Anna Lewandowska ma problem z jelitami. Dietetyczka wyjaśnia, czym jest SIBO
"Co by tu zjeść słodkiego? Póki co, trzymam low FODMAP, ze względu na SIBO... Kto z was zmagał się z tym problemem?" - wpis Anny Lewandowskej na Instagramie poruszył fanów. Czym to jest SIBO i dieta low FODMAP? Tłumaczy w rozmowie z Pacjenci.pl dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska.
SIBO - czym jest zespół, z którym zmaga się Anna Lewandowska?
SIBO jest to inaczej przerost bakteryjny, czyli łopatologicznie mówiąc, polega na tym, że bakterie z jelita grubego wędrują do jelita cienkiego - tam gdzie nie powinno ich być i zaczynają żywić się pożywieniem, rozmnażać się i powodować ferment w jelitach.
Najczęściej SIBO powoduje bardzo silne wzdęcia, wytwarzanie gazów i biegunki. Oprócz SIBO, możemy mieć też IMO, czyli przerost metanu, który bardziej powoduje zaparcia. Jednocześnie może występować zarówno SIBO, jak i IMO. Istnieje też SIFO, czyli przerost grzybów, także mamy wiele odmian tych przyrostów.
Skupiając się na samym SIBO, znalezienie czynnika sprawczego wcale nie jest proste. Jedną z głównych przyczyn jest stres i niewłaściwa praca przepony. Mogą to być również inne inne schorzenia, takie jak choroby tarczycy, np.Hashimoto. Infekcje i antybiotykoterapie osłabiają naszą florę jelitową i również mogą przyczyniać się do rozwoju SIBO.
Wszystkie przyczyny SIBO nie są jeszcze do końca poznane. Często mówi się, że to stres jest głównym winowajcą, a także nieodpowiednia dieta.
SIBO - leczenie
Jeśli chodzi o samo stricte leczenie SIBO, absolutnie nie jest to choroba przewlekła. Żeby ją wyleczyć trzeba wziąć antybiotyk. Nie ma takiej możliwości, aby zrobić to bez leku przy pomocy jedynie diety, o której zaraz wspomnę.
Oczywiście dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety nie dokarmiamy tych bakterii, ale one cały czas tam są i ich nie wybijemy. Jest to bezpieczny antybiotyk, który nie wchłania się w jelitach, więc nie musimy się obawiać, że nam zaszkodzi i zrobi bałagan. Lek należy przyjmować przez okres 2 tygodni. Na początku terapii możemy czuć się troszeczkę gorzej, ponieważ antybiotyk działa. W tym czasie nie ma potrzeby stosowania ścisłej diety, nie przyjmuje się też probiotyków ani innych preparatów na jelita. Natomiast po przejściu antybiotykoterapii wchodzimy na probiotyk maślan sodu. Są też inne rzeczy wspomagające proces odbudowy kosmków jelitowych.
Dieta low FODMAP - zasady
Na okres 6 tygodni należy przejść na dietę z ograniczeniem węglowodanów łatwo fermentujących, czyli powodujących wytwarzanie gazów – low FODMAP. Nie jest to bardzo restrykcyjna dieta, natomiast wszystko zależy od tego, jak mocno przechodzimy SIBO.
Twórcą diety low FODMAP jest Monash University. Można sobie ściągnąć aplikację z produktami spożywczymi, natomiast osobiście uważam, że jest ona zbyt rygorystyczna i niedostosowana do naszych polskich warunków. Ja z moimi pacjentami działam troszkę łagodniej.
Natomiast faktycznie musimy odstawić sporo produktów spożywczych, które tradycyjnie występują w wielu polskich daniach, m.in. cebulę, czosnek, por, kalafior, kapustę, jarmuż, brukselkę, czyli te wszystkie mocno wzdymające rzeczy, ale też buraki, szparagi, grzyby, pieczarki. Trzeba odstawić też sporo owoców, np. jabłka, gruszki, śliwki, suszone owoce. Należy również unikać laktozy. Produkty mleczne nie są zakazane, ale pod warunkiem, że nie zawierają laktozy. Nie wszystkie orzechy są też dobrze tolerowane, nie wszystkie strączki, nie wszystkie przyprawy, nie każdy alkohol.
Trzeba powiedzieć, że dieta low FODMAP nie jest dietą bezglutenową. Jeśli jednak ktoś dodatkowo ma problem z glutenem, należy go odstawić. Natomiast po prostu trzeba odstawić mąkę pszenną i spożywać np. chleb orkiszowy. Może to też jest rodzaj pszenicy, ale nie powoduje wzdęć. Warto zadbać również o to, aby dieta mimo wszystko była urozmaicona. Dostępność przepisów jest bardzo duża i tylko z pozoru wydaje się, że dieta jest rygorystyczna. Mamy bardzo dużo różnych warzyw i innych produktów, które możemy spożywać, natomiast trzeba się nastawić, że dieta trwa 6 tygodni. Po tym czasie rozszerzamy jadłospis bardzo stopniowo. Nowy produkt wprowadzamy co 2 dni w określonej ilości i patrzymy jak nasz organizm reaguje.
W większości przypadków jesteśmy w stanie wyleczyć SIBO. Natomiast jeżeli prowadzimy niewłaściwy styl życia i mamy dużo stresu, SIBO lubi po jakimś czasie wracać. Tak więc musimy być czujni i jednak postawić na zdrowy styl życia, redukcję stresu i higienę snu. Myślę, że Anna Lewandowska tego stresu ma od groma. Mimo, że bardzo o siebie dba, to jednak ciągła ekspozycja na stres w jej przypadku mogła przyczynić się do rozwoju SIBO.
Ważne jest to, aby później na co dzień dokarmiać te dobre bakterie, żeby postawić nasze jelita na nogi. Pamiętajmy, że dieta im bardziej jest urozmaicona, to tym bardziej urozmaicone są nasze bakterie.
Powinniśmy jeść dużo zieleniny i suplementować kwasy omega-3.
Także jest to cała droga do przejścia, ale nie jest to choroba przewlekła i jak najbardziej możemy ją wyleczyć.
Nie zapominajmy o tym, aby pracować nad naszym oddechem, czyli usprawnić pracę przepony. Przepona znajduje się na tym poziomie co jelita i jej osłabienie faktycznie może być jedną z przyczyn przerostu bakterii.
Ostatnio bardzo dużo się mówi na ten temat.
Z Joanną Kamińską rozmawiała dr Hanna Stolińska – dietetyk kliniczny, doktor nauk o zdrowiu. Przez siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia. Obecnie prowadzi własny gabinet. Pomaga osobom z problemem nadwagi i otyłości, cierpiącym na choroby dietozależne, między innymi: insulinooporność, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, choroby stawów, zaburzenia lipidowe, osteoporoza, choroby jelit oraz będącym na dietach alternatywnych (ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych). Prowadzi również szkolenia dla dietetyków i lekarzy oraz wykłady dla dzieci, rodziców i osób starszych. Współpracuje z Narodowym Programem Zdrowia i przy realizacji kampanii społecznych. Bierze udział w programach i projektach naukowo- badawczych. Przekazuje wiedzę żywieniową również poprzez liczne wystąpienia telewizyjne, i radiowe oraz pisanie artykułów naukowych i popularnonaukowych. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych, autorka lub współautorka cenionych książek o odżywianiu.