Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zus

Zus

Uśmiechnięty chłopak na wózku inwalidzkim, w tle biblioteka
23.05.2024 11:29 Tyle w 2025 roku dostaną niepełnosprawni. Jest plan nowego dodatku

W Sejmie ruszyły prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zmiany miały dotyczyć podwyższenia świadczenia z 1780,96 zł brutto do kwoty płacy minimalnej (obecnie 4242 zł brutto, od lipca 40 zł więcej). Będzie jednak inaczej.Podczas posiedzeń  Sejmu przyjęto poprawkę, z której wynika, że osoby uprawnione do renty socjalnej będą otrzymywały dodatek wynoszący różnice między tym świadczeniem a najniższą krajową. Zgodnie z przewidywaniami zmiany mają wejść w życie od 2025 roku. – Dla mnie to hucpa – mówi jedna z działaczek na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Wyjmowanie pieniędzy z bankomatu
23.05.2024 07:47 Od 1 lipca wzrost płacy minimalnej. Tyle wyniesie najniższa pensja

Od 1 lipca 2024 roku wzrośnie płaca minimalnej. Po podwyższe wyniesie ona 4300 zł brutto i będzie dotyczyć wszystkich pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i umowy cywilnoprawne. Ile wyniesie minimalna pensja "na rękę"?Wysokość wynagrodzenia minimalnego reguluje rozporządzenie Rady Ministrów. Zgodnie z przepisami wysokość płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej wzrośnie w lipcu 2024 roku. Będzie to już druga podwyżka minimalnej pensji w tym roku, pierwsza nastąpiła 1 stycznia.

Kobieta licząca w portfelu drobne
21.05.2024 12:19 Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle wynosi najniższa wypłata w Polsce

Ile wynosi najniższe pobierana emerytura w Polsce? Ta kwota może szokować. To aż 878 tysięcy razy mniej niż najwyższa. Chodzi dosłownie o grosze.Wiele osób ma zastrzeżenia co do wysokości swojej emerytury i słusznie – niektóre świadczenia, mimo dużego stażu pracy po prostu nie starczają na życie. Narzekają też gwiazdy, które przepracowały całe życie na umowie o dzieło, nie odprowadzając składek – ich emerytury wynoszą jedynie kilka  złotych. Są jednak osoby, które od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostają zdecydowanie mniej. Oto krótka historia najmniejszych emerytur w Polsce.

Pieniądze w walizce
14.05.2024 15:35 Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Emeryt pracował na nią 62 lata

Średnia emerytura w Polsce wynosi 3482,63 zł brutto. Nie da się ukryć, że nie jest to dużo i za takie pieniądze w dużym mieście ciężko przeżyć. Są jednak w naszym kraju osoby, których świadczenie emerytalne wynosi nawet 10 razy więcej. O jakich pieniądzach mowa? Kto je dostaje?

Koperta z napisem ZUS, w tle pieniądze
10.05.2024 13:28 Emeryt gnębiony przez ZUS. Dali mu grosze, każą oddać krocie

Senior ze Śląska otrzymał od ZUS szokujące pismo. Urząd nakazał emerytowi zwrot pieniędzy, które ten otrzymał, gdy nie był zdolny do pracy w czasie pandemii. Jakby tego było mało, ZUS doliczył odsetki. W podobnej sytuacji są tysiące osób w całej Polsce.

Dwie starsze panie spacerujące z kijkami nad morzem, w tle zachód słońca
09.05.2024 09:45 Te osoby mogą dostawać "trzynastkę" co miesiąc. Wystarczy, że wypełnią jeden wniosek

W zeszłym roku dodatek ten wynosił 565 zł. W tym roku wzrósł prawie trzykrotnie, osiągając kwotę 1780 zł – tyle samo co "trzynastka". Osoby uprawnione do tego świadczenia mogą dostawać tę kwotę co miesiąc. Muszą jednak wypełnić odpowiedni wniosek.

Świadczenie wspierające od ZUS
07.05.2024 08:53 Świadczenie wspierające. Niepełnosprawni muszą najpierw stawić się przed komisją

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy dla osób niepełnosprawnych, o którą mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami. Przyznawane jest od 1 stycznia 2024 roku, ale żeby je otrzymać należy uzyskać odpowiednią ilość punktów. Lifeonwhlz publikuje nagranie, w którym punktuje absurd konieczności osobistego stawienia się na komisji, która takie punkty przyznaje. 

Izabela Leszczyna, Ministerstwo Zdrowia
26.04.2024 10:05 Nowe zasady rozliczania składek zdrowotnych. Wiadomo, kiedy wejdą w życie

O zmianach w składkach zdrowotnych mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz prace rządu nad nowelizacją przepisów, które zmienią zasady naliczenia składki zdrowotnej są już na finiszu. Do procedowania powinny wejść w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast w styczniu 2025 r. wejdą w życie.Nowelizacja ustawy ma nie tylko obniżyć wysokie koszty składek, ale odciążyć też budżety i dobrze wpłynąć na rentowność rodzimych biznesów. Będzie też zmiana sposobu rozliczania składek z miesięcznych na roczne.

Emerytury, zdrowie, seniorzy
27.03.2024 17:43 Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. "Na leki już i tak mi nie starcza"

Jestem chwilę przed emeryturą. Rocznik 1964, grudzień, czyli zodiakalny strzelec. Od kilku lat sypie mi się zdrowie. Już dziś wychodzę z apteki z reklamówką leków, nie wszystkie wykupuję, bo na to mi nie starcza pieniędzy. Wieści, że mój rocznik będzie miał emeryturą wyliczoną na niekorzystnych zasadach dobija mnie - mówi w rozmowie z Pacjenci.pl Dorota, mieszkanka Warszawy. - Polskie emerytury i tak są głodowe. Na leki starcza mało komu. A ja, choć z zawodu jest księgową, to nie na tyle kreatywną, żebym ominęła składki i podatki tak, by zapewnić sobie wysoką emeryturę - żartuje nasza rozmówczyni, ale to taki śmiech przez łzy.Szykują się ogromne zmiany w emeryturach już od 1 kwietnia. Osoby, które teraz osiągną wiek emerytalny będą mieć wyliczane świadczenia na mniej korzystnych zasadach. Zmiany mają związek z nowymi danymi, które opublikował Główny Urząd Statystyczny. Sprawa może dotyczyć aż 250 tys. kobiet i mężczyzn.Sposób wyliczania świadczeń będzie oparty o nowy wskaźnik średniego dalszego trwania życie. Czy to wpłynie na wypłaty osób, przed którymi emerytura jest jeszcze daleko?- Przedwczoraj byłam w aptece. Kupowałam leki dla siebie i męża. Mamy swoje lata, więc i tzw. wielochorobowość, jak to się ładnie mówi. Nadciśnienie, cholesterol, ten zły oczywiście, ja osteoporozę, mąż reumatyzm. Wadę serca, to od urodzenia, ale wiadomo, że to też wymaga przyjmowania jakichś leków. A, no i jeszcze oboje mamy początki zaćmy i przyjmujemy jakieś krople. Może się to trochę zahamuje, choć niby operacja na to jest prosta i nie ma się co bać - mówi Dorota. - A, no i jeszcze suplementy. Magnez, który zaleca kardiolog, coś na sen, ale to już ziółka. Tak czy siak, poszło 800 zł! Czekam, aż będziemy mieli 75 lat, to podobno większość leków za darmo. Ale wątpię, że dożyjemy. A co do niższej emerytury? Mi i tak nie starcza na te leki. Gdyby nie mąż, chyba bym się nie leczyła. Albo prosiła o pomoc dzieci, bo mamy córkę i syna - dodaje. 

Emerytka ciesząca się z zawartości porfela
22.03.2024 11:24 Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

"Trzynastki” to dla wielu emerytów dodatkowe pieniądze na rehabilitację, jedzenie czy leki. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku świadczenie zostanie wypłacone szybciej - jeszcze w marcu. A zła, że niestety, nie wszyscy je dostaną. Poniżej szczegóły.I chociaż niektórzy seniorzy za pieniądze z 13. emerytury wyprawią święta czy kupią leki, to inni będą musieli na nie jeszcze poczekać. Na wcześniejszą wypłatę świadczenia mogą liczyć jedynie osoby, które emeryturę dostają 1 kwietnia. Wszystko dlatego, że dzień ten wypada w święto. Co więcej, nie wszyscy dostaną “trzynastkę” – świadczenie nie przysługuje osobom, które przekroczyły wyznaczone przez ZUS progi. Najgorsze jest to, że niektórzy będą musieli je zwrócić. 

Starsza kobieta ciągnąca wózek z zakupami
13.03.2024 13:58 Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Składki emerytalne trafiają na indywidualne konta w ZUS od 1999 roku, ale co z pieniędzmi z wcześniejszych lat pracy? Okazuje się, że osoby zatrudnione przed 1999 rokiem mają niemały problem. Swoje zatrudnione muszą dokumentować na różne sposoby, ponieważ ZUS nie posiada takich danych. Jeśli tego nie zrobią, ich świadczenie będzie głodowe.Jak udokumentować swoje zatrudnienie przed 1999 rokiem? Co warto mieć w swojej szufladzie, by świadczenie emerytalne było adekwatne do stażu pracy?

ZUS, emerytura, podwyżka, wypłata, rewaloryzacja
08.03.2024 14:25 Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty

Trzynasta emerytura w tym roku powinna zostać wypłacona w kwietniu. Wyniesie równowartość najniższej emerytury po waloryzacji z początku marca. To 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto. Niemniej, nie każdy emeryt się “załapie”.  Kto nie dostanie świadczenia?“Trzynastka” nie będzie przyznane osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają emeryturę i pracują, przekraczając ustalone progi, a także z zawieszonym prawem do świadczeń.Nie uwierzycie, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym!– Wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent przebiega bez zakłóceń. Od 1 marca ZUS przekazał już blisko 4 mln zwaloryzowanych świadczeń. Kosztowało to ponad 1,3 mld zł. Przygotowywane są wypłaty dla pozostałych emerytów i rencistów w kolejnych terminach – informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Urzędnik nie zabrał jednak głosu w sprawie drugiej waloryzacji, która powinna przypadać na wrzesień. Wiele wskazuje na to, że jej nie będzie. A co z trzynastkami i waloryzacją w przyszłym roku? Zostańcie z nami. 

opieka nad seniorem rodzicem
09.02.2024 16:42 Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy, czyli ten wypłacany osobie, która tak intensywnie opiekuje się wymagającą stałej opieki chorą czy niepełnosprawną osobą w rodzinie, że nie może połączyć tego z pracą zawodową i musi z niej zrezygnować, zwykle kojarzy się nam z symbolicznymi pieniędzmi, jakie od państwa dostaje któryś z rodziców chorego dziecka. A taki zasiłek może dostać też córka czy syn, którzy opiekują się schorowanym rodzicem.

składka zdrowotna ZUS
05.02.2024 12:17 Koniec ze składką zdrowotną ZUS dla wybranych grup osób. Czy się do niej zaliczasz?

Osoby z aż jedenastu grup nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowanej z budżetu państwa.  Zmiana ma związek z nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i niektórych innych ustaw. Czy należysz do “wybrańców” ZUS-u? 

matka z dzieckiem
02.02.2024 18:28 Ruszył nabór wniosków o świadczenie 800 plus. Nie przegap!

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. 

Emerytura od ZUS - kompletuj zaświadczenia zawczasu
23.10.2023 09:42 Twoja emerytura od tego zależy. Jak udokumentować składki na ZUS?

To, jak wysoką dostaniesz emeryturę, zależy od tego, czy udokumentujesz okresy składkowe. Dla ZUS to kluczowe. Co musisz zrobić, jeśli zginęły Ci „kwity” sprzed lat, a Twój zakład pracy już nie istnieje? Zanim wybierzesz się na emeryturę, skompletuj dokumenty, bo od tego zależy, ile pieniędzy ZUS będzie przesyłał odtąd co miesiąc na Twoje konto. Jak przygotować się do emerytury? – krok po kroku tłumaczy to portal www.Businessinsider.com.pl. 

bosak
12.10.2023 12:18 Bosak ogłosił, że żona jest w ciąży. Konfederaci chcą likwidować ZUS. Na nasze emerytury zapracują ich dzieci?

To ugrupowanie startujące do walki w najbliższych wyborach, ma w ofercie pełno absurdalnych pomysłów. Słynie z anachronicznych, patriarchalnych poglądów. Ma też pomysły na “reformy” nie tylko obyczajowe. Chce likwidować ZUS, ale nie ma pomysłu, czym go zastąpi. Lider Konfederacji Krzysztof Bosak wkrótce znów zostanie ojcem. Dzieci konfederatów dźwigną problemy demograficzne Polski? Poseł Krzysztof Bosak w trakcie audycji Tłit w Wirtualnej Polsce wyznał, że jego żona jest w zaawansowanej ciąży. Para spodziewa się trzeciego dziecka.