Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gdy dojdzie do oparzenia petardą. Nie zwlekaj. Na czym polega pierwsza pomoc?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.12.2023 19:35

Gdy dojdzie do oparzenia petardą. Nie zwlekaj. Na czym polega pierwsza pomoc?

oparzenie
canva

Sylwester to moment w roku, w którym ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty. Kiedy jednak wskazane jest, by zadzwonić po pomoc? Czy każde oparzenie petardą wymaga tego rodzaju pomocy?


 

Pierwsza pomoc w razie oparzenia petardą

Zanim zaczniemy pomagać poszkodowanemu, zadbajmy o własne bezpieczeństwo – warto się upewnić, że petarda już ponownie nie wybuchnie.

Odizolujmy ofiarę wypadku od miejsca zdarzenia. Jeśli jakaś część garderoby nadal pali się, musimy ugasić pożar – użyjmy w tym celu wody, koca lub kurtki. Możemy także poturlać poszkodowanego po śniegu. Nigdy jednak nie używajmy bezpośrednio w jego kierunku gaśnicy”. - powiedziała cytowana przez PAP Magdalena Chrostowska, specjalista chirurgii ogólnej i koordynator pomocy doraźnej w Szpitalu Św. Elżbiety Grupy LUX MED.

Następnie należy zdjąć odzież w miejscu, które jest poparzone i schładzać je wodą przez ok 15-20 min. Temperatura wody powinny mieć ok. 20 stopni Celsjusza. Jeśli rana jest głębsza, można ją przykryć – materiał ten powinien być czysty i mokry. Oparzone miejsce zabezpieczamy także jałową gazą.

Oparzeń po petardzie nie smarujemy maścią ani kremem. Można za to użyć opatrunku hydrożelowego. Jeśli poszkodowany odczuwa silny ból, można mu podać lek przeciwbólowy.

Projekt bez nazwy - 2023-12-31T185201.241.png

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

Oparzenie petardą – wezwij karetkę w tych sytuacjach

Jeśli poparzenie nie jest groźne, można je opatrzyć samodzielnie. Po kartkę należy jednak zadzwonić w następujących sytuacjach:

  • poparzona osoba ma objawy wstrząsu np. bladość, zimne poty, zaburzenia świadomości, zmiany w zachowaniu,
  • pojawiły się rozległe oparzenia dróg oddechowych,
  • wystąpiły groźne urazy

Gdy poszkodowany stracił przytomność, połóżmy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli poszkodowany jest świadomy, utrzymujmy z nim kontakt.

„Jeśli w wyniku wystrzału fajerwerków dojdzie do naderwania lub pełnego oderwania kończyny ranę należy ucisnąć, najlepiej przez opatrunek, żeby zatamować krwawienie. Jeśli ucisk jest nieskuteczny, należy przyłożyć dodatkową warstwę gazy i poprawić ucisk. Gdy mimo takich działań miejsce amputacji nadal krwawi, wyjątkowo możemy zastosować opaskę uciskową – koniecznie trzeba zapamiętać, a najlepiej zanotować czas jej założenia". – mówi Magdalena Chrostowska.

Pomoc medyczna w Sylwestra i Nowy Rok

Na stronie internetowej oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się wykaz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Znajdują się tam również adresy izb przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Numery alarmowe:

  • 997 – Policja,
  • 998 – Państwowa Straż Pożarna,
  • 999 – Państwowe Ratownictwo Medyczne
  • 112 – jednolity numer alarmowy, obowiązujący w całej Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

źródło: zdrowie.wprost 

Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas!
leki
Pamiętajmy, że każdy lek w nadmiernej dawce, może stać się trucizną i wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Toksyczne działanie może wystąpić także wskutek długotrwałego przyjmowania dawek leczniczych. Leki są najczęstszą przyczyną zatruć w Polsce. Zazwyczaj do zatruć dochodzi wskutek nieświadomego przedawkowania medykamentów, jednak coraz częściej leki wykorzystywane są do podejmowania prób samobójczych. 
Czytaj dalej
Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć
Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć?
Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć?
Popularne środki żrące pomagają nam najczęściej w kłopotach związanych z zanieczyszczeniami, czy też nieprawidłowym odpływem wody. Z tego powodu większość gospodarstw domowych jest zaopatrzonych w taki środki jak kret czy też wybielacz. Niestety ze względu na swoje właściwości, użyte w niewłaściwy sposób, stanowią niebezpieczne substancje żrące. W przypadku ich spożycia może dojść do zatrucia substancjami żrącymi, które grozi uszkodzeniem jamy ustnej, przełyku oraz organów wewnętrznych pod postacią różnych oparzeń. Najczęstszymi ofiarami zatrucia są dzieci, ze względu na brak świadomości szkodliwości danej substancji. Do głównych substancji żrących zalicza się kwasy oraz zasady, a pierwsza pomoc w przypadku zatrucia się którąś z nich jest różna, w zależności od typu substancji. Do głównych objawów zatrucia substancjami żrącymi, w przypadku ich spożycia należą ból oraz uczucie pieczenia w jamie ustnej i gardle, wymioty z towarzyszącym bólem brzucha, pojawienie się zmian w jakie ustnej w postaci ran, oparzeń, białych lub czarnych plam, obrzęk jamy ustnej oraz utrudnione przełykanie, spowodowane podrażnieniem przełyku. W przypadku gdy substancja żrąca ma kontakt ze skórą dochodzi do niszczenia struktury nabłonka, które może skutkować poparzeniem oraz plamami.Jak dochodzi do zatrucia substancjami żrącymi?
Czytaj dalej