Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeń
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.03.2023 11:26

Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeń

anoreksja
canva.com

Anoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na celowym unikaniu posiłków w lęku przed przybraniem masy ciała. Osoba z anoreksją świadomie i rygorystycznie ogranicza ilość spożywanego jedzenia, silnie koncentrując się na swojej masie ciała. Często choroba zaczyna się niewinnie, nie zwiastując zbliżających się poważnych problemów. 

Jak zaczyna się anoreksja?

Anoreksja zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie. Początkowo jest to skupianie się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała i kontrolowanie wagi, aby nie dochodziło do jej wahań. Pomimo świadomości, że waga jest prawidłowa, przyszły anorektyk nie czuje satysfakcji i podchodzi bardzo krytycznie do swojego ciała. Taka osoba wykazuje duże zainteresowanie tematyką odżywiania się i wydawać by się mogło, że zmierza do prowadzenia zdrowego stylu życia. „Bardzo często zna dokładną kaloryczność wszystkich posiłków i skład makroskładników. Co więcej, początkowe eliminacje różnych produktów z diety są zazwyczaj racjonalne w opinii ogółu, ponieważ taka osoba rezygnuje ze słodyczy, tłuszczów i wszelkiej żywności postrzeganej za niezdrową. Dochodzi jednak do takiej eskalacji tych zachowań, że ostatecznie podaż składników odżywczych i energii z diety jest znikoma, co prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia.” - powiedzieła dietetyk kliniczny Magdalena Jezierska. 

sałatka

To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie? Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy

Jakie są objawy anoreksji?

Osoba z anoreksją cierpi na zaburzony obraz własnego ciała, czyli jego nieprawidłowe postrzeganie. Pomimo zaniżonej czy nawet prawidłowej masy ciała, uważa, że ma nadwagę. Anoreksja prowadzi do zaniku miesiączki u kobiet i utraty zainteresowań seksualnych u mężczyzn. 

Anoreksja to także szereg objawów psychicznych. Często towarzyszą jej stany depresyjne i wycofanie społeczne. „To wycofanie jest także kwestią ukrycia problemu, aby nikt się nie zorientował i nie zmuszał nas do jedzenia. Chory unika kontaktu z bliskimi, robiąc wszystko, aby nie zostały zauważone zmiany w jego ciele. Bardzo często stara się to ukryć poprzez noszenie obszernych ubrań.” - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Jezierska. 

Chorzy stosują różne metody, aby pozbyć się niechcianych kilogramów. Przyjmują środki przeczyszczające czy moczopędne, a nawet prowokują wymioty. Nierzadko obserwuje się także wzmożoną aktywność fizyczną. 

Jakie są rodzaje anoreksji?

Wyróżniamy anoreksję restrykcyjną i bulimiczną. W anoreksji bulimicznej mamy do czynienia z epizodami objadania się, po których następuje prowokowanie wymiotów. Chorzy na anoreksję bulimiczną często nadużywają środków przeczyszczających i moczopędnych. Mogą też podejmować wzmożoną aktywność fizyczną. 

Anoreksja restrykcyjna to wykluczanie pokarmów i spożywanie ich możliwie jak najmniej, zazwyczaj w samotności. 

Wśród rodzajów anoreksji, wyodrębniamy także anoreksję atypową, która jest obserwowana najczęściej u płci męskiej. „Wygląda dosyć podobnie do klasycznej postaci anoreksji, ponieważ rzeczywiście odnotowujemy spadek masy ciała. Brakuje jednak innych kryteriów diagnostycznych dla typowej anoreksji, takich jak m.in. lęk przed nadmierną masą ciała, zniekształcony obraz własnego ciała, zahamowanie miesiączkowania.” - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Jezierska. Redukcja tkanki tłuszczowej w tym typie anoreksji to pośredni cel, aby ostatecznie wykształcić umięśnioną sylwetkę. 

Według badań mężczyźni stanowią około 10-20% rozpoznań anoreksji. W celu redukcji masy ciała częściej podejmują intensywny wysiłek fizyczny, a rzadziej stosują środki farmakologiczne.

Polecane