Choroby tarczycy można też usłyszeć. Tak brzmi głos chorego
Czy zauważasz, że Twój głos się zmienia? Może staje się grubszy? Może formułowanie myśli nie przychodzi Ci już z taką łatwością jak dawniej? To również objawy mogące świadczyć, że pojawił się problem z tarczycą. Dowiedz się, jak może brzmieć głos chorego. Uwaga! Symptom ten łatwo pomylić ze zwykłą chrypą.
Niedoczynność tarczycy i jej wpływ na struny głosowe
Niedomagania tarczycy są także słyszalne. Jednym z objawów tego rodzaju chorób są zmiany w sposobie mówienie. Jak wynika z artykułu opublikowanego w The Eurasian Journal of Medicine dotyczącego charakterystyki głosu u pacjentów z chorobami tarczycy, choroby tarczycy powodują niewielkie zmiany parametrów akustycznych głosu pacjenta – mowa tu o chorych z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy.
Z kolei Dr Claire Thomas, kierownik ds. treści klinicznych Evergreen Life stwierdziła, że objawem niedoczynności tarczycy u niektórych chorych jest także powiększenie i pogrubienie warg i języka. Zmiany te sprawiają, że głos staje się grubszy, a mowa mniej wyraźna. Obrzęk narządów artykulacyjnych powoduje, że zmianie ulega tembr głosu. Inni chorzy zaczynają mówić wolniej – problem sprawiać może także dobór odpowiednich słów, co wynika z zaburzeń pamięci i koncentracji.
Tarczyca jest niewielkim gruczołem położonym pod krtanią. Niekiedy z nieznanych przyczyn pojawiają się na niej niewielkie guzki. Zmiany te nie zawsze są wyczuwalne przez chorego i nie muszą być szkodliwe – jednak gdy się rozmnożą i staną zbyt duże, mogą spowodować chrypę, utrudnić połykanie i oddychanie.
Dzięki tym badaniom rozpoznasz chorobę tarczycy
By ustalić, czy wystąpił niedobór hormonów tarczycy, wystarczy wykonać proste badanie krwi – czyli stężenie TSH we krwi. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Gdy okaże się, że wynik przekracza górną granicę normy, wskazane jest wykonanie pomiaru stężenia tyroksyny FT 4. Podwyższone stężenie TSH i obniżone stężenie FT 4 jest objawem niedoczynności.
Uzupełnieniem diagnostyki jest USG tarczycy i oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. Dzięki badaniu można stwierdzić, czy mamy do czynienia z chorobą Hashimoto.
Hormony wpływają na głos
Jakość głosu w dużej mierze zależy od hormonów – hormony płciowe i hormony tarczycy bezpośrednio wpływają w szczególności na głos. Choroby tarczycy i jej zaburzenia powodują zmiany w fonacji. Zmiany w głosie są jednym z charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Głos może zmienić się nawet wtedy, gdy niewydolność tarczycy jest niewielka.
„(…) w krtani odkryto receptory hormonów tarczycy, co świadczy o działaniu hormonu tarczycy na tkankę krtani. Niedoczynność tarczycy może powodować zauważalne zmiany w głosie, takie jak niski głos, szorstkość, zmniejszony zakres i zmęczenie głosu” – czytamy w artykule opublikowanym przez The Eurasian Journal of Medicine.
Te objawy sugerują niedoczynność tarczycy
Do najczęstszych objawów choroby należą:
- senność i zmęczenie,
- problemy z pamięcią,
- stałe uczucie chłodu,
- przyrost masy ciała,
- pogorszenie nastroju,
- zaparcia,
- zwolnienie akcji serca i niższe ciśnienie,
- przesuszenie skóry,
- wypadanie włosów,
- zaburzenia miesiączkowania
Objawy nie pojawiają się natychmiast. Narastają stopniowo, wraz z tym jak ubywa hormonów. Trzeba też zaznaczyć, że nie będą jednakowe u wszystkich chorych.
źródło: The Eurasian Journal of Medicine