Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.01.2024 15:38

To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu

pienisty mocz
canva

By rozpoznać pierwsze objawy raka, nie zawsze jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Wystarczy czujne obserwowanie swojego ciała, by dostrzec pierwsze symptomy nowotworu. Szczególnie warto monitorować stan moczu i ekskrementów. To właśnie one „mówią” wiele. Jednym z tego typu symptomów może być spieniony mocz.

Spieniony mocz jako objaw nowotworu

Obecność pęcherzyków w moczu, czyli pneumaturia, bywa jednym z objawów raka jelita grubego. Co roku choroba ta diagnozowana jest u 20 tys Polaków. Co więcej, rocznie z tego powodu umiera 13 tys. Polaków. Pneumaturia, czyli obecność powietrza w moczu, powinno się uznać za sygnał alarmowy – nierzadko jest to symptom wskazujący na zaawansowaną chorobę nowotworową.

Rak rozwija się skrycie. W postaci wczesnej jest skąpoobjawowy bądź wręcz bezobjawowy. Nam tym etapie ciężko więc go „wyłapać”. W fazie zaawansowanej pojawiają się objawy ogólne , takie jak m.in. spadek masy ciała czy ogólne osłabienie. Poza tym w zależności od tego, w którym miejscu jelita rak się umiejscawia, obserwujemy różne objawy. W przypadku, kiedy rozwija się w prawej części jelita grubego, najczęściej pojawią się bóle brzucha, które są niespecyficzne i niecharakterystyczne. Nie jesteśmy też w stanie wychwycić wizualnie krwawienia z przewodu pokarmowego”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Objawem alarmowym tego typu nowotworu są bóle wybudzające w nocy.

Projekt bez nazwy - 2024-01-02T152921.128.png

Rak jelita grubego - u kogo rokowania są najgorsze? Chodzi o jeden czynnik 10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

Co jeszcze może oznaczać pienisty mocz?

Bąbelki w moczu nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. Bywają również skutkiem spożywania zbyt dużej ilości białka, odwodnienia organizmu, przewlekłego stresu i intensywnego wysiłku fizycznego. Piana w moczu może pojawić się także podczas gorączki i infekcji. Pienisty mocz sygnalizuje czasem, że pojawił się problem nerkami i bywa objawem białkomoczu, mogącego świadczyć o kłębuszkowym zapaleniu nerek, kamicy, zakażeniu i zespole nerczycowym.

Jeśli spieniony mocz pojawia się często, powinno się udać do lekarza. Wskazaniem do konsultacji ze specjalistą jest występowanie spienionego moczu przez kilka dni z rzędu. Jeśli towarzyszą temu wspomniane wcześniej objawy, takie jak utrata masy ciała, wizyta u lekarza jest wręcz koniecznością.

Co roku u wielu Polaków diagnozowany jest złośliwy nowotwór jelita grubego

O nowotworach jelita grubego mówi się, że są już w naszym kraju wręcz plagą czy epidemią. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pod względem zapadalności zajmuje trzecie miejsce. W przypadku kobiet występuje najczęściej tuż po raku piersi, raku płuc. Wśród mężczyzn występuje najczęściej po raku gruczołu krokowego i raku płuc. Niestety, znajduje się też na drugim miejscu, tuż po rak płuc, jeśli chodzi o umieralność.

Ważnym badaniem profilaktycznym, dzięki któremu można szybko wykryć ewentualny nowotwór, jest kolonoskopia, której wielu z nas się wciąż boi. Jednak przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym nie powoduje bólu, a może wręcz uratować życie.

źródło: thesun.co.uk

Polecane