktywujące limfocyty T są gotowe do przeprowadzenia badań klinicznych u pacjentów zakażonych i niezakażonych wirusem HIV.
Badacze pracujący nad szczepionką twierdzą, że największa trudność polega na stworzeniu jednej szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniu różnymi szczepami wirusa HIV. Niestety, wirus HIV potrafi utrzymywać się w organizmie człowieka, a naturalna odpowiedź immunologiczna organizmu nie przyczyniła się do tej pory do wyleczenia żadnego z zakażonych pacjentów. Naukowcy są pełni nadziei, że już za kilka lat osoby zakażone wirusem HIV otrzymają skuteczną szczepionkę.