Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.09.2023 10:12

Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych

lekarz
canva.com

Już od 1 września lekarze mogą wypisać receptę na bezpłatne leki dla seniorów 65 plus oraz dzieci do 18 roku życia. Lekarze zwracają się jednak do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas. 

Darmowe leki dla dzieci, młodzieży i seniorów

Od pierwszego września dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz seniorzy 65 plus mogą otrzymywać darmowe leki na receptę. Na liście dla młodszych pacjentów znajduje się 2825 leków. Lista dla seniorów zawiera 3789 pozycji, co oznacza, że jest ich prawie dwa razy więcej niż na poprzedniej liście 75 plus, która obowiązywała do końca sierpnia. 

Na liście dla seniorów znalazły się m.in. leki na nadciśnienie i cukrzycę, w tym flozyny i analogi GLP1. Na liście dla młodszych pacjentów możemy znaleźć m.in. antybiotyki, insuliny i ich analogi, leki przeciwzakrzepowe, leki na grzybicę, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe oraz szczepionki przeciw grypie. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-01T154537.230.png

Od 1 września te leki będą dostępne za darmo. Recepta musi spełnić jednak pewne warunki Pirola - nowy wariant koronawirusa atakuje! Czy grozi nam kolejna fala?

Lekarze apelują, aby nie gromadzić zapasów leków

Specjaliści obawiają się, że u pacjentów może pojawić się chęć gromadzenia leków na zapas, co grozi szybkim wyczerpaniem ich zasobów w kraju. Apelują więc, aby podejść do tematu racjonalnie. 

Medycy z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców przygotowali specjalny webinar z objaśnieniami odnośnie zmian dotyczących bezpłatnych leków dla pacjentów 18+ oraz 65+. Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej apelowała, aby nie gromadzić leków na zapas:  

(...) Ponieważ kiedy coś pojawia się bezpłatnie, to jest oczywisty mechanizm psychologiczny, że będzie nacisk, żeby tych leków wypisać dużo. Na zapas. Żaden kraj nie jest przygotowany na to, by cała populacja pacjentów, na przykład z cukrzycą czy nadciśnieniem, mogła ruszyć do aptek i wykupić sobie roczny zapas leku. Edukujmy pacjentów i zachęcajmy do racjonalności.” - powiedziała prof. Agnieszka Mastalerz – Migas. 

Uwaga na antybiotyki!

Bezpłatne antybiotyki dla dzieci to ważna zmiana, ale jednocześnie zagrożenie. Lekarze czasem pod presją pacjenta przepisują je nieracjonalnie. Jeśli pojawia się dodatkowo możliwość nabycia leku bezpłatnie, problem może się pogłębiać. 

Lekarze powinni dbać o to, aby antybiotyki były stosowane tylko wtedy, kiedy są konieczne. Nie można ich przepisywać na prośbę pacjenta lub jego rodziców.

Do refundacji wejdą bezpłatne leki dla populacji pediatrycznej. Wśród tych leków będą antybiotyki. Dlatego ważne jest przypomnienie zasad racjonalnej antybiotykoterapii, bo niewątpliwie pojawi się presja ze strony części rodziców, żeby te leki, skoro są bezpłatne, przepisywać praktycznie przy większości infekcji” – powiedziała prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, podczas webinaru. 

Tagi: Zdrowie