Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Kocie mruczenie jest jak terapia. Naukowcy: redukuje stres i obniża ciśnienie
Marta Uler
Marta Uler 17.02.2025 14:31

Kocie mruczenie jest jak terapia. Naukowcy: redukuje stres i obniża ciśnienie

koty - wpływ na zdrowie i psychikę
Fot. Canva/Andrey Zhuravlev/Getty Images

Dziś jest Światowy Dzień Kota. Jeśli masz w domu mruczka lub mruczkę, koniecznie ich doceń. Bo to, że są fajne, to rzecz oczywista. Ale z tego, że ich towarzystwo jest dla nas zdrowe, nie każdy zdaje sobie sprawę. 

Na nasze organizmy i naszą psychikę wprost leczniczo działa kocie mruczenie. Badania naukowe potwierdzają, że ten dźwięk pomaga redukować stres, obniża ciśnienie krwi, a nawet wspomaga regenerację organizmu i działa przeciwdepresyjnie. Jak to możliwe?

Kot jako naturalny terapeuta

Felinoterapia, czyli terapia z udziałem kotów, zdobywa coraz większą popularność. Stosowana jest często w domach opieki i ośrodkach terapeutycznych, ponieważ kontakt z kotem pomaga osobom starszym i chorym lepiej radzić sobie z samotnością i bólem. Obecność kotów wspaniale wpływa także na dzieci. Jak czytamy w serwisie felinoterapia.org, futrzaki przydają się w przypadku:

  • nadpobudliwości,
  • zaburzeń lękowych
  • zaburzeń zachowania i emocji, 
  • autyzmu, 
  • zespołu Downa, 
  • nieśmiałości i zahamowań społecznych, 
  • artretyzmu, 
  • uszkodzeń słuchu i wzroku, 
  • dystrofii mięśniowej, 
  • depresji i choroby psychiczne itp. 

Koty są miękkie, miłe, puszyste, ciepłe i zabawne – trudno ich nie kochać! Ale jest taka ich cecha, która wpływa na ludzi w sposób szczególny. To mruczenie. Badania wskazują, że właśnie z tego powodu koty są idealne dla osób zmagających się z chronicznym stresem i problemami zdrowotnymi. Ale jak właściwie działa ten dźwięk?

Więcej o kotach dowiesz się z tego artykułu: Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Fot. Pixabay/Jill-Schafer-Creative-Lab
Oni dostaną więcej z ZUS jeszcze w lutym, chociaż podwyżki od marca Reguluje cukier i chroni przed rakiem. 5 korzyści z kopru w diecie

Jak działa kocie mruczenie?

Mruczenie to dźwięk o częstotliwości od 25 do 150 Hz. Z badań wynika, że takie częstotliwości mogą mieć działanie terapeutyczne na organizm człowieka. Naukowcy z National Institutes of Health zwrócili uwagę, że drgania o takiej częstotliwości mogą wspierać regenerację tkanek i kości. To tłumaczy, dlaczego koty często mruczą także wtedy, gdy są chore lub ranne – być może ich własne mruczenie działa na nie jak naturalna autoterapia.

Kocie mruczenie to także „kołysanka” dla naszego układu nerwowego. Każdy, kto mieszka z kotem pod jednym dachem, wie, że nic tak nie relaksuje, jak wciągnięcie mruczka pod kocyk. Ten dźwięk jest jak mantra – gdy go słuchamy, odpływają w dal myśli, które nas stresują i które nie są dla nas przyjemne. Tu znajdziesz jeszcze więcej informacji na ten temat: Mruczenie kota leczy, czyli dlaczego właściciele kotów są szczęściarzami?

Fot. Canva/sambarfoto

Redukcja stresu i lęku

Z badań wynika jeszcze więcej: kontakt z kotem i jego mruczeniem znacząco obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Okazuje się, że właściciele kotów są mniej narażeni na depresję i stany lękowe. Ponadto interakcja z kotem zwiększa poziom oksytocyny, hormonu związanego z poczuciem bezpieczeństwa i więzią społeczną.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wpływu zwierząt na psychikę człowieka? Przeczytaj: Dogoterapia, czyli rola psa w leczeniu ciała i umysłu człowieka

Fot. Pixabay/Daga_Roszkowska

Obniżenie ciśnienia krwi i ryzyka chorób serca

Według badań przeprowadzonych przez University of Minnesota u „właścicieli” (od dawna wiadomo, że to koty są właścicielami ludzi) kotów występuje aż o 40% mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób serca w porównaniu do osób, które nigdy nie miały kota. Mruczenie działa jak naturalny środek uspokajający, który reguluje rytm serca i obniża ciśnienie krwi:

„Zaobserwowano zmniejszone ryzyko zgonu z powodu zawału mięśnia sercowego i wszystkich chorób sercowo-naczyniowych (w tym udaru) u osób posiadających koty. Nabycie kotów jako zwierząt domowych może stanowić nową strategię zmniejszania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób wysokiego ryzyka” – czytamy w pracy „Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study”.

Wpływ kotów na ludzką psychikę jest jednoznaczny

Z licznych badań wynika, że kocie mruczenie może mieć niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne właścicieli, choć mechanizmy tego oddziaływania są złożone. Badania wykazały, np. że interakcja z kotem:

  • znacząco aktywuje korę przedczołową u ludzi – a trzeba wiedzieć, że ta część mózgu odpowiada za funkcje wykonawcze, takie jak planowanie, podejmowanie decyzji, kontrola impulsów i regulacja emocji. Jest także istotna dla koncentracji, przewidywania konsekwencji działań oraz adaptacji do nowych sytuacji,
  • obniża pobudzenie emocjonalne,
  • zmniejsza aktywność przywspółczulną – czyli uspokaja serce i oddech, obniża ciśnienie, rozluźnia mięśnie, 
  • zwiększa tętno opiekunów – a więc ma wpływ na lepsze natlenienie tkanek organizmu, co przekłada się zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

 

Źródła: felinoterapia.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22518240/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37443915/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32584860/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37794583/