Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Jelita Grubego

Rak Jelita Grubego

Fot. lek. Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne, fot. Olga Urbanowska – Domańska: ZnanyLekarz, tło: Canva / sciencephotolibrary
27.05.2024 16:24 Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego? Lekarze tłumaczą

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych w naszym kraju. - Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy - powiedział lek. Jacek Kowerzanow. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak ogromny wpływ na jego rozwój mają nasze codzienne nawyki. Jak zapobiegać rakowi jelita grubego? Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow oraz onkologiem klinicznym lek. Olgą Urbanowską – Domańską.

 lek. Olga Urbanowska - Domańska, nowotwory układu pokarmowego
28.04.2024 17:12 Nowotwory układu pokarmowego - jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas

Nowotwory układu pokarmowego są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Ze względu na swoje nieswoiste objawy, zazwyczaj są wykrywane zbyt późno, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Jak zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego? Wiele zależy od nas! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. Olgą Urbanowską – Domańską.  

ból brzucha
19.04.2024 17:04 Ta grupa osób jest najbardziej zagrożona rakiem jelita grubego

Spośród wszystkich nowotworów zdecydowanie najgroźniejszym jest rak jelita grubego. Naukowcy wskazali konkretną grupę osób, które są w szczególności zagrożone. Okazuje się bowiem, że warianty genetyczne zwiększające ryzyko zachorowania są dziedziczne. Kim są te osoby? O opinię poprosiliśmy gastroenterologa.  

Jak boli rak jelita grubego?
13.04.2024 16:16 Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić

Rak jelita grubego co roku jest diagnozowany u kilkunastu tysięcy osób. Pierwszym symptomem są charakterystyczne bóle brzucha. Nie wolno ich bagatelizować, bowiem wcześnie wykryta choroba daje dobre rokowania do całkowitego powrotu do zdrowia. Gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow, w rozmowie z nami powiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.

rak jelita grubego
09.03.2024 19:05 Rakowi jelita grubego można zapobiec. Ta jedna czynność to podstawa

Rak jelita grubego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. „Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17-18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Główną przyczyną wysokiej śmiertelności Polaków z powodu raka jelita grubego jest zbyt późno postawiona diagnoza, dlatego tak ważne jest poddawanie się profilaktycznej kolonoskopii.

kapsułka endoskopowa
05.03.2024 17:00 Ekspert objaśnia działanie kapsułki endoskopowej. Korzyści są ogromne

Badanie endoskopowe znalazło zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Tradycyjna endoskopia budzi jednak wiele obaw ze względu na to, jak wygląda sam zabieg. Alternatywą dla niej jest endoskopia kapsułkowa, lecz czy umożliwia uzyskanie tych samych rezultatów co tradycyjna endoskopia? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam Maciejem Wysockim. 

ból jelit
04.01.2024 18:38 7 objawów zdradzających, że jelita mogą być chore. Nigdy ich nie bagatelizuj

Od dolegliwości jelitowych może zacząć się wiele chorób. Niebezpodstawnie mówi się, że jelita są drugim mózgiem, a ich kondycja ma wpływ na samopoczucie. Choroba jelit może spowodować nawet zaburzenia psychiczne. Nie można więc jej bagatelizować. Poznaj kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o tym, że z jelitami coś się dzieje.

pienisty mocz
02.01.2024 15:38 To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu

By rozpoznać pierwsze objawy raka, nie zawsze jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Wystarczy czujne obserwowanie swojego ciała, by dostrzec pierwsze symptomy nowotworu. Szczególnie warto monitorować stan moczu i ekskrementów. To właśnie one „mówią” wiele. Jednym z tego typu symptomów może być spieniony mocz.

rak jelita grubego
07.11.2023 19:48 Rak jelita grubego - u kogo rokowania są najgorsze? Chodzi o jeden czynnik

Rak jelita grubego jest drugim (po raku płuca) najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Potrafi latami nie dawać żadnych objawów, co znacząco wpływa na jego wykrywalność i skuteczność leczenia.„Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. Jaka grupa pacjentów ma szczególnie złe rokowania?  

None
06.11.2023 16:37 Czkawka może być objawem nowotworu! Dotyczy nawet 40 procent chorych

Według ekspertów przewlekłą czkawkę na ok 15-40 proc. osób chorujących na nowotwory. Dotyczy w szczególności pacjentów onkologicznych, u których nowotwór zlokalizowany jest przede wszystkim w układzie pokarmowym i w głowie. Dlaczego tak się dzieje?

rak jelita grubego
19.10.2023 11:56 10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Rozwija się skrycie i powoli, mogąc latami nie dawać wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne symptomy ostrzegawcze, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. 

ból szyi, nowotwór
11.10.2023 08:51 Objawy raka, których nie kojarzymy z nowotworem. Przypominają banalne infekcje

Pierwsze sygnały nowotworu na pierwszy rzut oka często wydają się niegroźne. Niekiedy choremu wydaje się, że pogorszający się stan zdrowia jest spowodowany tylko chwilowym osłabieniem, stresem, niezdrową dieta. A rak bywa podstępny. Potrafi się kamuflować. Jaką ma taktykę? O podpowiedzi poprosiliśmy doktor Olge Urbanowską - Domańską, onkologa i gastroenterologa. 

rak jelita grubego
24.09.2023 12:50 Rokowania raka jelita grubego są tragiczne! Lekarz wskazał przyczynę

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Niestety rokowania tej choroby są bardzo złe. Często nie daje on żadnych alarmujących objawów, czego skutkiem jest zbyt późno postawiona diagnoza. Jaka jest przyczyna dramatycznych rokowań oraz jak wyglądają statystyki tej choroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

mięso
15.09.2023 13:16 Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści

Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik. 

zespół lyncha
14.09.2023 17:27 Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję

Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?  

mężczyzna jedzący obiad
11.09.2023 12:07 Jelita nie znoszą nadmiaru tych dwóch składników! Koniecznie ogranicz ich spożycie

Prawidłowe odżywianie ma szczególne znaczenie w przypadku choroby nowotworowej. Jest równie ważne w profilaktyce nowotworowej. Zostało naukowo udowodnione, że nadmierne spożycie m.in. mięsa zwiększa ryzyko raka jelita. Należy jednak wymienić dwa szczególne rodzaje pokarmów i składników odżywczych, mogących zaszkodzić jelitom w wyjątkowo silnie. Co to za składniki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

sprzątanie domu
27.08.2023 17:37 Wykonywanie tych prac domowych może uchronić przed nowotworem! Zdziwisz się, które z nich są najkorzystniejsze dla zdrowia

Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak  powiedzenie to można zmodyfikować - zdrowiem jest również sprzątanie! Okazuje się, że codzienne sprzątanie, nawet przez kilka minut, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Spośród wszystkich domowych czynności możemy wyróżnić kilka szczególnie cennych. Które to są? Odpowiedź wielu zaskoczy. O opinię poprosiliśmy eksperta. 

ból brzucha
25.08.2023 11:40 Widzisz to podczas korzystania z toalety? Natychmiast idź do lekarza. To może być objaw nowotworu

Obecność krwi w kale jest zawsze sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj oznacza, że pojawiła się jedna z chorób układu pokarmowego. W pewnych przypadkach jest objawem raka jelita grubego. Wieloletni rozwój nowotworu objawia się się również utajonym krwawienie. Co to znaczy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow  i onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską. 

onkolog
19.08.2023 10:33 Tak postępują onkolodzy, by uniknąć raka. Poznaj ich 3 fundamentalne zasady

Choroba nowotworowa nie wybiera. Zachorować na nią może zarówno ekspedientka pracująca w sklepie, jak i sam lekarz zajmujący się leczeniem tego rodzaju chorób czyli onkolog. Jednak onkolodzy z wiadomych względów mają większą wiedzę dotyczącą zapobiegania nowotworom. Co więc robią, by nie zachorować? Mamy odpowiedź. To nic skomplikowanego. Poznaj te 3 proste zasady! O opinię poprosiliśmy onkologa.

rak jelita grubego
13.08.2023 15:22 Te symptomy to znak, że rak jelita grubego jest w zaawansowanym stadium. Polacy nagminnie je bagatelizują!

Nowotwór złośliwy jelita każdego roku diagnozowany jest u 18,000 osób. To trzeci co do częstości występowania nowotwór złośliwy. Eksperci podkreślają, że głównymi przyczynami choroby są siedzący tryb życia i otyłość. Gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium, u chorego pojawiają się objawy, których nie było wcześniej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

rak jelita grubego
09.08.2023 16:55 7 czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u mężczyzn

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Co roku ok. 5 tysięcy mężczyzn dowiaduje się o chorobie, a prognozy są niepokojące. Naukowcy z Indiania University wyodrębnili siedem czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Sprawdź, kto powinien być szczególnie ostrożny.

zdrowe jedzenie
04.08.2023 16:18 Dieta to też lekarstwo na raka. Co jeść, by nie chorować? To prostsze niż może się wydawać

Rakowi jelita grubego można przeciwdziałać. Wprowadzenie do codziennego menu pewnych produktów i zmiana nawyków żywieniowych są skuteczną ochroną przed tą chorobą. Co więc należy jeść, by nie zachorować na raka jelita grubego? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. O opinię poprosiliśmy gastroenterologa. 

anemia
01.08.2023 09:41 O tym objawie raka jelita grubego wielu chorych nawet nie wie! Onkolog wskazał poważny problem

Odczuwanie ciągłego zmęczenia, szybkie przemęczanie się i problemy z oddychaniem łatwo złożyć na karb stresu lub przemęczenia. Jednak prawdziwą przyczyną tych dolegliwości może być anemia z niedoboru żelaza, jeden z częstych objawów raka jelita grubego. Jak ją rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistąmi: onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską- Domańską i gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

rak jelita grubego
31.07.2023 15:38 Bóle brzucha i zmęczenie? To mogą być symptomy jednego z najbardziej zjadliwych nowotworów

Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, przez dłuższy czas nie dając charakterystycznych objawów, przez co zazwyczaj jest wykrywany w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Warto więc być czujnym i w przypadku utrzymywania się nawet niepozornych dolegliwości, zgłosić się do lekarza.   

laboratorium
22.07.2023 10:17 Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego

Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach. 

IBS
18.07.2023 20:31 Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą, charakteryzującą się nawracającymi bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnienia. Dotyka około 11% populacji, głównie osoby młode między 20 a 30 rokiem życia. Jedną z największych obaw pacjentów jest to, czy zespół jelita drażliwego predysponuje do rozwoju raka jelita grubego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy lekarza onkologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską oraz lek. gastroenterologiem Jackiem Kowerzanow.  

rak jelita
15.07.2023 15:44 Nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał, na czym polegają

Metody leczenia raka jelita grubego ewoluują. Oprócz klasycznych operacji stosowane są nowe techniki, dzięki którym można skuteczniej ograniczyć wzrost nowotworu i sprawić, by pacjent żył dłużej. Na czym polegają nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

bezsesnność
15.07.2023 10:12 Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Jednak poziom wiedzy na temat choroby jest wciąż na niskim poziomie. Gdy ktoś już zna objawy choroby, to zazwyczaj tylko te związane z wypróżnianiem. Okazuje się, że rak jelita grubego to także przyczyna nocnych pobudek. Co warto o tym wiedzieć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek med. Jackiem Kowerzanowem.

  • 1
  • 2