Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum listopad 2020

Dżuma - przyczyny, objawy, leczenie
29.11.2020 01:00 Dżuma - przyczyny, objawy, leczenie

Dżuma znana także ,,czarna śmierć’’ oraz ,,zaraza morowa’’ to choroba o ostrym przebiegu pochodząca od bakterii Yersinia pestis. XIV-wieczna epidemia dżumy pochłonęła miliony ofiar. Obecnie występuje jeszcze w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Jak przebiega dżuma i dlaczego jest tak groźna? Jakie objawy daje dżuma i czy możliwe jest jej wyleczenie?

Oparzenia cieplne i chemiczne – zapobieganie, pierwsza pomoc i leczenie.
23.11.2020 01:00 Oparzenia cieplne i chemiczne – zapobieganie, pierwsza pomoc i leczenie.

Oparzenia cieplne i chemiczne są najczęściej występującymi oparzeniami. Stanowią najczęściej skutek nieostrożności lub niefrasobliwego podejścia do przestrzegania zasad BHP. Ich uniknięcie jest dosyć łatwe. Jeśli jednak już do nich dojdzie należy bezzwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, od której w dużym stopniu zależy skuteczność późniejszego leczenia oraz dbać o powstałe rany, aby proces gojenia przebiegał sprawnie. Co zrobić, gdy dojdzie do oparzeń cieplnych i chemicznych oraz jak wygląda ich leczenie?

Odosobniony guz plazmatycznokomórkowy – co to za nowotwór?
22.11.2020 01:00 Odosobniony guz plazmatycznokomórkowy – co to za nowotwór?

Odosobniony guz plazmatycznokomórkowy jest chorobą, w której komórki osocza gromadzą się tylko w jednym obszarze organizmu. Rozróżniamy dwa rodzaje odosobnionego guza plazmatycznokomórkowego zależnie od jego lokalizacji: szkieletowy i pozaszkieletowy. Tworzenie się tego rodzaju masy jest obserwowane w obszarze głowy lub gardła, gdzie występują gruczoły i tkanka chłonna, w szpiku kostnym, ale także na twarzy i ramionach, może również dotyczyć kości, błon śluzowych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, jam obocznych nosa czy części nosowej gardła. Przyczyny rozwoju tego nowotworu do tej pory pozostają nieznane. Pacjent nie wykazuje anemii, hiperkalcemii, brak jest dostrzegalnych zmian kostnych, a czynności nerek pozostają nieupośledzone.Jeśli chodzi o obraz kliniczny, odosobniony guz plazmatycznokomórkowy ma wygląd pojedynczego (czasem występuje w niewielkich skupiskach) guza w kolorze skóry bądź sino-fioletowym, zrośniętego ze skórą. Najczęściej daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Pierwsze objawy pozaskórne dotyczą jamy nosowo-gardłowej. Aż do okresu objawów szpiczaka, który najczęściej jest jego następstwem, stan ogólny chorych jest stosunkowo dobry, bez zajmowania układu kostnego i zmian w szpiku kostnym.Na wczesnych etapach odosobniony guz plazmatycznokomórkowy leczy się chirurgicznie z miejscowym napromienianiem promieniami jonizującymi (radioterapią). U pacjentów z tym typem nowotworu można założyć 50-procentowe prawdopodobieństwo progresji choroby w kierunku szpiczaka mnogiego, chociaż proces ten potrafi trwać nawet 15 lat.

Guzy dziąseł - rodzaje i leczenie
21.11.2020 01:00 Guzy dziąseł - rodzaje i leczenie

Guzy dziąseł są często występującymi zmianami w jamie ustnej i w większości przypadków nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Pojawienie się guza często bywa dla pacjentów niepokojące i mimo, że z reguły guzy dziąseł to niegroźne zmiany, warto skonsultować się z lekarzem, w celu zidentyfikowania guzka i ustalenia, czy jego pojawianie się może być objawem jakiegoś poważniejszego schorzenia.

Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej - co to za infekcja?
18.11.2020 01:00 Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej - co to za infekcja?

Grzybice powierzchowne, czyli grzybice skóry, włosów i paznokci stanowią̨ ważny, ciągle aktualny problem epidemiologiczny, terapeutyczny i społeczny. Ich liczba stale wzrasta. Wzrost liczby i zasięgu różnego typu zakażeń́ grzybiczych spowodowany jest nie tylko wzrostem populacji osób podatnych na choroby pochodzenia grzybiczego o coraz szerszej etiologii, ale także stale doskonaloną diagnostyką.Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej wywoływana jest przez zoofilny grzyb Microsporum canis, a także grzyby antropofilne Microsporum audouini i Microsporum ferrugineum. Schorzenie to występuje niezwykle rzadko, gdyż te typy grzybów atakują zazwyczaj owłosioną skórę głowy, a w bardzo sporadycznych przypadków również męską brodę. Do zakażenia skóry gładkiej dochodzi najczęściej poprzez rozszerzenie infekcji, dlatego Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej, jeśli już wystąpi, dotyczy głównie skóry szyi, twarzy, czasami kończyn górnych.Obraz kliniczny może się różnić w zależności od gatunku grzyba, który spowodował infekcję.M. ferrugineum, który występuje głównie u dzieci powoduje na skórze ogniska plamisto-złuszczające z koncentrycznie ułożonymi pierścieniami, o łagodnym odczynie zapalnym z niewielkim złuszczaniem naskórka oraz charakterystycznym rogowaceniem mieszkowym.M. audouinii tworzy na skórze gładkiej nieliczne małe ogniska rumieniowo-złuszczające, natomiast M. canis powoduje obrączkowate ogniska rumieniowe z grudkami i krostami.Do leczenia grzybicy drobnozarodnikowej skóry gładkiej stosuje się leki hamujące rozrost grzyba oraz leczenie miejscowe. Dobre działanie mają maści oraz kremy o właściwościach przeciwgrzybiczych, ale dla niektórych pacjentów leczenie miejscowe jest niewystarczające, wtedy wdrażane zostaje doustna kuracja przeciwgrzybicza. Leczenie, jak w przypadku każdej infekcji grzybiczej jest żmudne i długotrwałe, natomiast przy konsekwentnym stosowaniu prowadzi do całkowitego wyleczenia.Należy również zwracać uwagę na zwierzęta domowe, z którymi mamy kontakt, ponieważ mogą być źródłem zakażenia. Aby uniknąć zakażeń grzybiczych warto dbać o higienę wszystkich domowników, w tym także naszych pupili.

Terranova Health - suplementy diety
06.11.2020 01:00 Naturalne bogactwo witamin i minerałów w proszku, w tabletkach i kapsułkach

Świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta na całym świecie. Grupa wegetarian i wegan staje się coraz większa. Coraz więcej ludzi odnajduje źródło zdrowia w ziołach i ekologicznych uprawach. Nieliczni producenci suplementów diety, np. Terranova Health, także decydują się na całkowicie naturalny skład przyjazny dla wegetarian i wegan.Naturalny skład i unikalny proces produkcjiCo to znaczy, że suplementy diety mają naturalny skład odpowiedni dla wegetarian i wegan? Na skład wegańskich suplementów diety powinniśmy spojrzeć na dwa sposoby:Nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.Uzupełniają niedobory składników odżywczych wynikające z restrykcyjnej diety wegańskiej i wegetariańskiej.Np.: Wegańska witamina D3Zawsze sprawdzajmy, czy producent podaje skład suplementu diety. Nad składem produktów i dopuszczeniem ich do sprzedaży w Polsce czuwa Główny Inspektorat Sanitarny, organ centralny Państwowej Inspekcji Sanitarnej, działając zgodnie z art. 3 ust.3 pkt 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.