Pacjenci.pl

canva.com

Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy

21 Lutego 2023

Autor tekstu:

Redakcja Pacjenci.pl

W ostatnim czasie dużo mówi się o depresji i jej tragicznych skutkach. Mało kto wie, że istnieje wiele jej odmian, które nie zawsze objawiają się przewlekłym smutkiem i brakiem energii. Jednym z rodzajów depresji jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), charakteryzująca się ciągłym, naprzemiennym wahaniem nastroju, od stanu euforii i silnego pobudzenia do gwałtownego spadku energii i silnego uczucia smutku. 

Faza manii to nieustanne pobudzenie, które może być destrukcyjne

Faza manii to stan dużego pobudzenia, euforii i zwiększonej samooceny. W tym okresie chory potrafi robić kilka rzeczy naraz, nie może się wyciszyć, jest bardzo gadatliwy i wysławia się w bardzo chaotyczny sposób. „Sygnałem, że coś się może dziać, jest też to, że zaczyna tworzyć swoje słowa, kiedy próbuje coś szybko powiedzieć.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Osoba ta ma duże pokłady energii i nie odczuwa potrzeby snu. Jest w świetnym nastroju, choć mogą też zdarzać się wybuchy agresji. Wzmożona aktywność i brak snu w dłuższej perspektywie są bardzo męczące dla organizmu. 

Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. „W okresie manii znika krytyczne myślenie, w związku z czym osoby te podejmują dużo nierozważnych działań. Mogą to być m.in. ryzykowne relacje, stosunki seksualne, stosowanie używek, czy podejmowanie decyzji finansowych, np. podpisywanie różnego rodzaju umów i branie pożyczek.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Projekt bez tytułu - 2023-02-20T180548.944.png

wrzody

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

CZYTAJ DALEJ
cukrzyca

Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

W fazie depresji nastrój gwałtownie się obniża

Po epizodzie manii następuje faza depresji, kiedy nastrój drastycznie spada. Chory odczuwa zmęczenie i duży spadek energii. Ma trudności w wykonaniu każdej, nawet najmniejszej czynności. Nierzadko ciężko jest mu wstać rano z łóżka. Pojawiają się zaburzenia pamięci i koncentracji. Może być tak, że osoba w ciągu jednej doby ma kilka zmian nastroju i od bardzo dużego pobudzenia i dobrego samopoczucia przechodzi do bardzo silnego obniżenia nastroju. Wahania są bardzo duże, co jest dla tych osób bardzo dezorientujące i męczące.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Leczenie depresji dwubiegunowej

Depresję dwubiegunową leczy się za pomocą farmakoterapii w połączeniu z psychoterapią. „Musimy za pomocą leków ustawić taki poziom neurotransmiterów w mózgu, który spowoduje, że nastrój nie będzie skakał. Psychoterapia polega głównie na nauczaniu rozpoznawania symptomów, kiedy pojawia się przejście z jednej fazy w drugą.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Przy dobrze dobranych lekach objawy się nie pojawiają i chory może normalnie funkcjonować, a dzięki psychoterapii będzie w stanie rozpoznać ewentualny nawrót choroby. „Wówczas trzeba będzie np. zwiększyć dawkę leku bądź zmienić lek.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

depresja

Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
schizofrenia

Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Depresjachoroby psychiczneobjawy depresji

Podobne artykuły

Zdrowie

Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Zaburzenie osobowości typu borderline - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Czytaj więcej >

Zdrowie

ADHD u dziewcząt i kobiet - dlaczego często pozostaje niezdiagnozowane?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę
Czytaj więcej >

Zdrowie

ADHD u dorosłych - jakie ma wady i zalety?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Z ADHD się nie wyrasta. Objawy, diagnoza i leczenie ADHD w wieku dorosłym. Ekspert tłumaczy
Czytaj więcej >
Redakcja Pacjenci.pl

redakca pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]