Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 20.04.2024 18:03

Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?

Stres i nerwy są bardzo szkodliwe
Fot. Canva

Jeszcze chwila i wybuchniesz? Masz wrażenie, że ciągle jesteś zdenerwowana, aż trzęsiesz się w środku? A może towarzyszy ci nieprzyjemne uczucie, że zaraz wydarzy się coś złego? Przed snem w twojej głowie kłębią się myśli i nie możesz zasnąć? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że żyjesz w stresie i musisz nauczyć się panować nad nim. Ćwiczenia oddechowe pomagają także w walce z bezsennością.

Jak opanować stres?

Teoretycznie stres jest nam potrzebny - z ewolucyjnego punktu widzenia stres jest motorem do działania, do ataku lub ucieczki. Pojawia się bodziec i nasz organizm reaguje. Podnosi się poziom adrenaliny, jesteśmy gotowi, by stawić czoła niebezpieczeństwu. Problem pojawia się, kiedy stres towarzyszy nam przewlekle, a my jesteśmy w ciągłej gotowości do walki bez pojawienia się realnego bodźca. Jak opanować nerwy w takiej sytuacji?

Bardzo pomocne są różne techniki oddechowe ułatwiające odzyskanie kontroli nad ciałem i oddechem. W sytuacji stresowej oddech często jest szybki i płytki, bez zaangażowania przepony. Zmieniając tor oddechu można uspokoić ciało. Można także wyciszyć się i dzięki temu łatwiej zasnąć. 

Techniki oddechowe na stres

Dobrą i skuteczną metodą redukcji stresu jest medytacja. Istnieje joga dla oddechu, a tego typu ćwiczenia nazywane są Rebirthingiem. Mają one na celu  zredukowanie blokad i napięć zarówno fizycznych, jak i psychicznych i to takich nagromadzonych przez lata. 

Oddech, zgodnie z założeniem tych ćwiczeń, ma być pełny i długi. Należy skupić się wyłącznie na oddechu, aby wejść w głąb siebie i uwolnić się od stresu i emocjonalnego bagażu. Wdech powinien być głęboki i aktywny, natomiast wydech - spontaniczny i niewymuszony.

Inną metodą oddechową sprzyjającą redukcji stresu jest metoda Butejki. Polega ona na powolnym oddechu z przerwami (tzw. pauzami kontrolnymi). Dzięki temu zmniejszamy głębokość oddechu i uczymy się kontrolować go w sytuacji nerwowej. Pomaga ona także uniknąć hiperwentylacji. 

Oddech dla lepszego snu

Naturalnym sposobem na wyciszenie jest tzw. oddychanie brzuszne, angażujące przeponę. Aby oddychać w ten sposób należy usiąść lub ułożyć się wygodnie i spróbować się zrelaksować. Następnie umieść jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. W ten sposób możesz monitorować ruchy klatki piersiowej i brzucha. 

Następnie należy wykonać głęboki wdech przez nos i zatrzymać oddech. Wydech powinien być spokojny, przez usta. Pamiętaj, że brzuch ma się unosić podczas wdechu, a opadać podczas wydechu. Takie uspokojenie oddechu pomaga zasnąć.

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie

O jakiej porze najlepiej jeść kolację? Godzina ma duże znaczenie

Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby