Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Jelita Grubego

Rak Jelita Grubego

ból jelit
04.01.2024 18:38 7 objawów zdradzających, że jelita mogą być chore. Nigdy ich nie bagatelizuj

Od dolegliwości jelitowych może zacząć się wiele chorób. Niebezpodstawnie mówi się, że jelita są drugim mózgiem, a ich kondycja ma wpływ na samopoczucie. Choroba jelit może spowodować nawet zaburzenia psychiczne. Nie można więc jej bagatelizować. Poznaj kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o tym, że z jelitami coś się dzieje.

pienisty mocz
02.01.2024 15:38 To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu

By rozpoznać pierwsze objawy raka, nie zawsze jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Wystarczy czujne obserwowanie swojego ciała, by dostrzec pierwsze symptomy nowotworu. Szczególnie warto monitorować stan moczu i ekskrementów. To właśnie one „mówią” wiele. Jednym z tego typu symptomów może być spieniony mocz.

rak jelita grubego
07.11.2023 19:48 Rak jelita grubego - u kogo rokowania są najgorsze? Chodzi o jeden czynnik

Rak jelita grubego jest drugim (po raku płuca) najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Potrafi latami nie dawać żadnych objawów, co znacząco wpływa na jego wykrywalność i skuteczność leczenia.„Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. Jaka grupa pacjentów ma szczególnie złe rokowania?  

None
06.11.2023 16:37 Czkawka może być objawem nowotworu! Dotyczy nawet 40 procent chorych

Według ekspertów przewlekłą czkawkę na ok 15-40 proc. osób chorujących na nowotwory. Dotyczy w szczególności pacjentów onkologicznych, u których nowotwór zlokalizowany jest przede wszystkim w układzie pokarmowym i w głowie. Dlaczego tak się dzieje?

rak jelita grubego
19.10.2023 11:56 10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Rozwija się skrycie i powoli, mogąc latami nie dawać wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne symptomy ostrzegawcze, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. 

ból szyi
11.10.2023 08:51 Objawy raka, których nie kojarzymy z nowotworem. Mogą przypominać nawet jesienne infekcje

Pierwsze sygnały nowotworu na pierwszy rzut oka często wydają się niegroźne. Niekiedy choremu wydaje się, że pogorszający się stan zdrowia jest spowodowany tylko chwilowym osłabieniem, stresem, niezdrową dieta. A rak bywa podstępny. Potrafi się kamuflować. Jaką ma taktykę? O podpowiedzi poprosiliśmy doktor Olge Urbanowską - Domańską, onkologa i gastroenterologa. 

rak jelita grubego
24.09.2023 12:50 Rokowania raka jelita grubego są tragiczne! Lekarz wskazał przyczynę

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Niestety rokowania tej choroby są bardzo złe. Często nie daje on żadnych alarmujących objawów, czego skutkiem jest zbyt późno postawiona diagnoza. Jaka jest przyczyna dramatycznych rokowań oraz jak wyglądają statystyki tej choroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

mięso
15.09.2023 13:16 Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści

Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik. 

zespół lyncha
14.09.2023 17:27 Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję

Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?  

mężczyzna jedzący obiad
11.09.2023 12:07 Jelita nie znoszą nadmiaru tych dwóch składników! Koniecznie ogranicz ich spożycie

Prawidłowe odżywianie ma szczególne znaczenie w przypadku choroby nowotworowej. Jest równie ważne w profilaktyce nowotworowej. Zostało naukowo udowodnione, że nadmierne spożycie m.in. mięsa zwiększa ryzyko raka jelita. Należy jednak wymienić dwa szczególne rodzaje pokarmów i składników odżywczych, mogących zaszkodzić jelitom w wyjątkowo silnie. Co to za składniki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

sprzątanie domu
27.08.2023 17:37 Wykonywanie tych prac domowych może uchronić przed nowotworem! Zdziwisz się, które z nich są najkorzystniejsze dla zdrowia

Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak  powiedzenie to można zmodyfikować - zdrowiem jest również sprzątanie! Okazuje się, że codzienne sprzątanie, nawet przez kilka minut, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Spośród wszystkich domowych czynności możemy wyróżnić kilka szczególnie cennych. Które to są? Odpowiedź wielu zaskoczy. O opinię poprosiliśmy eksperta. 

ból brzucha
25.08.2023 11:40 Widzisz to podczas korzystania z toalety? Natychmiast idź do lekarza. To może być objaw nowotworu

Obecność krwi w kale jest zawsze sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj oznacza, że pojawiła się jedna z chorób układu pokarmowego. W pewnych przypadkach jest objawem raka jelita grubego. Wieloletni rozwój nowotworu objawia się się również utajonym krwawienie. Co to znaczy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow  i onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską. 

onkolog
19.08.2023 10:33 Tak postępują onkolodzy, by uniknąć raka. Poznaj ich 3 fundamentalne zasady

Choroba nowotworowa nie wybiera. Zachorować na nią może zarówno ekspedientka pracująca w sklepie, jak i sam lekarz zajmujący się leczeniem tego rodzaju chorób czyli onkolog. Jednak onkolodzy z wiadomych względów mają większą wiedzę dotyczącą zapobiegania nowotworom. Co więc robią, by nie zachorować? Mamy odpowiedź. To nic skomplikowanego. Poznaj te 3 proste zasady! O opinię poprosiliśmy onkologa.

rak jelita grubego
13.08.2023 15:22 Te symptomy to znak, że rak jelita grubego jest w zaawansowanym stadium. Polacy nagminnie je bagatelizują!

Nowotwór złośliwy jelita każdego roku diagnozowany jest u 18,000 osób. To trzeci co do częstości występowania nowotwór złośliwy. Eksperci podkreślają, że głównymi przyczynami choroby są siedzący tryb życia i otyłość. Gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium, u chorego pojawiają się objawy, których nie było wcześniej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

rak jelita grubego
09.08.2023 16:55 7 czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u mężczyzn

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Co roku ok. 5 tysięcy mężczyzn dowiaduje się o chorobie, a prognozy są niepokojące. Naukowcy z Indiania University wyodrębnili siedem czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Sprawdź, kto powinien być szczególnie ostrożny.

zdrowe jedzenie
04.08.2023 16:18 Dieta to też lekarstwo na raka. Co jeść, by nie chorować? To prostsze niż może się wydawać

Rakowi jelita grubego można przeciwdziałać. Wprowadzenie do codziennego menu pewnych produktów i zmiana nawyków żywieniowych są skuteczną ochroną przed tą chorobą. Co więc należy jeść, by nie zachorować na raka jelita grubego? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. O opinię poprosiliśmy gastroenterologa. 

anemia
01.08.2023 09:41 O tym objawie raka jelita grubego wielu chorych nawet nie wie! Onkolog wskazał poważny problem

Odczuwanie ciągłego zmęczenia, szybkie przemęczanie się i problemy z oddychaniem łatwo złożyć na karb stresu lub przemęczenia. Jednak prawdziwą przyczyną tych dolegliwości może być anemia z niedoboru żelaza, jeden z częstych objawów raka jelita grubego. Jak ją rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistąmi: onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską- Domańską i gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

rak jelita grubego
31.07.2023 15:38 Bóle brzucha i zmęczenie? To mogą być symptomy jednego z najbardziej zjadliwych nowotworów

Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, przez dłuższy czas nie dając charakterystycznych objawów, przez co zazwyczaj jest wykrywany w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Warto więc być czujnym i w przypadku utrzymywania się nawet niepozornych dolegliwości, zgłosić się do lekarza.   

układ pokarmowy
24.07.2023 10:38 Onkolog bije na alarm. Tak możesz zapobiec nowotworom układu pokarmowego!

Nowotwory układu pokarmowego to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Ze względu na swoje nieswoiste objawy, zazwyczaj są wykrywane zbyt późno, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Aby zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego, warto znać ich przyczyny i sposoby zapobiegania. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.  

laboratorium
22.07.2023 10:17 Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego

Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach. 

IBS
18.07.2023 20:31 Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą, charakteryzującą się nawracającymi bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnienia. Dotyka około 11% populacji, głównie osoby młode między 20 a 30 rokiem życia. Jedną z największych obaw pacjentów jest to, czy zespół jelita drażliwego predysponuje do rozwoju raka jelita grubego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy lekarza onkologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską oraz lek. gastroenterologiem Jackiem Kowerzanow.  

rak jelita
15.07.2023 15:44 Nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał, na czym polegają

Metody leczenia raka jelita grubego ewoluują. Oprócz klasycznych operacji stosowane są nowe techniki, dzięki którym można skuteczniej ograniczyć wzrost nowotworu i sprawić, by pacjent żył dłużej. Na czym polegają nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

bezsesnność
15.07.2023 10:12 Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Jednak poziom wiedzy na temat choroby jest wciąż na niskim poziomie. Gdy ktoś już zna objawy choroby, to zazwyczaj tylko te związane z wypróżnianiem. Okazuje się, że rak jelita grubego to także przyczyna nocnych pobudek. Co warto o tym wiedzieć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek med. Jackiem Kowerzanowem.

kapsułka endoskopowa
06.07.2023 10:09 Kapsułka endoskopowa tańsza i bardziej dostępna dla Polaków. Jaka ma być cena badania polską kapsułką BioCam?

Wrocławska firma BioCam zaprojektowała kapsułkę endoskopową, umożliwiającą szybszą i bardziej komfortową dla pacjenta diagnostykę chorób układu pokarmowego, m.in. raka jelita grubego. Jest ulepszoną wersją obecnie dostępnych kapsułek, a ponadto ma być mniej kosztowna i bardziej dostępna dla polskich pacjentów. Jaka ma być cena badania polska kapsułką? Zapytaliśmy prezesa BioCam Macieja Wysockiego.

rak jelit grubego
30.06.2023 10:37 Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w naszym kraju. Każdego roku choruje na niego kilkanaście tysięcy osób. Można go jednak całkowicie wyleczyć – o ile choroba zostanie wcześnie rozpoznana. Jednym z symptomów choroby są bóle brzucha. Jak się objawia ten rodzaj bólu i jaki ma charakter? O odpowiedź poprosiliśmy gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanowa.

jelito
26.06.2023 14:10 Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są

Zwykle nie powodują niepokojących objawów. Jednak to one stanowią bazę do rozwoju raka jelita grubego – dlatego tak ważne jest wykonywanie badań umożliwiających wczesne ich wykrycie. Czym są gruczolaki? Jak je wykrywać? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem

toaleta
21.06.2023 13:29 Taki stolec mogą mieć osoby chorujące na raka jelita grubego. Co to jest stolec ołówkowaty?

W porównaniu z regularnym stolcem stolec ołówkowaty jest znacznie mniejszy. Bywa skutkiem różnych infekcji m.in. raka jelita grubego. Gdy pojawia się dłużej niż 7 dni, powinien być przyczyną wizyty u lekarza. Czym więc jest stolec ołówkowaty? Jakie badania wykonać, gdy się pojawi? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem dr. n. med. Jackiem Kowerzanowem.  

rak jelita grubego
20.05.2023 19:16 Jak zapobiegać rakowi jelita grubego? Ta wiedza jest bezcenn

W Polsce na nowotwór złośliwy jelita grubego rocznie choruje kilkanaście tysięcy osób. Niestety, zachorowalność wzrasta zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Jednak to, czy człowiek zachoruje, czy też nie, wciąż w dużym stopniu zależy od niego. Jak więc zapobiegać rakowi jelita grubego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem. 

  • 1
  • 2