Pacjenci.pl Zdrowie Pies zagryzł dwumiesięczną dziewczynkę. Dramat w Zgorzelcu
canva

Pies zagryzł dwumiesięczną dziewczynkę. Dramat w Zgorzelcu

3 stycznia 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Bulterier pogryzł dwumiesięczną dziewczynkę ze Zgorzelca. Dziecko nie żyje. Przypadków pogryzienia przez psy jest jednak więcej. Na czym polega pierwsza pomoc w razie zaatakowania przez agresywne zwierzę?


Dramat w Zgorzelcu

We wtorek po południu w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) pies rasy bulterier zaatakował dwumiesięczną dziewczynkę. Dziecko przetransportowano do szpitala z objawami pogryzienia. Miała obrażenia okolicy głowy i niestety nie udało się jej uratować.

„Stan dziecka był na tyle ciężki, że nawet natychmiastowo podjęta reanimacja nie przyniosła skutku. Dziewczynka zmarła o godz. 18.10". – powiedział w rozmowie z muzyczneradio.pl Marcin Wolski, dyrektor do spraw lecznictwa szpitala w Zgorzelcu.

Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas!
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Ugryzienie przez psa – zasady postępowania

Tego rodzaju atak może skończyć się zakażeniem i nawet groźną chorobą. Tego rodzaju rany nazywamy „ranami kąsanymi”. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że największe zagrożenie dla zdrowia stanowi ugryzienie w okolicach głowy, szyi, twarzy i genitaliów – tam ukrwienie jest największe.

Gdy atak zwierzęcia spowodował większe obrażenia, należy:

  • zahamować krwawienie jałową gazą lub czystym kawałkiem materiału. Można użyć opaski uciskowej,
  • wezwać pogotowie,
  • zabezpieczyć fragment ciała lub kończyny, jeśli została oderwana.

Jeśli obrażenia są mniejsze, należy jak najszybciej udać się do lekarza ogólnego, by w razie potrzeby otrzymać skierowanie do poradni chirurgicznej. Do tego momentu ranę należy oczyścić i ochronić przed zakażeniem.

Ranę szarpaną można odkazić preparatem z jodem, dostępnym w aptece. Na uszkodzoną skórę nie należy stosować alkoholowych roztworów.

Jak rozpoznać agresywnego psa?

Jeśli spotkamy agresywnego psa, najlepiej wycofać się do innego pomieszczenia lub jeśli jest możliwość, wspiąć na drzewo lub stanąć w miejscu, w którym pies nas nie dosięgnie. Jeśli nie ma takiej możliwości, powinno się stanąć nieruchomo ze zwartymi nogami i położyć ręce na karku. Łokciami zasłaniamy twarz i ramiona przyciskami do szyi.

Unikajmy kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem.

Niebezpieczny pies może warczeć, ziewać, szczekać. Niektóre z nich jednak nie sygnalizują złości i od razu atakują. Jeśli pies ugryzie człowieka i przedrze mu ciągłość naskórka, to już musi zostać poddany obserwacji pod kątem wścieklizny ”. – powiedziała lek. wet Katarzyna Jankiewicz.

Na ataki psów najczęściej narażone są właśnie dzieci.

źródło. polsatnews.pl

Gdy dojdzie do oparzenia petardą. Nie zwlekaj. Na czym polega pierwsza pomoc?
Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko