Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Twoja emerytura od tego zależy. Jak udokumentować składki na ZUS?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.10.2023 09:42

Twoja emerytura od tego zależy. Jak udokumentować składki na ZUS?

Emerytura od ZUS - kompletuj zaświadczenia zawczasu
Shutterstock

To, jak wysoką dostaniesz emeryturę, zależy od tego, czy udokumentujesz okresy składkowe. Dla ZUS to kluczowe. Co musisz zrobić, jeśli zginęły Ci „kwity” sprzed lat, a Twój zakład pracy już nie istnieje? 

Zanim wybierzesz się na emeryturę, skompletuj dokumenty, bo od tego zależy, ile pieniędzy ZUS będzie przesyłał odtąd co miesiąc na Twoje konto. Jak przygotować się do emerytury? – krok po kroku tłumaczy to portal www.Businessinsider.com.pl

Emerytura – jakie dokumenty potrzebuje ZUS?

Dowód osobisty, wypełniony formularz i dokumenty potwierdzające to, gdzie i kiedy pracowałeś i ile zarabiałeś – to podstawa, jaką musisz okazać w ZUSie. 

Jak udokumentować okresy składkowe? Zaświadczeniami od pracodawców, świadectwami pracy, a nawet legitymacją ubezpieczeniową z wpisami o zatrudnieniu. 

Lekarz dał Ci zwolnienie? Co Twój pracodawca widzi na L4? Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

ZUS honoruje też zeznania świadków, by ustalić wysokość emerytury

Jeśli przepadły ci te dokumenty, albo wyrzucałeś, nie wiedząc, że po latach będą potrzebne, wiedz, że ZUS honoruje też: umowy o pracę, wpisy w starym (książeczkowym) dowodzie osobistym, legitymację służbową, a nawet legitymację związków zawodowych i pisma, które wysłał ci pracodawca, np. o tym, że zmieniłeś stanowisko, czy że dostałeś w pracy nagrodę. 

W ostateczności ZUS uzna za pewnik, że pracowałeś, także zeznania świadków. To dotyczy osób zatrudnionych przed 15 listopada 1991 r., albo później, jeśli dokumenty zostały zniszczone wskutek powodzi w 1997 r. (pamiętasz słynną powódź we Wrocławiu – pokazaną w filmie „Wielka woda”?) lub 2010 r. Zeznaniem świadka mogą się przydać też w sytuacji, gdy byłeś pracownikiem młodocianym przed 1 stycznia 1975 r.

ZUS-emerytura_Grand-Warszawski.jpg

Fot.Grand Warszawski/Shutterstock

Jak udokumentować okresy nieskładkowe?

Jeśli chodzi o studia czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze, potrzebujesz zaświadczenie z uczelni albo po prostu dyplom. Akt urodzenia dziecka i oświadczenie, że sprawowałaś nad nim osobiście opiekę. To wystarczy do obliczenia tzw. kapitału początkowego. 

W najgorszym razie możesz iść do sądu, by orzekł, że choć nie masz żadnych dokumentów, świadków, a pracodawca już nie istnieje, to jednak pracowałeś i należy ci się emerytura na jedynie na podstawie Twoich zeznań.

Źródło: www.businessinsider.pl, więcej szczegółów na ten temat i to tym, jak obliczyć emeryturę, znajdziesz na stronie ZUS pod tym linkiem: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kalkulatory-emerytalne/emerytura-na-nowych-zasadach/kalkulator-emerytalny-prognozowana-emerytura

 

Polecane