Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.02.2024 17:41

Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

L-4, przychodnia lekarska
shutterstock

 Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. 

Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:

Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

Polakom nie jest łatwo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalił, że coraz więcej zwolnień lekarskich wystawianych jest z powodu zaburzeń zachowania i zaburzeń psychicznych, takich jak: depresja, nerwica, schizofrenia, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres. Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich właśnie z  tych dwóch powodów – absencja chorobowa wyniosła aż 26 milionów dni.

W 2022 r. tego rodzaju zwolnień było o 8,7% mniej.

shutterstock_2360135365 (1).jpg

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!

Co ustalił ZUS?

Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że z powodu ciężkiej reakcji na stres wystawiono ok. 477,6 tys. zwolnień lekarskich; z powodu epizodu depresyjnego 251,6 tys. zwolnień; z powodu innych zaburzeń lękowych wystawiono 246 tys. zwolnień.

Wyjątkowo trudnymi miesiącami roku był październik, marzec i wrzesień – właśnie wtedy lekarze wystawili najwięcej elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Najmniej wystawiono ich w lutym.

Jak odróżnić smutek od depresji?

Smutek jest chwilowym obniżeniem nastroju. Depresja natomiast jest już poważną chorobą, utrudniającą codzienne funkcjonowanie w wielu sferach życia.

„Typowe objawy depresji to problemy z nastrojem. Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować”. Chory ma także poczucie obniżonej samooceny. Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Z ich głowy znikają sukcesy, które osiągnęły. Uważają, że do niczego się nie nadają i dostrzegają w swoim życiu same porażki”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Depresji w pewnym stopniu można zapobiegać. Najlepszymi sposobami są aktywność fizyczna np. spacery i szybkie marsze oraz stosowanie zbilansowanej diety. Prawidłowe odżywianie ma wpływ na serotoninę, czyli hormon szczęścia.

Masz trudny czas w życiu? Skorzystaj z telefonów pomocowych

 

  • 800 70 2222 – bezpłatna Całodobowa Linia Wsparcia, przeznaczona dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
  • (22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon prowadzony przez Forum Przeciw Depresji. Czynny w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00.
  • 116 11 – bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, prowadzony przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”.
  • 800 100 100 – bezpłatny Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci.
  • 800121212 – bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.

źródło: PAP

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
Dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra (fot. archiwum prywatne)
Farmakoterapia psychiatryczna budzi tak żywe emocje, bo dotyczy fundamentalnego poczucia tego, kim jesteśmy. Substancje chemiczne mogą zmieniać emocje, myślenie i leczyć lęki, depresje, psychozy. Tak się dzieje i jako psychiatrzy mamy na to niezliczone dowody – pisze dr hab. n. med. Sławomir Murawiec*, specjalista psychiatra dla portalu Pacjenci.pl.Co kilka miesięcy budzę się rano i odkrywam, że cała moja wiedza psychiatryczna zgromadzona w ciągu 30 lat pracy jest całkowicie nieprawdziwa, ponieważ właśnie ukazał się nowy artykuł w prasie codziennej albo w internecie, której Autor lub Autorka wyjaśnia, jak powinno się leczyć zaburzenia psychiczne.W ostatnim okresie przyczyną mojego „przebudzenia” był artykuł o „lekach na ADHD branych jak cukierki” w jednym z największych ogólnopolskich dzienników. W ubiegłym roku tekst „Leki na depresje to placebo? Ogłoszono przełomowe wyniki badań” w jednym z największych portali w Polsce, a na początku tego roku – film na YouTube na kanale znanej podróżniczki – dziennikarki zatutułowany „Depresja – najnowsze badania naukowe”.Po ukazaniu się takich „opracowań” najpierw myślę, że znów ktoś nie zgłębił tematu i nie zrozumiał, ale już napisał. Ale zaraz potem martwię się o skutki społeczne i zdrowotne takich publikacji prasowych dla wielu osób leczących się, albo takich którzy powinni poszukać pomocy psychiatrycznej, ponieważ takie prasowe doniesienia mają swoje jak najbardziej konkretne oddziaływanie. Wpływają na decyzje wielu osób dotyczące podjęcia lub nie leczenia, a także na samopoczucie osób już leczonych. Aby przekonać się, jak szeroki jest zakres reakcji poszczególnych osób na głoszone w tych artykułach tezy, wystarczy przeczytać zamieszczone pod nimi komentarze internautów.
Czytaj dalej
Konsekwencje niedoboru jednej witaminy. Wśród nich zmęczenie, a nawet depresja
b12
Niedobór witaminy B12 może prowadzić do groźnych schorzeń, takich jak anemia, uszkodzenia nerwów czy zaburzenia poznawcze. Witamina B12 jest witaminą typową dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w związku z czym często pojawia się pytanie: Czy wegetarianom grozi niedobór tej witaminy? Zapytaliśmy dietetyka.  
Czytaj dalej