Otyłość to przewlekła choroba o skomplikowanej, wielowątkowej etiologii, polegająca na ponadnormatywnym gromadzeniu się tłuszczu w organizmie. Jest uciążliwa dla pacjenta, może stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a w zależności od stopnia rozwoju może być groźna również dla jego życia.
Fakt występowania otyłości zwykle można stwierdzić już poprzez metodę empiryczną (poprzez zaobserwowanie sylwetki osoby chorej), jednak klinicznie można ją potwierdzić wyłącznie poprzez zmierzenie i zważenie pacjenta. Na tej zasadzie obliczany jest wskaźnik BMI chorego, czyli wskaźnik masy ciała. Zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną, otyłość zaczyna się od BMI równego 30.
Otyłość dzieli się ponadto na trzy stopnie – każdy z nich warunkuje poziom niebezpieczeństwa związanego z wystąpieniem groźnych dla zdrowia i życia powikłań i chorób. Pierwszy stopień otyłości dotyczy BMI pomiędzy 30 a 34,99, a ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących jest wysokie. Drugi stopień otyłości to BMI od 35 do 39,99 (bardzo wysokie ryzyko), zaś trzeci stopień to BMI wyższe lub równe 40, a ryzyko wystąpienia dodatkowych dolegliwości jest ekstremalnie wysokie.
Nadwaga stanowi przedsionek otyłości, a jej wystąpienie odnotowuje się w przypadku BMI na poziomie od 25 do 29,99. Ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości jest w tym przypadku średnie, jednak już na tym etapie warto podjąć się stosownej profilaktyki. Leczenie nadwagi jest bowiem dużo prostsze aniżeli leczenie otyłości.
Otyłość to choroba, która w swych najpoważniejszych stadiach (BMI powyżej 50) prowadzi do niepełnosprawności ruchowej, a nawet śmierci. Największe zagrożenie dla osób otyłych rodzą choroby towarzyszące, które w ich przypadku rozwijają się niezwykle prędko i licznie. Eksperci wyliczają, że chorób związanych z otyłością lub takich, których rozwojowi otyłość sprzyja, może być kilkadziesiąt.
Do najpopularniejszych chorób związanych z otyłością zaliczane są: insulinooporność, cukrzyca typu 2, zespół policystycznych jajników, zaburzenia płodności i miesiączkowania, ginekomastia, zawał serca, miażdżyca, udar mózgu, zespół bezdechu sennego, astma oskrzelowa, nowotwory, problemy ze stawami, bóle pleców, rozstępy, migrena, depresja czy choroba Alzheimera.
Otyłość jest szczególnie niebezpieczna także dla kobiet w ciąży – może prowadzić do obumarcia zarodka, wad rozwojowych płodu i poronienia.
Leczenie otyłości może być procesem długotrwałym i skomplikowanym – wszystko zależy od przyczyn otyłości, które mogą mieć podłoże genetyczne, chorobowe, ale także wiązać się z nieprawidłowym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej.
W niektórych przypadkach leczenie otyłości będzie musiało przybrać formę leczenia farmakologicznego, a nawet chirurgicznego. W wielu sytuacjach jednak wystarczającym może się okazać aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych, która de facto zawsze (w mniejszym lub większym stopniu) stanowić będzie element leczenia.
Pokaż więcej
Znany stand-uper przeszedł spektakularną metamorfozę. To, jak teraz wygląda, budzi zachwyt i podziw. W mediach największe emocje wzbudza fakt, że mężczyzna schudł ponad 50 kg. Wreszcie – bo, jak sam powiedział, próbował wiele razy, ale bez rezultatów.Łukasz Lodkowski może być inspiracją dla wielu osób, które chciałyby pozbyć się zbędnej masy ciała, ale brakuje im do tego silnej woli, motywacji, pomysłów, czy wytrwałości.
Tomasz Sekielski zaskoczył swoich fanów nie tylko nowym programem, ale również spektakularną metamorfozą. Dziennikarz wzbudził mnóstwo emocji, po tym, jak zaprezentował się na antenie szczuplejszy o blisko 100 kilogramów! Jak udało mu się przejść tak ogromną przemianę?
Czasami za uśmiechem aktora kryje się osobisty dramat, którego nie dostrzegają widzowie. Tak było w przypadku jednego z aktorów serialu "M jak Miłość". Bartłomiej Nowosielski, aktor znany z roli Tadeusza Kiemlicza podzielił się przykrą nowiną na temat swojego zdrowia. Diagnoza, którą usłyszał, nie pozostawia złudzeń – czeka go długa i trudna walka z podstępną chorobą.
Otyłość to jedna z najczęstszych chorób. Nie oznacza to jednak, że jest jak wyrok. Pomóc w leczeniu tej podstępnej choroby może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przekonuje o tym "Doktor Michał", który sam schudł 20 kg.
NIK sprawdziła, jak Narodowy Fundusz Zdrowia gospodarował pieniędzmi z opłaty cukrowej i podatku od małpek. Okazało się, że Fundusz finansował dzięki tym środkom ogół świadczeń, a nie to, na co były przeznaczone, czyli leczenie osób z otyłością i alkoholizmem. Do wyników kontroli odniosło się Ministerstwo Zdrowia.
Zmarł aktor znany, m.in. z filmów o „Harrym Potterze” i serialu „Doctor Who”. Simon Fisher-Becker odszedł w wieku 63 lat. Ta smutna informacja pojawiła się na jego koncie na Facebooku, opublikowana przez jego męża.
W dniu 4 marca rozmawiamy o otyłości, która jest bardzo poważną chorobą, powodującą ponad 200 powikłań. - Kiedy mówimy o tym, że ktoś umarł na cukrzycę typu 2, to mówimy, że umarł na otyłość - komentował podczas konferencji STOP OTYŁOŚCI prof. Mariusz Wyleżoł. Na kanale Pacjenci.pl możecie obejrzeć naszą rozmowę z Elżbietą Brzozowską, pacjentką bariatryczną i wiceprezeską Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum oraz Agnieszką Węgiel, psycholożką odchudzania.
Dziecięca otyłość to narastający problem. Z danych WHO wynika, że liczba otyłych dzieci powyżej 5 roku życia oraz młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 r. Dodatkowe 213 milionów miało nadwagę. W Polsce u 32 proc. dzieci w wieku 7-9 lat stwierdzono nadwagę i otyłość. U co 3. dziecka! A mimo to wciąż pokutuje przekonanie – szczególnie wśród osób ze starszych pokoleń – że dziecko, które ma fałdki tłuszczyku „dobrze wygląda”. No i tak nie marznie...
Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze opracowali nowy lek, który może być prawdziwym przełomem w leczeniu otyłości, a także cukrzycy typu 2. Ma skutecznie zmniejszać apetyt, poprawiać wrażliwość na insulinę i spalać kalorie, nie wywołując przy tym nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak np. mdłości.Nowy lek, o którym napisano w prestiżowym czasopiśmie „Nature” jest nadzieją dla milionów osób, które nie reagują dobrze na dotychczas stosowane leczenie.
Tak zwana „oponka” bywa prawdziwą zmorą zarówno pań, jak i panów. Kiedy zdarzy nam się przybrać na wadze kilka kilogramów, często właśnie w tym miejscu ciała widać to w pierwszej kolejności. Chcąc zlikwidować ten niepożądany tłuszczyk, zwykle podejmujemy decyzję o wprowadzeniu w życiu ćwiczeń – tzw. „brzuszków”.Ćwiczymy sumiennie przez kilka dni, a nawet tygodni, ale... efektów nie widać? Nic dziwnego. Ten rodzaj gimnastyki nie wystarczy, by „zrzucić brzuszek”. Możemy się męczyć na darmo, a efekty będą minimalne, albo praktycznie żadne. Okazuje się, że brzuch trzeba ćwiczyć inaczej.
BMI czyli indeks masy ciała spotkał się z krytyką specjalistów, którzy znaleźli lukę w dotychczasowych obliczeniach: wynik BMI nie odzwierciedla zagrożeń zdrowotnych. Miejsce BMI powoli zajmuje BRI, nowy parametr, którego wynik oparty jest o wzrost i obwód talii.
Otyłość uznawana jest za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Niestety, problem ten dotyczy coraz młodszych pokoleń. Jak wynika z badań, polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. O przyczynach i skutkach otyłości u najmłodszych oraz sposobach na walkę z tym problemem rozmawiamy z Izabelą Sobolewską, dietetykiem klinicznym z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży "Efekt Klimasa".
Żylaki, czyli widoczne pod skórą poszerzone i poskręcane żyły, to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wiele osób postrzega je głównie jako problem estetyczny, ale tak naprawdę są one objawem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia. Jeśli zauważysz na nogach żylaki, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do lekarza. Zaniedbanie tego problemu wiąże się z komplikacjami i powikłaniami zdrowotnymi.
Anita, 30-letnia mieszkanka Słupska, waży 300 kilogramów. Znaczna otyłość nie pozwala jej na normalne funkcjonowanie. Od kilku miesięcy niemal nie rusza się z miejsca, a od trzech lat nie wychodzi z domu. Marzy o tym, by schudnąć, jednak aby wykonano operację bariatryczną, musi stracić 100 kilogramów. Nie uda się to jednak bez fachowej pomocy.Problem nadwagi i otyłości to jeden z największych problemów współczesnego świata. Z raportu NFZ wynika, że w 2020 roku według szacunków na świecie było 2,6 mld osób z nadwagą lub otyłością (wskaźnik BMI >= 25kg/m2), z czego aż 0,99 mld osób było otyłych. Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku 56,6% osób w Polsce powyżej 15. r.ż. miało nadwagę lub otyłość (z otyłością było 18,5% osób). Według szacunków NCD Risk Factor Collaboration w Polsce w 2025 roku z otyłością będzie 25,9% kobiet i 30,3% mężczyzn w wieku 20 lat lub więcej.
Otyłość jest chorobą XXI wieku, która dotyka dużą część społeczeństwa. Jest to choroba metaboliczna, która urzeczywistnia się poprzez nadmierne gromadzenie się energii w tkance tłuszczowej. Nieleczona otyłość może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zatem jakie niebezpieczne choroby mogą być następstwem otyłości? Odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalistka chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.
Cała Polska kibicowała Kindze Zawodnik, kiedy ta walczyła o swojej zdrowie. Przeciwnik był ciężki, bo była nim otyłość. Teraz szala zwycięstwa przechyla się na jej stronę. Celebrytka w ciągu 8 miesięcy schudła 50 kg. Jak udało się jej to osiągnąć?
Każdego roku coraz więcej osób boryka się z otyłością. Niepokojące jest to, że problem ten dotyczy ogromnej liczby dzieci. Najczęstszą przyczyną otyłości jest nadmierna podaż energii, czyli zbyt dużo spożytych kalorii i zbyt mała aktywność fizyczna. Wciąż niewiele się o tym mówi, ale nierzadko do otyłości prowadzą czynniki psychologiczne.
Na TikToku pojawił się niepokojący trend. Kobiety, które chcą schudnąć szybko i bez wysiłku, kupują w sieci tabletki z tasiemcem. Nie wiedzą, jak bardzo to szkodzi.Dziś przypominamy historię Ewy, którą w 2014 roku żyła cała Polska. Kobieta zmarła z wycieńczenia po tym, jak odchudzała się tabletkami z główką tasiemca. Niech jej historia będzie przestrogą.
Brzmi jak paradoks? Otyłość przejawia się powiększonymi wymiarami ciała, tak mamy zakodowane. Dlatego myśl, że nawet szczupli ludzie mogą być otyli, jest dla nas trudna do przyjęcia.A jednak to możliwe i zdarza się – wcale nie tak rzadko. Tę przypadłość określa się jako "skinny fat" lub "chudą otyłość". Na czym to polega?
Lekarze alarmują, że już dziewięć mln dorosłych Polaków choruje na otyłość. Niestety, przybywa dzieci oraz młodzieży z nadwagą. Wciąż powstają kampanie, które uświadamiają, jakie są konsekwencje otyłości.Teraz, po raz piąty ruszyła już kampania edukacyjna “Porozmawiamy szczerze o otyłości”. Cel to m.in. zmiana percepcji odnośnie otyłości wśród mieszkańców naszego kraju, ale też obalanie krzywdzących stereotypów.
- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg.
Patryk Vega to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych reżyserów w Polsce. Na jego koncie znajdują się hity takie jak “Pitbull” czy “Polityka”. Filmowiec zszokował wszystkich, kiedy schudł ponad 50 kg. Jak mu się to udało? Jak schudł Patryk Vega?– Zrobiłem to dla zdrowia. Kiedy miałem 30 lat, nie przeszkadzała mi nadwaga. Ale kiedy skończyłem 40, zacząłem się z tym czuć fatalnie. Byłem permanentnie zmęczony i śpiący. Czułem się więźniem własnego ciała – mówił w wywiadzie z portalem Plejada.
Jak potoczyły się dalsze losy Paula Masona uważanego za "najgrubszego człowieka świata"? Chory na otyłość mężczyzna ponad 10 lat temu opowiedział o swojej walce o zdrowie w telewizji TLC. Niedawno wyznał w mediach, że próbował się zabić. Jak czuje się dzisiaj?
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która obecnie jest jedną z najczęściej występujących nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci. Coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą, która może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. W Polsce dzieci stanowią grupę najszybciej tyjących w Europie. Częściej praktykują one siedzący tryb życia, spędzając całe dnie przed komputerem, czy telewizorem. Dodatkowo wysokokaloryczne przekąski, słodycze, czy fast foody to ich ulubione jedzenie, które niestety powoduje nadwagę. Jednak czy tryb życia to jedyna droga do otyłości? Czy otyłość jest kwestią dziedziczną? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.
Ile zdrowo przytyć w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W ciąży wszak nie tyją same. Płód w brzuchu rośnie razem z nimi i domaga się jedzenia. Dodatkowe porcje mogą trafić nie tylko do niego, ale także w biodra mamy. Jaka jest zdrowa waga ciężarnej? Właśnie się zmieniła.Badacze ze Szwecji wyliczyli, ile ciężarne mogą przytyć w czasie oczekiwania na dziecko. Dla jednej grupy kobiet w ciąży wieści są niepokojące.
Osoby bez pary mają większą skłonność do tycia? Nowe badanie amerykańskich naukowców pozwala zrozumieć związek między samotnością i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Badanie pokazuje też, że kobiety, które są samotne, mają bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe.Według badaczy, osoby doświadczające długotrwałej samotności często mogą odczuwać zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, nadciśnienia czy problemów z układem odpornościowym.
Brzuch kortyzolowy to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom wcale nie muszą one zmagać się z nadwagą, ponieważ pojawia się on na skutek stresu. Po czym go poznać? Czy z brzucha stresowego da się schudnąć?Brzuch kortyzolowy jest twardy, wystający i okrągły. Wiąże się z trzewną tłuszczową, która zwiększa ryzyko miażdżycy i groźnych chorób. Trudno z niego schudnąć, ale jest to możliwe. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Operacje bariatryczne to zabiegi ratujące zdrowie i życie. Wielu lekarz uważa, że otyłości nie można raz na zawsze wyleczyć, nawet dzięki bariatrii u wszystkich chorych. Operacja zmniejszenia żołądka jest w Polsce refundowana, ale nie każdy się do niej kwalifikuje. Sprawdź, czy Ty tak.Otyłość potrafi odebrać radość życia. Jest przyczyną stygmatyzacji, pogorszenia samopoczucia i zdrowia. Operacje bariatryczne pomagają pokonać chorobę otyłościową, zmienić życie na lepsze. Wielu osobom ratują zdrowie psychiczne, a nawet życie.