Program „Rodzina 800+” to inicjatywa rządowa, która zapewnia rodzinom wsparcie w pokrywaniu wydatków związanych z wychowywaniem dzieci. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wynosi 800 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Obecnie nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe, trzeba jednak pamiętać o złożeniu odpowiednich wniosków.
Ferie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu rodziców pokrycie kosztów wyjazdu dla dziecka jest nieosiągalne. Okazuje się jednak, że niektórzy mogą liczyć na wsparcie. Komu przysługuje dofinansowanie do ferii i jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Sprawdźmy.
Z początkiem września wszedł w życie obowiązuje dodatkowy warunek, który wpływa na możliwość pobierania świadczenia 800 plus na dziecko. Teraz, aby otrzymać to wsparcie, dziecko musi realizować obowiązek szkolny lub nauki w polskiej placówce edukacyjnej. Wyjątek stanowią tylko najmłodsze dzieci, które są jeszcze za małe na naukę szkolną, oraz młodzież uczęszczająca do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.Z tego powodu wiele dzieci, które nie spełniają tego kryterium – na przykład przebywających za granicą, gdzie uczęszczają do innych szkół – straciło prawo do świadczenia. Jak się okazuje, na skutek tej zmiany tysiące dzieci nie kwalifikuje się już do programu, chociaż dokładna liczba nie jest jeszcze publicznie znana.
Pierwsze przelewy nowego świadczenia odbędą się w listopadzie i grudniu - wnioski mogli składać uprawnieni już od 1 października. “Aktywnie w żłobku”, bo o tym świadczeniu mowa, jest wsparciem dla rodziców, aby mogli wrócić do pracy i być aktywnymi zawodowo.
Świadczenie Aktywnie w żłobku, które zastąpiło dotychczasowe dofinansowanie 400+, wprowadza istotne zmiany w systemie wsparcia dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych lub korzystających z usług opiekuna dziennego. W przypadku rodziców małych dzieci dofinansowanie zwiększa pulę świadczeń na dzieci z 800+ na 2300 zł miesięcznie. Wystarczy złożyć jeden wniosek, aby w 2024 roku na małe dziecko zyskać dodatkowe fundusze.
Choroba nie wybiera. Często bywa tak, że dopada nas w najgorszym momencie, np. tuż przed ważną rodzinną uroczystością – komunią, chrztem czy weselem. Gdy czujemy się źle, bierzemy L4 i nie idziemy do pracy. A co z imprezą? Czy na niej możemy się pojawić? Wyjaśniamy.W Internecie rozpętała się burzliwa dyskusja pod anonimowym pytaniem o obecność na komunii podczas zwolnienia lekarskiego. Tymczasem ZUS nie śpi – tylko w I kwartale 2024 po przeprowadzeniu kontroli wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla prawie 10 tys. osób, zaoszczędzając tym samym 12 mln złotych! Lepiej więc nie ryzykować.