Chrząkanie to wczesny objaw groźnej choroby największego z gruczołów. Choruje coraz więcej Polaków!
Chrząkanie bywa objawem niedoczynności tarczycy, zaburzenia objawiającego się zbyt małą produkcją hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, którą kontroluje przysadka mózgowa. Uwaga! Chrząknie często jednak nie jest kojarzone z tą chorobą. Lekarz omówił szerzej ten objaw. Poznaj jego opinię.
Chrząkanie – objaw niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym pojawia się niedobór hormonów tarczycy. Objawem choroby jest m.in. spowolnienie procesów metabolicznych organizmu. Symptomów jednak jest więcej i niektóre z nich nie kojarzą się często z chorobą. W mediach społecznościowych internauci zadali pytanie Szymonowi Suwale, endokrynologowi i dr n. med. I n. o zdrowiu, czy objawem niedoczynności jest również ciągłe pochrząkiwanie.
„Jest to najczęściej objaw związany z pogrubieniem strun głosowych, zwiększonym gromadzeniem się glikozaminoglikanów (co może dawać uczucie zalegania wydzieliny), obrzękami tkankowymi (lokalizującymi się w okolicy tkanki podskórnej szyi oraz narządów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie) oraz osłabieniem mięśniowym (co z kolei może skutkować nieefektywnym odruchem kaszlowym)”. – wyjaśnił Szymon Suwała, endokrynolog i dr n.med i n. o zdrowiu.
7 największych grzechów Polaków. Tak niszczymy swoją tarczycę USG tarczycy - kiedy wykonać, co wykrywa i jak się przygotować?Objawem niedoczynności tarczycy jest odczuwanie duszności
Dr Suwała stwierdził, że dolegliwości gardłowe i duszność są objawem zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Przyczyną jest osłabienie funkcji tkanki mięśniowej: „Jeśli do tego dochodzi do obrzęku tkanki gruczołowej (typowego dla np. choroby Gravesa-Basedowa), pacjent stosunkowo szybko może zacząć odczuwać niepokojące dolegliwości. Warto też pamiętać, że w nadczynności tarczycy (zwłaszcza niewyrównanej) dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na tlen, a tym samym do możliwości odczuwania subiektywnej duszności”. - dodał dr Suwała
Lekarz wspomniał także, że chrząknie jest objawem gardłowych dolegliwości. Z powodu zmian ogniskowych powstaje uczucie ucisku przełyku i tchawicy, powodujące dyskomfort.
Niska stymulacja komórek przez hormony tarczycy powoduje niedoczynność tarczycy
Często objawy choroby występuję w łagodnej postaci. Wówczas symptomy są słabo nasilone lub też niezauważalne. Z tego powodu wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia są utrudnione lub mogą być nieprawidłowo przypisane, chociażby przewlekłemu stresowi.
Obraz kliniczny niedoczynności tarczycy zależy od przyczyn, które spowodowały niedobory hormonalne. Gdy choroba ma jawną postać, dorośli mogą zauważyć objawy takie jak:
- przewlekłe uczucie zmęczenia
- ospałość w ciągu dnia,
- zaburzenia pamięci,
- problemy z koncentracją,
- częste uczucie zimna, bez względu na temperaturę,
- wzrost masy ciała,
- zaburzenia lękowe,
- suchość i bladość skóry,
- obrzęk kończyn,
- problemy z płodnością,
- spadek libido,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.