Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > W kasie NFZ brakuje pieniędzy. Publiczna służba zdrowia ma problemy finansowe
Marta Uler
Marta Uler 18.02.2025 13:17

W kasie NFZ brakuje pieniędzy. Publiczna służba zdrowia ma problemy finansowe

NFZ brakuje pieniędzy
For. EastNews/ARKADIUSZ ZIOLEK

Mimo tego, że Ministerstwo Zdrowia zapewnia o pełnym pokryciu kosztów tzw. świadczeń nielimitowanych, czyli np. leczenia zawałów serca, udarów, przeprowadzania porodów czy przeszczepów narządów, rzeczywistość wygląda inaczej. Nie wszystkie placówki medyczne otrzymają pełne należności. 

Brakuje pieniędzy na świadczenia nielimitowane

Świadczenia nielimitowane to takie, które NFZ musi zapłacić w 100 procentach, niezależnie od tego, ile zabiegów zostanie wykonanych. Chodzi tu, m.in. o procedury dotyczące leczenie zawałów serca, czy udarów, porodów czy przeszczepów (w sumie ponad 500 pozycji). Nieciekawą sytuację NFZ w tym kontekście wypunktowała “Gazeta Wyborcza”.

Według GW w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia brakuje środków na pokrycie kosztów w.w. świadczeń, od których przecież, bardzo często zależy ludzkie życie. Co więcej, tych pieniędzy brakowało już w 2023 r. i trzeba było zaczerpnąć z budżetu na rok 2024, by pokryć wszystkie koszty, co oczywiście pogorszyło jeszcze obecną sytuację. 

"Pieniądze wypłacono w marcu, ale już wtedy zaczęło brakować środków na nielimitowane świadczenia realizowane w kolejnych miesiącach" – czytamy.

Poczytaj również: NFZ ma problem, który dotknie milionów pacjentów. Jest coraz gorzej

Wspomagają pracę trzustki. Jedz je codziennie Dziury w mózgu i wątrobie. Takie zmiany powoduje nawet niewielka dawka alkoholu

Na Śląsku najgorzej?

Wydaje się, że w szczególnie kiepskim położeniu znajdują się obecnie szpitale i poradnie z województwa śląskiego. 100 proc. zapłaty placówki te mają zagwarantowane jedynie za świadczenia wykonane w III kwartale zeszłego roku. Za usługi z IV kwartału 2024 roku mają dostać jedynie część należności.

"Brak pieniędzy na pokrycie tych zobowiązań budżetowych to faktyczny problem, którego fundusz nie chce oficjalnie komentować" – zauważa GW, która próbowała uzyskać od NFZ informację na ten temat. Były urzędnik NFZ, na którego powołuje się "Gazeta Wyborcza", twierdzi, że może wynikać to z naprawdę ogromnych braków finansowych. 

Być może zainteresuje Cię również: Wielkie zmiany w refundacji recept. NFZ w końcu to ułatwia

Fot. Pixabay/aslisubhash

Problemy także z programami lekowymi

Sytuacja finansowa NFZ odbija się również na dostępności programów lekowych, które są podstawą dla pacjentów z ciężkimi, przewlekłymi schorzeniami. Chodzi m.in. o nowoczesne terapie onkologiczne, leczenie stwardnienia rozsianego, mukowiscydozy czy zaawansowanej cukrzycy. Placówki medyczne alarmują, że środki na te programy są niewystarczające, co może skutkować ograniczeniem dostępu do drogich leków ratujących zdrowie i życie.

Fot. Canva/wutzkoh

Już teraz sygnalizowane są opóźnienia w refundacji kosztownych terapii, a lekarze obawiają się, że w kolejnych miesiącach dostęp do nowoczesnych leków może być jeszcze trudniejszy. Problemem jest nie tylko niedobór środków, ale i brak jasnych deklaracji, czy NFZ zabezpieczy dodatkowe fundusze na kontynuację leczenia pacjentów już objętych programami.

Chcesz wiedzieć więcej o NFZ? Sanatorium możliwe "od ręki". NFZ powiedział, jak to załatwić