Pacjenci.pl Zdrowie Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori
canva.com

Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori

23 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Trądzik różowaty, zwany “trądzikiem dorosłych” to przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się silnym, stale utrzymującym się zaczerwienieniem twarzy oraz występowaniem krostek i grudek. Chorują częściej kobiety, a największe nasilenie zmian występuje zazwyczaj po 40. roku życia. Trądzik różowaty uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Zaobserwowano związek między nim a infekcją Helicobacter pylori. U 89% pacjentów z trądzikiem różowatym stwierdzano obecność tej bakterii w błonie śluzowej żołądka.

Trądzik różowaty - objawy

Trądzik różowaty to specyficzna odmiana trądziku, występująca u osób między 20. a 50. rokiem życia, z nasileniem objawów wieku 40-50 lat. Stąd też nazywany jest „trądzikiem dorosłych”. Ten rodzaj trądziku częściej dotyka kobiety, jednak u mężczyzn przebiega w cięższej postaci.

Trądzik różowaty, mimo iż cechuje się występowaniem grudek i krostek, nie ma bezpośredniego podłoża łojotokowego, tak jak pozostałe odmiany trądziku. W tym przypadku nie obserwuje się zaskórników, które są typowe dla trądziku łojotokowego. Zdarzają się przypadki współistnienia obu rodzajów trądziku, co znacznie utrudnia rozpoznanie i postępowanie terapeutyczne.

Objawy trądziku różowatego:

  • zapalne grudki i krostki występujące w środkowej części twarzy;
  • często pojawiający się rumień i zaczerwienienie w centralnej części twarzy (nos, policzki, broda, czoło), na szyi i dekolcie;
  • pajączki bądź widoczne rozszerzone naczynia;
  • nadwrażliwość skóry;
  • uczucie pieczenia skóry;
  • przy przewlekłym stanie zapalnym - przerost tkanki łącznej i gruczołów łojowych policzków i nosa (rhinophyma).

Projekt bez nazwy - 2024-01-23T171637.278.png

Dlaczego trądzik młodzieńczy tak często nawraca u dorosłych?
Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

Helicobacter pylori jako jedna z przyczyn trądziku różowatego

Bezpośrednia przyczyna trądziku różowatego nie została jeszcze dokładnie poznana. Jest on uwarunkowany różnymi czynnikami. Należą do nich m.in. predyspozycje genetyczne, dysfunkcja układu odpornościowego, nadmierna reaktywność nerwowo – naczyniowa i zmiany hormonalne.

Pacjenci wykazują tendencję do wzmożonej reakcji naczyniowo – ruchowej na obszarze twarzy wskutek działania różnych bodźców, takich jak m.in. emocje, używki, gorąco. Odpowiedź immunologiczna na stymulujące czynniki środowiskowe ma dominujący wpływ na rozwój trądziku różowatego.

U znacznej części pacjentów obserwuje się współistnienie przewlekłego nieżytu żołądka, zaburzeń wydzielania żółci oraz zakłóceń fizjologicznej flory przewodu pokarmowego. Przypuszcza się rolę dwóch drobnoustrojów: pasożyta nużeńca Demodex foliculorum oraz bakterii Helicobacter pylori .

Istotne jest, aby na wstępnym etapie diagnostyki wykluczyć infekcję wspomnianą bakterią i pasożytem, a w razie ich wykrycia zastosować odpowiednią terapię.

Helicobacter pylori - co to za bakteria?

Helicobacter pylori to gram-ujemna bakteria o spiralnym kształcie, która kolonizuje się w błonie śluzowej żołądka. Dzięki produkcji swoistego enzymu - ureazy, przystosowana jest do kwaśnego środowiska żołądka. Bakteria ta znana jest z tego, że uszkadza błonę śluzową żołądka, powodując choroby, takie jak m.in. wrzody trawienne czy zapalenie żołądka.

Według badań, zakażenie Helicobacter pylori jest odpowiedzialne za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.

Jak można się zarazić Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechnych zjawiskiem i dotyczy większej części społeczeństwa. Nie każdy jednak choruje. Infekcja Helicobacter pylori nie zawsze wiążę się z wystąpieniem objawów chorobowych.

„W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

„Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą.” - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.

Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?
Ten czerwony punkt pojawia się na skórze. Bywa objawem niewydolności żylnej
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja