Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Dietetyk tłumaczy, jak rozpoznać przejedzenie i uniknąć wzdęć
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 04.07.2023 14:55

Dietetyk tłumaczy, jak rozpoznać przejedzenie i uniknąć wzdęć

przejedzenie
canva

Przyczyn przejedzenia może być wiele – jednak w każdym z przypadków dolegliwość ta jest szkodliwa dla zdrowia. Gdy wystąpi jednorazowo, nie powinna być powodem do zmartwień. Jednak częste przejadanie się powoduje nieprzyjemne konsekwencje np. otyłość i nadwagę. Jak więc rozpoznać, że doszło do przejdzenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.  

Kiedy dochodzi do przejedzenia?

Przejedzenie pojawia się po zjedzeniu wyjątkowo obfitego posiłku, często zawierającego dużo tłuszczy. W rezultacie żołądek potrzebuje więcej czasu na strawienie dania – wówczas dana osoba może mieć wrażenie, że jej żołądek zaraz pęknie. Gdy objętość spożywanego pokarmu przewyższa dotychczasową normę, przewód pokarmowy ma problem z rozpoczęciem trawienia – w tym stanie ilość enzymów trawiennych może być niewystarczająca. „Wzdęcia to zbyt duża ilość gazów znajdujących się w naszym żołądku i jelitach, co powoduje dyskomfort i nacisk w jamie brzusznej”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Do przejedzenia dochodzi nierzadko podczas różnych uroczystości – wtedy często jemy szybko i przy tym rozmawiamy. „Powoduje to, że wraz z pokarmem pobieramy zbyt dużą ilość powietrza, które kumuluje się w naszej jamie brzusznej(…) Co dla wielu może być zaskoczeniem, wzdęcia może wywołać też nadmiar spożytego błonnika ”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Projekt bez nazwy - 2023-06-30T041545.847.png

Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać? Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia?

Przepełnienie w żołądku – to nie jedyny objaw przejedzenia

Objawy przejedzenia bywają wyjątkowo nieprzyjemne. Gdy są sporadyczne, doskwiera nam wówczas przede wszystkim uczucie ciężkości w żołądku. Jednak objawów przejedzenia, jeśli dochodzi do niego często, może być więcej: „Przejadanie się powoduje wzdęcia, a także inne dolegliwości trawienne, takie jak m.in. przepełnienie w żołądku, ucisk w żołądku, złe samopoczucie, bóle głowy, osłabienie czy wzmożone pragnienie. Możemy odczuwać ból w nadbrzuszu lub zmagać się z tak zwaną kolką”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Jak jeść, by się nie przejść?

 • Naucz się koncentrować na posiłku – przyczyną przejadania bywa często spożywanie pokarmów w stanie rozproszenia. Najczęściej dochodzi do tego podczas oglądania programu telewizyjnego czy podczas korzystania przed komputerem. Udowodniono naukowo, że osoby niezwracające uwagi na jedzenie podczas posiłku, jedzą więcej i spożywają więcej kalorii. 
   • Ogranicz jedzenie z pudełek i innych pojemników – jedzenie lodów prosto z pudełka, czipsów prosto z opakowania lub dań na wynos może sprawić, że zechcemy jeść ich więcej. By kontrolować wielkość spożywanej porcji, dobrze jest nakładać danie na talerz, a przekąski wsypywać do miseczki. 
   • Znajdź sposób na rozładowanie stresu – przyczyną przejadania się nierzadko jest stres. Osoby żyjące w chronicznym stresie mają często większy apetyt ze względu wyższy poziom kortyzolu. 
   • Zmiany w żywieniu wprowadzaj powoli – radykalne zmiana diety z dnia na dzień może być szkodliwa, nawet jeśli będą to wartościowe składniki odżywcze: „Jeżeli nasza dieta jest uboga w błonnik, na samym początku jelita muszą się do niego przyzwyczaić i będą reagować wzdęciami. Jeśli więc chcemy wprowadzić do jadłospisu produkty o większej zawartości błonnika, musimy wdrażać je powoli”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska. 

Polecane