Czterodniowy tydzień pracy stanie się faktem? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiada
Coraz więcej państw europejskich zauważa potrzebę skrócenia czasu pracy, wskazując na problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Od jakiegoś czasu mówi się o tym również w Polsce. Początkowo takie postulaty traktowano nieco z przymrużeniem oka, jednak wdrożenie zmian w Kodeksie Pracy staje się coraz bardziej realne.
Polacy są przepracowani
Minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w "Graffiti" została zapytana o pomysł skrócenia czasu pracy. Minister odpowiedziała, że Polacy pracują zdecydowanie za długo i według niej należałoby to zmienić.
- Prowadzimy analizy dotyczące czasu pracy i długości urlopów. Zdajemy sobie sprawę, że Polki i Polacy są jednymi z najdłużej pracujących w Europie, wcale niekoniecznie przekłada się to na efektywność pracy. Firmy wprowadzają pilotaże; taki kierunek w mojej ocenie jest słuszny (...). Cztery dni czy 35 godzin pracy w tygodniu, to podlega dyskusji - wyjaśniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Minister stanowczo opowiada się za zmianami, jednak w tej kwestii nie ma jeszcze stanowiska rządu.
- Ja jako polityczka, jako posłanka Lewicy oczywiście jestem za. Jako ministra rodziny również uważam, że coś zrobić trzeba z tym ogromnym obciążeniem pracą, z jakim mierzą się Polki i Polacy. Natomiast stanowiska rządu w tej sprawie nie ma – dodała minister.
Przeczytaj też: Drugi stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję
Czterodniowy tydzień pracy czy krótsze godziny pracy?
Minister przytoczyła słowa Donalda Tuska, który opowiadał się za czterodniowym tygodniem pracy i dodała, że dłuższy weekend jest lepszym rozwiązaniem niż krótsze godziny pracy.
- Sprawdzamy, badamy. Pierwsze analizy wskazują, że skrócenie o dzień byłoby organizacyjnie łatwiejsze niż o kilka godzin” - podkreśliła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Przeczytaj też: Będzie dłuższy urlop macierzyński. Wiemy, kto skorzysta na zmianach
Czterodniowy tydzień pracy w firmie Herbapol
Jak pokazały wyniki analizy z 2022 r. przygotowanej przez Preply na podstawie danych Eurostatu, średni tygodniowy czas pracy Polaka to 40,5 godz., przy czym średnia Europy wynosi 37,5 godz. Oznacza to, że w porównaniu z innymi krajami Europy, w Polsce pracujemy trzy godziny dłużej.
Czterodniowy tydzień pracy zaczęła wdrażać w styczniu firma Herbapol Poznań. Ma to na celu pozwolić pracownikom zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zatrudnieni będą spędzać w pracy mniej czasu, ale ich wynagrodzenie na tym nie ucierpi i nie zostanie obniżone. Póki co zmiany dotyczą jednego piątku w miesiącu, jednak z czasem pracownicy mają mieć dłuższy każdy weekend.
źródła: polsatnews.pl, praca.gazetaprawna.pl