Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty
Daria  Siemion
Daria Siemion 08.03.2024 14:25

Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty

ZUS, emerytura, podwyżka, wypłata, rewaloryzacja
fot. Arkadiusz Ziółek East News

Trzynasta emerytura w tym roku powinna zostać wypłacona w kwietniu. Wyniesie równowartość najniższej emerytury po waloryzacji z początku marca. To 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto. Niemniej, nie każdy emeryt się “załapie”.  Kto nie dostanie świadczenia?

“Trzynastka” nie będzie przyznane osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają emeryturę i pracują, przekraczając ustalone progi, a także z zawieszonym prawem do świadczeń.

Nie uwierzycie, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym!

– Wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent przebiega bez zakłóceń. Od 1 marca ZUS przekazał już blisko 4 mln zwaloryzowanych świadczeń. Kosztowało to ponad 1,3 mld zł. Przygotowywane są wypłaty dla pozostałych emerytów i rencistów w kolejnych terminach – informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. 


Urzędnik nie zabrał jednak głosu w sprawie drugiej waloryzacji, która powinna przypadać na wrzesień. Wiele wskazuje na to, że jej nie będzie. A co z trzynastkami i waloryzacją w przyszłym roku? Zostańcie z nami.
 

Waloryzacja emerytur 2024 – kwoty podwyżek

Od 1 marca 2024 zmianie uległa wysokość świadczeń emerytarlnych w Polsce. Kwote te dostosowano do tegorocznego wskaźnika waloryzacji emerytur. W efekcie od 1 marca 2024 emerytury seniorów są o 12,2 proc. wyższe.

Przykładowe wyliczenia podwyżek:

  • przed waloryzacją - 1000 zł (brutto) - po waloryzacji - 1121 zł (brutto) - na rękę - 1020 zł,
  • przed waloryzacją - 2000 zł (brutto)- po waloryzacji - 2242 zł (brutto) - na rękę - 2041 zł,
  • przed waloryzacją - 3000 zł (brutto) - po waloryzacji - 3364 zł (brutto) - na rękę - 2956 zł,
  • przed waloryzacją - 4000 zł (brutto)- po waloryzacji - 4485 zł (brutto) - na rękę - 3843 zł.

Waloryzacja objęła również inne świadczenia, np. dodatek dla sieroty zupełnej wzrósł z 553,30 zł do 620,36 zł, a dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07. Wzrost dotyczy świadczeń przyznanych do końca lutego 2024 roku.

pexels-pixabay-33786.jpg
Od 1 marca emerytom będzie żyło się trochę lepiej Fot. Pexels / Pixabay

 

13. emerytura a sprawa dodatkowych świadczeń pieniężnych. Ważna jest jedna ustawa Uważaj na oszustów. Oferują pomoc przy 13 emeryturze

Trzynastka dopiero w kwietniu i nie dla wszystkich

Trzynasta emerytura w tym roku planowo ma być wypłacona w kwietniu. "Trzynastka" będzie równa wysokości najniższej emerytury po waloryzacji z początku marca. Wyniesie ona 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto.


Niemniej, nie każdy emeryt ją otrzyma. Świadczenie nie będzie przyznane osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają emeryturę i pracują, przekraczając ustalone progi, a także z zawieszonym prawem do świadczeń.


Przypomnijmy, że próg dochodowy dla pracujących emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego wynosi 9353,50 zł brutto i przestaje on obowiązywać dopiero w chwili osiągnięcia odpowiedniego wieku (kobiety – 60 lat, mężczyźni – 65 lat).

Drugiej waloryzacji emerytur w tym roku nie będzie?

Druga waloryzacja emerytur i rent była jedną z głównych obietnic wyborczych Donalda Tuska, ale szanse na jej zrealizowanie są coraz mniejsze, ponieważ dalekie od spełnienia są dwa warunki, od których owa waloryzacja zależy.


Pierwszy to przeprowadzenie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na razie wiadomo o niej tyle, że rozpoczęto prace nad koncepcją i nie wiadomo, czy politycy zdążą do września.


Drugi to (zgodnie z zapowiedziami rządu) inflacja na poziomie co najmniej 5 proc., a takiej inflacji nie prognozuje na razie żaden ekonomista – GUS podaje, że obecnie wynosi ona 3,9 proc. i nic nie wskazuje na to, by miała wzrosnąć w pierwszej połowie roku.

Co czeka emerytów i rencistów w przyszłym roku?

Prezes Narodowego Banku Polskiego  Adam Glapiński ogłosił, że "inflacje udało się doprowadzić do celu". Według analityków NBP w tym roku inflacja będzie wynosić 3,55 proc., a w przyszłym 3,60 proc. 


Nie zapowiada się jednak na obniżenie rat kredytów. – Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek 6 lutego 2024 r. posiedzeniu – powiedział w rozmowie z PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.


I chociaż niższa inflacja to dobra wiadomość, ponieważ stanieją zakupy, to niestety przełoży się ona na niższe podwyżki świadczeń. Jeśli prognozy analityków NBP się sprawdzą, w przyszłym roku wyniosą one zaledwie 3,60 proc. Będzie to najniższa waloryzacja w historii.

Zobacz też:

Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Maryla Rodowicz ujawnia, dlaczego wygląda tak młodo. Przyczyną nie są drogie zabiegi

Twoja emerytura od tego zależy. Jak udokumentować składki na ZUS?
 Źródło: PAP, ww.zus.pl

Polecane