Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Dżungla biologiczna w łazience. Naukowcy odkryli te wirusy dosłownie wszędzie!
Fot. Frontiersin/Frontiers in Microbiomes/Canva, RealPeopleGroup, Getty Images

Dżungla biologiczna w łazience. Naukowcy odkryli te wirusy dosłownie wszędzie!

15 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Łazienka skrywa imponującą różnorodność biologiczną. To połączenie i toalety, i miejsca relaksu wzięli pod lupę naukowcy z Northwestern University. Co odkryli? Że na szczoteczkach do zębów i słuchawkach prysznicowych gromadzą się setki nieznanych wcześniej wirusów.
Odkryte mikroorganizmy nie stanowią jednak zagrożenia dla ludzi – atakują jedynie bakterie. Badacze przepadali 34 zużyte szczoteczki do zębów i 92 głowice prysznicowe. Odkryli ponad 600 różnych wirusów, a każda próbka wykazała unikalny skład biologiczny. Odkrycia te mogą otworzyć drogę do nowych terapii zwalczających oporne na antybiotyki infekcje bakteryjne.

Wirusy w łazience – co odkryli naukowcy

Nowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Northwestern University ujawniły obecność nieznanej wcześniej różnorodności wirusów na szczoteczkach do zębów i słuchawkach prysznicowych.
Liczba wirusów, które znaleźliśmy, jest absolutnie szalona ” – mówi dr Erica M. Hartmann, mikrobiolożka, która kierowała badaniami. Ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Microbiomes. Podkreśla, że przyroda jest bliżej nas, niż sądzimy – znajduje się tuż pod naszym nosem. Warto jednak zaznaczyć, że wirusy te nie infekują ludzi, ale atakują obecne w łazience bakterie. Stają się przez to potencjalnymi sprzymierzeńcami w walce z infekcjami.
„Znaleźliśmy wiele wirusów, o których wiemy bardzo niewiele, i wiele innych, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Niesamowite, jak wiele niewykorzystanej bioróżnorodności jest wokół nas. I nie trzeba nawet daleko szukać, żeby ją znaleźć; jest tuż pod naszym nosem” – mówi Hartmann.
Zebrane mikroorganizmy to bakteriofagi, czyli wirusy infekujące bakterie. Odkrycie ponad 600 różnych wirusów na zaledwie niewielkiej  liczbie przedmiotów ukazuje, jak niewiele jeszcze wiemy o mikroświecie, który nas otacza. Doktor Hartmann zauważa, że każda szczoteczka do zębów i słuchawka prysznicowa miała unikalny zestaw wirusów, co wskazuje na olbrzymią różnorodność biologiczną w naszych łazienkach.

Bakterie pod prysznicem.png

Fot. Canva/golfcphoto, Getty Images

7 objawów autyzmu u niemowlaka. Po tym poznasz, że może być chory
GSK zapłaci ponad 2 mld dolarów kary. Lek na zgagę mógł powodować raka

Potencjał bakteriofagów – wirusów atakujących bakterie

Choć wydaje się, że odkrycie tak wielu wirusów w łazienkach może być powodem do niepokoju, naukowcy widzą w tym ogromny potencjał. Bakteriofagi mają zdolność do infekowania bakterii, co czyni je cennym narzędziem w medycynie, zwłaszcza w leczeniu infekcji wywoływanych przez bakterie oporne na antybiotyki.
Możemy sobie wyobrazić wzięcie tych mykobakteriofagów i wykorzystanie ich jako sposobu na oczyszczenie systemu kanalizacyjnego z patogenów ” – zauważa Hartmann. Szczególnie interesujące są fagi infekujące prątki, bakterie wywołujące choroby, takie jak gruźlica.

Jak zatem należy dbać o higienę?

Mimo że łazienka okazała się siedliskiem nieznanych wcześniej wirusów, badaczka uspokaja, że większość z nich nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Jak podkreśla:
Mikroby są wszędzie i zdecydowana większość z nich nie wywoła u nas choroby . Im częściej atakujesz je środkami dezynfekującymi, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwiną oporność lub staną się trudniejsze do leczenia. Wszyscy powinniśmy je po prostu zaakceptować”.
Zamiast zatem sięgać po agresywne środki czyszczące, wystarczy regularnie czyścić słuchawki prysznicowe np. octem oraz wymieniać końcówki szczoteczek do zębów. Badaczka zaleca przy tym, aby unikać stosowana szczoteczek antybakteryjnych, które mogą sprzyjać rozwojowi opornych na antybiotyki bakterii .

Źródło: Northwestern University, Frontiers in Microbiomes

Czytaj również:

Lepiej się leczy infekcje, gdy temperatura jest wyższa. Pediatra wyjaśnia, czy warto zbijać gorączkę

Nasze mózgi się przegrzewają. Psychiatra: "Mamy falę zaburzeń"

Skąd naprawdę bierze się zapalenie pęcherza i jak sobie z nim radzić? Wyjaśni

Do tych leków dostęp może być utrudniony. GIF opublikował ważny komunikat
Po tym poznasz, że możesz mieć chore nerki. Lekarz wymienia najczęstsze objawy
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko