Sejm jeszcze przed długim weekendem skierował projekt ustawy ws. wolnego dnia 24 grudnia, czyli w Wigilię, do dalszych prac w komisjach. Poselski projekt w tej sprawie zakłada, że Wigilia ma być wolna dla wszystkich pracowników, również tych pracujących w placówkach handlowych. A co z medykami czy innymi zawodami?
Prawie połowa Polaków, która ma kredyt mieszkaniowy, będzie go spłacać jeszcze na emeryturze. KNF pokazała dane - kredyty z terminem spłaty przypadającym na wiek emerytalny kredytobiorcy stanowią 45,2 proc. kredytów mieszkaniowych w Polsce. A do tego należy pamiętać, że ponad 30 proc. tych kredytów została udzielona przy założeniu kosztów utrzymania na minimalnym poziomie.
Wiele osób skarży się, że jeszcze przed trzydziestką na ich głowach pojawiają się siwe włosy. Wbrew powszechnej opinii nie oznacza to od razu, że się starzejemy. Okazuje się bowiem, że tego typu siwienie można zatrzymać, a nawet cofnąć. Jak to zrobić? Sprawdźmy.Czy syndrom Marii Antoniny jest prawdziwy? Choć eksperci przez wiele lat twierdzili, że siwienie pod wpływem silnego stresu to mit, to mylili się. Nagłe osiwienie, wybielenie włosów jest jak najbardziej możliwe. A skąd wzięła się ta nazwa? Z życia. Według historycznych zapisków, włosy francuskiej królowej Marii Antoniny zmieniły kolor na zupełnie biały, kiedy została pojmana podczas ucieczki do Varennes w czasie francuskiej rewolucji.
Szybkie tempo współczesnego życia doprowadziło do tego, że stres stał się nieodłącznym elementem codzienności. Praca, obowiązki domowe, zobowiązania społeczne – wszystko to wpływa na nasze samopoczucie i zdolność radzenia sobie z presją. Często, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, funkcjonujemy na granicy wytrzymałości. Nie dostrzegamy, jak bardzo takie tempo odbija się na naszym zdrowiu – psychicznym i fizycznym.Nadmierny stres nie jest problemem, który można zignorować – nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy silni i potrafimy stawić czoła trudnościom. Długotrwałe napięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam nasze ciało. A zdaniem specjalistki, jest ich 12.
“Syndrom kaczki” to rodzaj zachowania kobiet - kobiet, które dużo od siebie wymagają, żyją w ciągłym stresie i ciągle przepraszają. Za co? Za wszystko. Czym dokładnie jest “syndrom kaczki”? Sprawdź.
Zamachy z 11 września 2001 roku zmieniły świat. Choć od tamtych wydarzeń minęły już ponad dwie dekady, ich skutki wciąż są odczuwalne. Dotyczą one nie tylko sfery politycznej, ale również zdrowia, ponieważ choroby, z którymi zmagają się ofiary zamachów, mieszkańcy okolic World Trade Center, strażacy oraz ratownicy, są jak najbardziej realne.
Świat wokół nas pędzi. Chcemy tyle zrobić – pracować, bawić się z dziećmi, dbać o dom i partnera, ale też znaleźć choć trochę czasu tylko dla siebie. I dnie stają się za krótkie, bo fizycznie, nie da się tego wszystkiego – ale tak dobrze, na 100 procent – zrobić w ciągu jednej doby.Żeby jak najwięcej się z tego udało – śpieszymy się. A pośpiech to stres. I kiedy coś pójdzie nie tak, byle błąd, potknięcie, zaczynamy się denerwować. Martwić, irytować, albo wściekać. Chcemy, żeby było idealnie – mąż zgodny, dzieci posłuszne, w pracy spokój – ale przecież to niemożliwe. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej – odpuścić.
Technologia i tempo życia zmieniają się w zastraszającym tempie. Chcemy coraz więcej mieć i móc, dlatego staramy się sprostać temu, co się wokół nas dzieje. Wyspecjalizowaliśmy się już tak, że potrafimy wykonywać wiele czynności w tym samym czasie.Multitasking, czyli wielozadaniowość, to cecha bardzo pożądana przez pracodawców. Wydaje się, że pracownik, który "ogarnia" jednocześnie tyle kwestii, jest bardziej wydajny i produktywny. Na dłuższą metę to się jednak nie sprawdza. Przeciążony mózg zaczyna się rozkojarzać, stajemy się niedokładni, pamięć zawodzi. Multitasking to pułapka. Biologicznie nie jesteśmy do niego stworzeni.
Jedne zawody są bardziej stresujące, inne mniej. Doskonale obrazują to dane z ostatniego spisu powszechnego w Wielkiej Brytanii, które przeanalizowali dziennikarze portalu finansowego gocompare.com. Jakie zawody stresują najbardziej, a które najmniej?Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zapytali przedstawicieli różnych zawodów o towarzyszący im poziom stresu – mieli wyznaczyć go w skali od 1 do 10, następnie wyliczono z tego średnią arytmetyczną.Wynik uwzględniał konieczność nadgodzin, średnie wynagrodzenie i odsetek pracowników, którzy zgłosili zaburzenia lękowe lub depresję spowodowaną pracą. Wnioski są bardzo zaskakujące.
Światem mediów wstrząsnęła wiadomość o śmierci Grzegorza Blocha, znanego stylisty gwiazd. Bloch zmarł nagle, w wieku 53 lat. Wiele osób ze świata show-biznesu nie może pogodzić się z jego śmiercią. Pożegnalne wpisy zamieścili w mediach społecznościowych m.in. Agata Młynarska, Łukasz Jemioł oraz Kayah.Projektantka Dorota Wolff w mediach społecznościowych zasugerowała, że Grzegorz Bloch żył w ogromnym stresie. “Odszedłeś sobie gdzieś daleko bez pożegnania. Jesteś przykładem i ostrzeżeniem, że nie warto żyć w stresie i być dla wszystkich, tylko nie dla siebie” - czytamy we wpisie na Facebooku.
Jeszcze chwila i wybuchniesz? Masz wrażenie, że ciągle jesteś zdenerwowana, aż trzęsiesz się w środku? A może towarzyszy ci nieprzyjemne uczucie, że zaraz wydarzy się coś złego? Przed snem w twojej głowie kłębią się myśli i nie możesz zasnąć? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że żyjesz w stresie i musisz nauczyć się panować nad nim. Ćwiczenia oddechowe pomagają także w walce z bezsennością.
Jest niemal niezbędnym elementem codziennego życia i powszechną reakcją naszego organizmu na wiele sytuacji, jednak w nadmiarze bywa bardzo szkodliwy. Według naukowców jego doświadczanie w średnim wieku może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera w późniejszym życiu. Nie bez znaczenia jest również płeć. Lekarze z Institute for Global Health w Barcelonie obserwowali zdrowie ponad 1,3 tys. osób, którzy początkowo byli wolni od Alzheimera, natomiast poszczególni członkowie ich rodzin chorowali. Lekarze chcieli sprawdzić, w jaki sposób doświadczany w ciągu życia stres, może wpływać na ryzyko zachorowania. Co wyszło z tych badań?
Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich w naszym kraju. Kto z nas nie lubi herbatki z rumianku? Jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa, jednak pewne grupy osób powinny jej unikać. Rumianek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, potęgując ich działanie niepożądane.