Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Ta choroba przebiega podstępnie. Nie bagatelizuj bólu brzucha na czczo
canva

Ta choroba przebiega podstępnie. Nie bagatelizuj bólu brzucha na czczo

17 lutego 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Ten problem zdrowotny dotyka coraz większą część populacji. Zapalenie błony śluzowej żołądka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która z czasem może prowadzić do nadżerek, a następnie do rozwoju choroby wrzodowej. Jakie są typowe objawy zapalenia błony śluzowej żołądka i jak to leczyć?

Jakie są przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka?

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest stanem chorobowym, w którym wskutek działania negatywnych czynników dochodzi do uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka. U większości pacjentów stan zapalny stopniowo prowadzi do całkowitego zaniku błony śluzowej żołądka.

Najczęstszą przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest infekcja Helicobacter Pylori. Bakteria ta dzięki produkcji swoistego enzymu – ureazy jest bardzo dobrze przystosowana do kwaśnego środowiska żołądka.

„Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Do zapalenia błony śluzowej żołądka mogą prowadzić także infekcje wirusowe i grzybicze oraz pasożyty, jednak ich udział jest znacznie mniejszy.

Częstą przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwas acetylosalicylowy i ibuprofen) oraz używek, takich jak alkohol i papierosy.

Zapalenie błony śluzowej żołądka może być też związane z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi. Wówczas, organizm zaczyna produkować przeciwciała przeciwko własnym komórkom, które uszkadzają błonę śluzową żołądka.

Projekt bez nazwy - 2024-02-17T192944.130.png

Fakty i mity o raku żołądka i Helicobacter pylori. Czy ta bakteria powoduje raka żołądka?
Czy wrzody żołądka prowadzą do raka? I co złego robi jedna bakteria

Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej żołądka?

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nierzadko przebiega podstępnie, początkowo nie dając charakterystycznych objawów. Typowym symptomem zapalenia błony śluzowej żołądka jest utrzymujący się ból nadbrzusza, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Nierzadko pojawia się też uczucie pełności i dyskomfortu po posiłku.

Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka to:

  • utrzymujący się ból nadbrzusza, często nasilający się po jedzeniu lub na czczo,
  • zgaga i odbijanie,
  • nieprzyjemny posmak w ustach,
  • nudności,
  • wymioty,
  • uczucie pełności po posiłku,
  • szybkie i nienaturalne uczucie sytości po posiłku,
  • utrata apetytu.

Jak leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka?

W leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka należy wyeliminować czynnik sprawczy oraz wprowadzić zmiany w stylu życia. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, wskazana jest antybiotykoterapia.

Pacjentom często podaje się leki obniżające wydzielanie kwasu solnego w żołądku i łagodzące dolegliwości, do których należą inhibitory pompy protonowej (IPP) oraz blokery receptora H2.

Ważnym elementem terapii jest odpowiednia dieta oraz rezygnacja z używek, takich jak alkohol i papierosy. W codziennym jadłospisie warto postawić na produkty lekkostrawne (gotowane warzywa, chude mięso, ryby). Należy unikać pikantnych i tłustych potraw oraz produktów, które zwiększają kwasowość żołądka.

Do produktów zakazanych należą między innymi:

  • cytrusy,
  • kwaśne soki owocowe,
  • tłuste dania,
  • ostre przyprawy,
  • napoje gazowane,
  • kawa,
  • mocna herbata,
  • alkohol,
  • czekolada,
  • pomidory i przetwory pomidorowe,
  • warzywa cebulowe.
Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja