Pacjenci.pl Dziecko Co oznacza, gdy śni ci się śmierć? Jest inaczej, niż sądzono
Canva/Juanmonino/Getty Images Signature

Co oznacza, gdy śni ci się śmierć? Jest inaczej, niż sądzono

18 lutego 2025
Autor tekstu: Klaudia Tomaszewska

Czy kiedykolwiek przyśniła ci się osoba zmarła? A może miałeś sen o własnej śmierci? Każdy taki koszmar napawa lękiem, szczególnie jeśli jest niezwykle realistyczny. Jest wiele przesądów z tym związanych, niektóre wprost mówią o tym, czego należy wówczas nie robić oraz co nam grozi, gdy sen się powtórzy. Jak się okazuje, jest zupełnie inaczej, niż przypuszczano. To budzi trwogę.

Skąd biorą się koszmary?

Sen o śmierci może budzić niemały strach. Zazwyczaj po zamknięciu oczu i zapadnięciu w głęboki sen widzimy przyjemne rzeczy. Bywa i tak, że szybko zapominamy o snach, jednak gdy w nocnych marzeniach pojawi się zmarła osoba, długo nie możemy się otrząsnąć z dziwnego uczucia. Towarzyszy nam ono przez cały dzień, a nawet powraca w kolejną noc.

Co ciekawe, nawet jeśli nie myślimy o osobie zmarłej poprzedniego dnia czy też o samej śmierci, może ona “przyjść” do nas we śnie. Dlaczego tak się dzieje? Nasza podświadomość to fascynujący mechanizm, który sprawia, że czasem dreszcze przechodzą nam po plecach.

Koszmarny sen
Fot. Koszmarny sen/ Canva/ Tumisu
Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach
Czy po zgonie w domu trzeba otwierać okna? Znany przesąd może być groźny

Dlaczego śni nam się śmierć?

W naszej podświadomości przez cały dzień bardzo wiele się dzieje. Nie wszystko rejestrujemy w sposób całkowicie świadomy. To z kolei wpływa na zachowanie niektórych obrazów czy też skojarzeń w głębokich warstwach naszego umysłu. Co się z nimi dzieje? To bardzo ciekawe, bo wpływają one na nasze sny. To wtedy rozluźniamy ciało, a nasze myśli zaczynają swobodnie błądzić, bo odległych zakamarkach mózgu.

Sen o śmierci
Fot. Sen o śmierci/ Canva/rustycancuk

Wystarczy zatem zapach, obraz, dotyk lub nawet dźwięk, który przywołuje obraz zmarłego. To właśnie dlatego przychodzi on do nas podczas snu. To jednak nie wszystko, często wraz z nim pojawia się także nasza śmierć. Wtedy, gdy budzimy się z koszmaru, możemy poczuć, że nas czas się kończy. Spokojnie, nie są to sny prorocze, a na pewno nie we wszystkich przypadkach.

Co wpływa na sny o śmierci?

Jednym z czynników jest nasz nastrój. To on może prowadzić do zaburzonych snów, w których widzimy własną śmierć. Głowa podpowiada nam wówczas najgorszy z możliwych scenariuszy. Mózg, co jakiś czas sprawdza reakcje organizmu na bodźce, takie jak zagrożenie. To może również wpływać na pojawianie się motywu śmierci we śnie.

Nie możemy nie wspomnieć o depresji, która usuwa sny lub wyolbrzymia głęboko skrywane lęki. Nie musisz się zatem obawiać, że za takim tragicznym snem od razu idzie rychły koniec.

Śmierć we śnie
Fot. Śmierć we śnie/ Canva/ Alex Sever
W kasie NFZ brakuje pieniędzy. Publiczna służba zdrowia ma problemy finansowe
Wspomagają pracę trzustki. Jedz je codziennie
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Tomaszewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko