Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę
canva.com

Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

2 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Depresja jest najczęściej spotykanym schorzeniem psychicznym na świecie i dotyka coraz młodszych ludzi. Diagnozowanie nastolatków w kierunku depresji jest szczególnie trudne, ponieważ nierzadko ciężko rozróżnić, czy mamy do czynienia z objawami jakichś problemów psychicznych, czy z naturalnym elementem dojrzewania.

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu nastolatka?

Objawy depresji u młodzieży są nieco inne niż u dorosłych. Rozpoznanie depresji u nastolatka jest o tyle trudne, gdyż objawy bardzo często przypominają zachowanie typowe dla buntu młodzieńczego. Tak naprawdę wszystko, co towarzyszy buntowi młodzieńczemu powinno być dla rodziców niepokojące.

Jednym z typowych symptomów depresji u młodzieży jest agresja. „Nastolatek z depresją często będzie bardzo drażliwy, agresywny, ostro reagujący np. na zwykłą prośbę rodzica, żeby posprzątał w pokoju. Można więc w ogóle się nie domyśleć, że nasze dziecko cierpi na depresję.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Młody człowiek jest smutny, apatyczny i izoluje się w swoim pokoju. Dla rodziców takie zachowanie zazwyczaj nie jest niczym dziwnym, ponieważ tak wygląda typowy obraz nastolatka w naszej świadomości.

W depresji występuje obniżenie samooceny. „Młodzi ludzie często mają ten problem i nie postrzegają siebie zbyt pozytywnie. Zresztą jest to taki moment, kiedy wiele rzeczy się zmienia i jest bardzo duża wrażliwość na ocenę społeczeństwa. Tak naprawdę jedyne, co możemy zrobić to obserwacja nastolatka z uważnością na zmiany w jego zachowaniu .” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Sygnałami alarmującymi są takie zachowania jak m.in. rezygnacja z dotychczasowych pasji i zainteresowań, opuszczanie zajęć w szkole, pogorszenie się w nauce, wycofanie się z życia społecznego, unikanie spotkań ze znajomymi bądź zawarcie nowych, podejrzanych znajomości. Może nawet dojść do tego, że nastolatek zacznie się samookaleczać.

nastolatka

To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
„Mój syn i ja. Jesteśmy jak kulisty piorun” Życie z ADHD

Do czego może doprowadzić nieleczona depresja?

Nie możemy bagatelizować symptomów depresji u dziecka, ponieważ nieleczona może doprowadzić nawet do próby samobójczej i śmierci. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania diagnostyczne i terapeutyczne i nie dopuścić do pogłębienia się objawów. „Odsetek chorych, zwłaszcza tych z chroniczną depresją lub oporną na leczenie, którzy podejmują decyzję o tym, żeby zakończyć swoje życie, jest dosyć duży. Myślenie o samobójstwie jest jednym z objawów depresji i większość chorych mówi o tym, że taka myśl się pojawia. Kiedy jednak stan jest coraz gorszy, chory już nie tylko myśli o samobójstwie, ale zaczyna je planować.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Kwestionariusz Becka – darmowy test na depresję

Istnieje kilka profesjonalnych testów, między innymi kwestionariusz Becka, dostępny bezpłatnie w Internecie. Test jest krótki i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Ma na celu określenie, czy występują u nas objawy depresji i jaki jest stopień ich nasilenia. Składa się z pytań, dotyczących naszego stanu w ostatnim czasie (nastrój, odczuwanie radości, apetyt, sen). „Nie jest to podstawa diagnozy, ale może nas nakierunkować i skłonić do wizyty u lekarza. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pamiętajmy, że lekarz pierwszego kontaktu również jest osobą przygotowaną do diagnozowania depresji i może wstępnie przepisać leki. ” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Chcesz napisać do redakcji? redakcja@pacjenci.pl

Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeń
Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko