Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.09.2023 12:40

Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich!

wizyta lekarska
canva

Od 1 września seniorzy oraz dzieci i młodzież otrzymają bezpłatny dostęp do wielu leków. Jednak na pacjentów czeka więcej zmian. We wrześniu zmianie ulegnie również sposób płacenia za leki. Co więcej, zmiany dotyczyć będą również procesu leczenia. Co to za zmiany? Kto na nich skorzysta? Tłumaczymy. 

Pacjenci chorujący na raka otrzymają dostęp do terapii CAR-T

We wrześniowych zmianach objęci zostali pacjenci onkologiczni. Na liście obowiązującej od 1 września znalazła się terapia CAR-T, innowacyjna metoda wykorzystująca układ odpornościowy pacjenta i inżynierię genetyczną – umożliwia leczenie nowotworów dzięki zmodyfikowanym genetycznie limfocytom T. Terapia CAR-T została dopuszczona do leczenia pacjentów na terenie Europy w 2018 r.

Eksperci podkreślają, że procedura CAR-T może przynieść u chorego wieloletni efekt, nawet jeśli zostanie podana jednorazowo.

Zmian w tym obszarze ma być jeszcze więcej – dowiemy się o nich w listopadzie 2023r.

Projekt bez nazwy - 2023-09-01T144720.436.png

Od 1 września te leki będą dostępne za darmo. Recepta musi spełnić jednak pewne warunki Od 1 września Polacy otrzymają darmowe leki! Skorzystają dzieci, młodzież i seniorzy

Zwiększa się liczba miejsc objętych monitoringiem

W związku z wchodzącą w życie 6 września nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta więcej miejsc będzie objętych monitoringiem wizyjnym. Dotychczas kamery w szpitalach obserwowały poczekalnie i miejsca publiczne. Teraz będą obserwować również pracownie diagnostyczne i sale operacyjne.

Zmiany cen leków

We wrześniu poznamy nową listę leków refundowanych. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów mających choroby nowotworowe. Wzrośnie też dopłata pacjenta. Nie ma wciąż ostatecznej informacji, które lekarstwa znajdą się na liście, ponieważ wciąż jest aktualizowana. Pewne jest, że od ostatniego powiadomienia znalazło się na niej 86 nowych pozycji.

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia poinformował o zmianach.

   • Podwyższone zostały ceny 47 produktów od 0,41 zł do 266, 39 zł. 
   • Ceny 637 pozycji zmalaly od 0,01 zł do 65,23. Największa zmiana w dopłacie dotyczy leku Trevicta, stosowanego w leczeniu schizofrenii. 
   • 639 pozycji objęto dopłatą. Największa z nich dotyczy leku Novo-Helisen Depot, wyciągu alergenowego roztoczy kurzu domego, steżenie 3 – 5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml, 2 fiol. po 4,5 ml.

Od 1 września zacznie obowiązywać też lista darmowych leków. Będzie mogło skorzystać z nich ok.16 milionów Polaków powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. 

Tagi: Apteka Zdrowie