Pacjenci.pl Zdrowie Gdy nie ma tych objawów, nie ma choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz uspokaja
canva

Gdy nie ma tych objawów, nie ma choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz uspokaja

29 czerwca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

By zdiagnozować chorobę zwyrodnienia stawów, u pacjenta muszą wystąpić konkretne objawy. Gdy ich nie ma, nie stwierdza się tej choroby, nawet jeśli niektóre symptomy mogą sugerować, że jest inaczej. Jakie są więc typowe oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Typowe objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów zawsze powoduj ból – gdy nie ma tej dolegliwości, nie ma zwyrodnienia: Ból jest typowym objawem, nie ma choroby zwyrodnieniowej stawów bez bólu. Gdy pacjent przychodzi do gabinetu i mówi, że ma zwyrodnienie, ponieważ w zdjęciu rentgenowskim zostały te zmiany opisane, zawsze zadaję pytanie o występowanie bólu. Same zmiany obrazowe, czyli obserwowane w RTG lub USG, nie są podstawą do rozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawów. Musi występować ból, jest to podstawowy - główny objaw choroby”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Drugim typowym objawem, który musi występować, by stwierdzić występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów, jest ograniczenie ruchomości stawów : „Dodatkowo może dojść do ograniczenia ruchomości stawu. Jako reumatolodzy, widzimy ograniczoną ruchomość podczas badania rotacji zewnętrznej i wewnętrznej, to również jest objaw choroby zwyrodnieniowej”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek. Sztywność stawów pojawia się przede wszystkim rano – z tego powodu bywa nazywana również „sztywnością poranną”. Chory przez kilka minut po przebudzeniu ma trudności z poruszaniem. Nie może również zgiąć, ani wyprostować kończyny, ze względu na proces patologiczny obejmujący staw.

Trzecim objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, występującym jednak już rzadziej, jest poszerzenie obrysu stawów : „ Może także dojść do sytuacji poszerzenia obrysu stawów, najczęściej w stawach międzypaliczkowych bliższych czy kolanowych. Pacjenci twierdzą, że mają opuchnięte stawy, a w rzeczywistości nie jest to prawda, nie notujemy płynu i obrzęku, po prostu występuje poszerzenie obrysu ”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Projekt bez nazwy (93).png

Czym są kolana szpotawe?
Na czym polega zespół bolesnego barku?

Pojawienie się obrzęku nie musi być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroby zwyrodnieniowej stawów nie traktujemy jako choroby zapalnej, obrzęk nie jest warunkiem koniecznym do rozpoznania, ale może się pojawić. Jeżeli występuje bardzo duża ilość płynu, pacjent nie jest w stanie wykonywać ruchów w stawie. Występować mogą także trzeszczenia w stawach. Często kładąc rękę na rzepce, czujemy trzeszczenie w stawie, to wynik zaburzenia równowagi pomiędzy degeneracją i tworzeniem chrząstki ”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Nasilenie obrzęku stawu bywa oznaką, że stan zapalny uległ zaostrzeniu. W tym przypadku chory powinien przede wszystkim zrezygnować z aktywności fizycznej i ćwiczeń. Wrócić do nich można dopiero gdy choroba przejdzie w stan przewlekły i gdy ustąpi obrzęk.

Na tym polega rozpoznawanie choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest rozpoznaniem klinicznym, to znaczy rozpoznaje się ją objawowo. Ważny jest wywiad, zadawanie pytań na temat bólu, czy towarzyszą obrzęki, czas trwania sztywności porannej. Dodatkowo pytam o inne kwestie, które mogą pomóc zróżnicować tę chorobę z jednostkami o podłożu zapalnym. Następnie wykonywane jest badanie fizykalne, lekarz patrzy, czy stawy są bolesne, obrzęknięte, bada się ograniczenie ruchomości ”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Gdy daną osobę więcej niż przez połowę miesiąca boli prawy staw kolanowy, występuje ograniczenie ruchomości i poszerzenie obrysu stawu, to jest to wystarczające, by stwierdzić występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów. W sytuacjach nietypowych wykonujemy rentgen stawów, możemy obserwować dodatkowe zmiany pod postacią wyrośli kostnych, czyli osteofitów, geody zwyrodnieniowe, a także zwężenie albo poszerzenie szpar stawowych ”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią?
Czym są kolana koślawe?
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja