Badanie kału na krew utajoną. Jak się przygotować i interpretować wyniki?
Badanie kału na krew utajoną wykonywane jest w celu potwierdzeniu obecności krwi w kale lub wykluczenia jej obecności. Badanie to powinni wykonać wszyscy ci, którzy chcą zdiagnozować choroby przewodu pokarmowego czy chociażby znaleźć przyczynę krwawienia z poszczególnych jego odcinków.
Badanie kału na krew utajoną – dla kogo?
Badanie powinno być robione co dwa lata lub co roku, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. Częstotliwość wykonywania badania kału zawsze zależy od indywidualnego przypadku pacjenta.
Badanie kału w celu sprawdzeniu obecności krwi utajonej pozwala zdiagnozować przyczynę krwawień z odbytu – zwłaszcza, gdy konkretna przyczyna jest nieznana. Warto wiedzieć, że niewielka ilość krwi w kale jest normalna, ponieważ wydalamy ją razem z kałem codziennie i dotyczy to każdego zdrowego człowieka. Problem pojawia się wówczas gdy pacjent zauważa widoczną, dużą ilość krwi w wydalanym kale. Krwawienie może pojawić się z wielu przyczyn, ale najczęściej są to nowotwory jelit lub choroby zapalne jelit.
Badanie pozwala zanalizować przyczyny krwi w kale i poddać próbkę kału badaniom laboratoryjnym, które oceniają barwę, konsystencję, gęstość wydalanego kału przez chorego.
Badanie kału na krew utajoną – przygotowanie do badania
Badanie kału na krew utajoną wymaga właściwego przygotowania. Przede wszystkim nie należy zażywać większości leków minimum trzy doby przed badaniem. Leki, które z pewnością trzeba odstawić, to preparaty zawierające żelazo oraz środki rozrzedzające krew. Przed badaniem można jeść normalnie, ale poleca się przestawienie na dietę bogatą w błonnik, aby pacjent mógł łatwiej się wypróżniać i regularnie pobierać próbki do badania. Ważne, aby nie spożywać alkoholu ani nie palić papierosów minimum dwie doby przed planowanym badaniem.
Pobrane próbki przechowywane są w specjalny sposób. Przede wszystkim należy umieścić je w pojemniku do przechowywania kału, który można dostać w każdej aptece. Pojemnik powinien być suchy i czysty, nie możemy dotykać go w środku palcami! Kał należy pobrać specjalną szpatułką, która dołączona jest do pojemnika. Objętość kału powinna zajmować około ¾ pojemnika. Najczęściej do badania kału podaje się trzy próbki, pobierane co trzy lub dwa dni. Próbki należy przechowywać w lodówce. Konkretne i właściwe zalecenia powinno zawsze otrzymać się od lekarza zlecającego badanie. Informacje o tym, jak pobrać i przygotować kał do konkretnego badania, zawsze znajdują się też na stronie odpowiedniego laboratorium, w którym chcemy wykonać badanie. To właśnie tam trzeba szukać informacji o tym, jak pobrać kał do badania na krew utajoną.
Badanie kału na krew utajoną – cena i wynik
Wyniki badania kału na krew utajoną są proste do odczytania. Wynik dodatni stwierdza obecność krwi z przewodu pokarmowego, a wynik negatywny świadczy o tym, że tej krwi nie ma. Przyczyny wyniku dodatniego powinny być dalej diagnozowane, bo samo badanie o tym nie informuje. Warto jednak pamiętać, że wynik ujemny świadczy o tym, że krwi w kale nie ma, ale nie zapewnia nas o tym, że jesteśmy zdrowi. W tym celu należy zwrócić się do lekarza i podjąć się dalszej diagnostyce, jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego.
Cena badania kału na krew utajoną jest różna i zależy od miejsca, w którym decydujemy się wykonać badanie. Zazwyczaj w większych miastach koszt wykonania będzie wyższy.