Pacjenci.pl Zdrowie Co jest gorsze dla zdrowia - papieros czy podgrzewacz? Przeprowadzono badanie na palaczach
canva.com

Co jest gorsze dla zdrowia - papieros czy podgrzewacz? Przeprowadzono badanie na palaczach

3 września 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Instytut Zdrowia i Demokracji opublikował raport “Polacy o swoim nałogu nikotynowym”. Przeprowadzono badanie, w którym palacze porównali tradycyjne papierosy i podgrzewacze tytoniu. Jakie wysnuto wnioski?

Badanie zrealizowały niezależnie od siebie dwa instytuty badawcze

Dwa niezależne instytuty badawcze: Pollster oraz IQS Think Forward, przeprowadziły badanie pod tytułem „Polacy o swoim nałogu nikotynowym”. Instytuty pracowały na odrębnych i reprezentatywnych grupach, po 1250 osób każda.

Respondenci musieli być palaczami „klasycznych” papierosów przez minimum rok czasu, a następnie całkowicie przejść na pogrzewacze tytoniu. Badani oceniali i porównywali swoją kondycję.

"Nigdy wcześniej w naszym kraju nie przeprowadzono tak szczegółowej analizy problemu nikotynowego na podstawie tak licznych i dwukrotnie zweryfikowanych odpowiedzi respondentów" - powiedział Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji, koordynator programu „Polska bez Papierosów”.

Projekt bez nazwy - 2023-09-02T173028.617.png

Szczepienia wracają do aptek! Nowelizacja ustawy refundacyjnej
To badanie umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Kosztuje około 30 złotych!

Co jest gorsze - papieros czy podgrzewacz?

Jak wynika z raportu Instytutu Zdrowia i Demokracji i CBOS, ponad dziesięciokrotnie więcej badanych subiektywnie odczuwało negatywne oddziaływanie palenia „klasycznych” papierosów na swoje zdrowie fizyczne w porównaniu do stosowania podgrzewaczy tytoniu. 82% z nich oceniło, że zastąpienie papierosów ich alternatywą przyniosło poprawę ich samopoczucia.

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy w odpowiedziach uczestników naszego badania, jest ocenianie przez nich palenia papierosów jako zdecydowanie bardziej niekorzystnego dla zdrowia, niż używanie podgrzewaczy tytoniu. Jako szkodliwszą używkę klasyczne papierosy wskazało aż 54 proc. respondentów, zaś podgrzewacze - jedynie 5 proc.” - powiedział koordynator badania dr hab. Janusz Sytnik-Czetwertyński z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Ekspert wyznał, że pozytywne opinie na pytanie: „Czy dobrze oceniasz swoją decyzję o rzuceniu papierosów na rzecz podgrzewaczy tytoniu?” były dla niego zaskoczeniem. Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 33 procent badanych, przy jedynie 2 procentach głosów negatywnych. W każdej kategorii (samopoczucia fizycznego, psychicznego, psychofizycznego oraz relacji społecznych), tylko około 5 procent pytanych widziało więcej korzyści w paleniu papierosów, w porównaniu do 50 procent zwolenników podgrzewaczy.

Główna motywacja do przejścia na podgrzewacze tytoniu

Dla niemal połowy respondentów główną motywacją do przejścia na podgrzewacze tytoniu była chęć ograniczenia palenia papierosów, a w dalszej perspektywie - całkowitego rzucenia tego okropnego nałogu” - powiedział dr Sytnik-Czetwertyński.

Palenie papierosów jest naukowo udowodnioną przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Palenie tytoniu podnosi ryzyko zachorowania na takie choroby, jak między innymi: nowotwory (głównie raka płuc), choroby serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy zawał serca. Palenie jest szkodliwe nie tylko dla samych palaczy, ale także dla osób, które wdychają dym tytoniowy w sposób bierny. Warto więc zrezygnować z tego nałogu, aby zadbać o swoje zdrowie, a także zdrowie osób przebywających w naszym otoczeniu.

Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich!
Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko