Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Te leki mogą przyczynić się do rozwoju metabolicznego stłuszczenia wątroby. Lepiej wiedzieć wcześniej
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.08.2023 17:30

Te leki mogą przyczynić się do rozwoju metabolicznego stłuszczenia wątroby. Lepiej wiedzieć wcześniej

tabletka
canva

Metaboliczne stłuszczenie wątroby (MAFLD) jest jedną z najczęściej występujących schorzeń wątroby. Jednym z czynników przyczyniającym się do powstawania choroby jest otyłość. Masę ciała zwiększają nie tylko złe nawyki żywieniowe i brak odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Przyczyną tycia mogą być również leki. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

Stosowanie leków a rozwój MAFLD

Leki, które zwiększają masę ciała, czy leki, które są diabetogenne, czyli powodują zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy mogą prowadzić do stłuszczenia wątroby i rozwoju MAFLD. Natomiast nie jest to stłuszczenie metaboliczne typowo według definicji. Oczywiście jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby jest to polekowe uszkodzenie wątroby po przyjmowanych lekach, ale nie jest to metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby – MAFLD., jest to stłuszczenie polekowe”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

 Przybieranie na wadze jest skutkiem ubocznym stosowania m.in. glikokortykosteroidów, potocznie nazywanych „sterydami”. W pewnych sytuacjach tycie bywa efektem pożądanym – np. w przypadku osób z niedoczynnością kory nadnerczy. Jednak w przypadku innych chorób np. astmy oskrzelowej i reumatoidalnego zapalenia stawów, które wymagają podawania dużych dawek sterydów, tycie jest już efektem niechcianym i powoduje gromadzenie się tkanki tłuszczowej np. w okolicach brzucha i twarzy. To powoduje, że ryzyko rozwoju MAFLD się zwiększa.

Podawanie sterydów w niewielkich dawkach nie musi jednak powodować przyrostu masy ciała.

Projekt bez nazwy - 2023-07-31T215106.406.png

Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów Lekarze je przepisują, stosuje się je w szpitalach. A te leki niszczą jelita!

Które leki jeszcze mogą powodować tycie?

Przybieranie na wadze bywa skutkiem kuracji z zastosowaniem atypowych preparatów antydepresyjnych. Na przyrost masy ciała w dużym stopniu wpływa stosowanie atypowych neuroleptyków, z powodu których chory ma większy apetyt i wolniejszą przemianę metaboliczną, co powoduje tycie. Atypowe leki przeciwpsychotyczne powodują większy przyrost masy ciała niż leki starszej generacji. Stosowane są jednak dlatego, że mają większą skuteczność przeciwchorobową.

 

Jak ograniczyć rozwój MAFLD bez stosowania środków farmakologicznych?

Niefarmakologiczną metodą leczenia MAFLD jest redukcja masy ciała: 

„Żeby rzeczywiście cofnąć stłuszczenie i początkowe włóknienie w MAFLD poleca się zredukować około 10% masy wyjściowej w ciągu 6 miesięcy u pacjentów z otyłością. Udowodniono, że takie postępowanie może redukować  stłuszczenie, zapalenie i  włóknienie wątroby. Redukcja 3-5% wyjściowej masy ciała - zmniejsza stopień stłuszczenia, natomiast redukcja  5-7%  wyjściowej masy ciała zmniejsza dodatkowo stopień uszkodzenia komórek wątrobowych i zapalenie. Nie jest to łatwe, bowiem dieta jest najprostszym lekarstwem, ale najtrudniejszym do utrzymania”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

MAFLD można cofnąć, o ile choroba nie zostanie rozpoznana zbyt późno: 

„ Na wczesnych etapach rozpoznania, kiedy nie ma jeszcze zaawansowanego włóknienia wątroby i nie ma marskości wątroby, jest to choroba jak najbardziej do odwrócenia. Najistotniejszy wpływ na przebieg MAFLD ma prawidłowy styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie się”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.