Rewolucyjne zmiany w zwolnieniach lekarskich. L4 pod lupą ZUS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma w planach zmiany w zwolnieniach lekarskich. Rewolucja ma objąć m.in. płatników wynagrodzenia chorobowego. Co się zmieni i jak wpłynie to na pracowników? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
L4 – statystyki. Te osoby częściej chorują
Jak podaje ZUS, w 2023 roku w Polsce wystawiono 23,7 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej, co daje 273,5 mln dni absencji chorobowej. W porównaniu z 2022 rokiem liczba zaświadczeń wzrosła o 0,6%, a liczba dni absencji zmalała o 0,3%.
Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” w 2023 roku co czwarty Polak wziął zwolnienie lekarskie na maksymalnie 10 dni (24 proc.), dłuższe nieobecności, od 11 do 15 dni, dotyczyły 8 proc. osób, a niemal miesiąc na zwolnieniu spędziła 1 na 10 osób. Co drugi pracownik nie brał zwolnienia w ogóle (51 proc.). Co ciekawe, osoby do 30 lat, korzystają ze zwolnień lekarskich zdecydowanie częściej niż pracownicy powyżej 50 lat.
Weszły w życie wielkie zmiany w prawie pracy. Więcej pieniędzy dla pracowników Grzybica paznokci nie znosi tych produktów. Jedz je codziennie, by wygrać z chorobąPrawdziwa rewolucja w L4 – co się zmieni?
Najbardziej rewolucyjna propozycja ministerstwa zakłada likwidację wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę i przeniesienie finansowania zwolnień lekarskich na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aktualnie to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni zwolnienia, a dopiero później ZUS. Nowe rozwiązanie ma uprościć procedury oraz odciążyć przedsiębiorców. Przeczytaj: Od jutra rusza nowe świadczenie. Nawet 4133 zł miesięcznie. Trzeba spełnić ten warunek

Przejęcie zwolnień lekarskich przez ZUS. Tak wygląda druga strona medalu
Nowa propozycja ministerstwa wiąże się również z konsekwencjami. Dla ZUS-u jest to znaczące zwiększenie obciążenia finansowego i administracyjnego. Pojawiają się więc pytania, czy dysponuje on odpowiednimi środkami. Przeczytaj: W kwietniu rusza nowy dodatek od ZUS. Jest jeden ważny warunek

Dla pracowników przejęcie wypłat chorobowego przez ZUS może wiązać się z potencjalnymi opóźnieniami w wypłatach oraz zwiększeniem biurokracji związanej z uzyskaniem świadczeń. Z drugiej jednak strony mógłby zapewnić większą jednolitość w traktowaniu pracowników i zapobiec nierównościom w wypłatach.
Źródło: innpoland.pl





































