Choroba wieńcowa – te osoby zaliczają się do grupy ryzyka! Lepiej to wiedzieć
Przyczyną występowania choroby wieńcowej jest m.in. nieprawidłowy sposób odżywiania i niewystarczająca aktywność fizyczna. Z jej powodu w Polsce cierpi 1,6 mln osób. Kto jest w grupie ryzyka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiolog dr n. med. Ewą Uścińską.
Choroba wieńcowa – czynniki ryzyka
Choroba wieńcowa są to różne dolegliwości i powikłania spowodowane niedokrwieniem mięśnia sercowego. Serce to jeden z kluczowych ludzkich organów, który napędza inne i pracuje nieprzerwanie przez całe życie. By serce mogło prawidłowo funkcjonować potrzebuje tlenu i składników odżywczych – a w te z kolei zaopatrują je naczynia wieńcowe. U osoby z chorobą wieńcową wspomniane naczynia się zwężają i tym samym krew nie dopływa prawidłowo do mięśnia sercowego. I z tego powodu serce nie funkcjonuje jak powinno – przyczyną choroby wieńcowej są blaszki miażdżycowe.
Zapadalność na chorobę wieńcową zwiększa się z wiekiem. W grupie ryzyka są mężczyźni w wieku 40-59 lat, stanowiący ok 2,5-5 % zachorowań. Oprócz płci męskiej i wieku, inne czynniki ryzyka to:
• wysoki poziom cholesterolu,
• cukrzyca,
• otyłość,
• palenie tytoniu,
• wysokie ciśnienie krwi
• niezbilansowana dieta,
• stres.
„Czynniki ryzyka choroby wieńcowej możemy podzielić na modyfikowalne i niemodyfikowalne. Niemodyfikowalne czynniki ryzyka to wiek, płeć i obciążenia genetyczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej rośnie z upływem czasu. Płeć męska jest bardziej narażona, ponieważ kobiety przed chorobą wieńcową do menopauzy chronią żeńskie hormony płciowe, po 50 roku życia prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej u obu płci jest podobne”. - powiedziała kardiolog, dr n. med. Ewa Uścińska.
Osoby otyłe są szczególnie narażone na chorobę wieńcową
Podwyższone zagrożenie zachorowania na chorobę wieńcową występuje u osób otyłych. Nadwaga i otyłość to jedne z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego:
„ Główną rolę odgrywa tu otyłość, ponieważ wiąże się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi) oraz z zaburzeniami gospodarki lipidowej (czyli wysokim stężeniem cholesterolu - głównie LDL i triglicerydów). Otyłość może też prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które obciąża serce (…) Osoba otyła, z niewielką aktywnością fizyczną i paląca papierosy jest zagrożona wystąpieniem zawału serca przed 40-tym rokiem życia ”. - powiedziała dr n. med. Ewa Uścińska.
Redukcja zbędnych kilogramów to wyraz troski o zdrowie. Co więcej, uregulowanie wagi to jeden z warunków, by ograniczyć rozwój choroby i móc z nią żyć: „(...)regularna aktywność fizyczna, wyeliminowanie lub ograniczenie czynników ryzyka oraz okresowe konsultacje u specjalisty. Pozwoli to na zatrzymanie progresji choroby, utrzymanie stabilnego stanu i korzystanie z życia bez większych ograniczeń”. - powiedziała dr n. med. Ewa Uścińska.
Podwyższone stężenie cholesterolu – to także problem osób szczupłych
Podwyższony poziom cholesterolu mogą mieć również osoby uprawiające sport i prowadzące zdrowy tryb życia. W ich przypadku przyczyną bywa życie w przewlekłym stresie, które także wpływa na gospodarkę lipidową. Często ma to jednak związek z przyjmowaniem leków przeciwzapalnych lub immunosupresyjnych. Co więcej, stężenie cholesterolu mogą podwyższać także estrogeny, testosteron, progestageny.