Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Na czym polega zespół bolesnego barku?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:30

Na czym polega zespół bolesnego barku?

Na czym polega zespół bolesnego barku?
pixabay.com

Schorzenie to może być spowodowane rozmaitymi procesami, które zachodzą w naszym organizmie. Zespół bolesnego barku ukazuje, jak bardzo ważny w codziennym życiu jest bark. Gdy jeden z jego elementów nie funkcjonuje prawidłowo, pojawiają się dolegliwości ograniczające ruchy ręką. Główny symptom zespołu bolesnego barku to ból, który początkowo nie jest nasilony i pojawia się podczas unoszenia ręki w górę (powyżej ramienia). Jednak z upływem czasu nasila się i przeszkadza także przy innych ruchach kończyną. Nie należy zapominać, że ból nie musi pojawiać się tylko podczas aktywności ruchowej, lecz również podczas postawy leżącej, gdy np. zasypiamy na chorym boku. Zdarza się też, że zjawia się nagle i jest wtedy dużo bardziej ostry i silny, co powoduje utrzymywanie rękę w jednej pozycji. Zespół bolesnego barku może przebiegać również z obrzękiem tego miejsca, co powinno skłonić nas do wizyty u ortopedy. Zazwyczaj następnym objawem jest ograniczenie ruchu stawu ramiennego, co wymaga ustalania przyczyny koniecznej to rozpoczęcia właściwego leczenia.

Zespół bolesnego barku – informacje wstępne

Z jakich przyczyn występuje zespół bolesnego barku?


Przyczyny są bardzo zróżnicowane, dlatego też powinny zostać rozpoznane. Za najczęstsze z nich uważa się zmiany pourazowe, choroby ortopedyczne, układu nerwowego i naczyniowego, zwyrodnienia tkanki ścięgnistej oraz zmiany w przyczepie mięśnia nadgrzebieniowego. Ból może wystąpić nagle lub narastać powoli. Silny i nagły ból obserwuje się w zmianach urazowych czy zapalnych. Towarzyszy mu ograniczenie ruchomości barku. Zdarza się również, ze zespół bolesnego barku występuje a skutek promieniowania bólu z odcinka szyjnego kręgosłupa (wtedy ruchomość zostaje zachowana). Kolejną przyczyną mogą być choroby serca, ponieważ wychodzący z serca częściej promieniuje do barków i ramion. Rozpoznanie dokładnej lokalizacji i rodzaju bólu jest bardzo istotne w przypadku tego schorzenia. Określa się również stopień nasilenia ograniczenia sprawności ruchu rozpoznawaniu. Specjaliści uważają, że jeśli ostry nagły ból barku wystąpił podczas pracy czy wykonywania nagłego ruchu, należy podejrzewać uszkodzenia pierścienia mięśni skręcających. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują po leczeniu zachowawczym, przyczyną ich może być tzw. zespół ciasnoty podbarkowej.

Zespół bolesnego barku – leczenie


Po rozpoznaniu rzeczywistej przyczyny bólu, podemuje się odpowiednie kroki terapeutyczne. Ze względu na wysokie zróżnicowanie zespołu bolesnego barku różnią się one między sobą.  Najczęstszą przyczyną pozostaje przeciążenie mięśni, uszkodzenie ścięgna lub zapaleniem kaletki podbarkowej, z powody czego zaleca się konkretną metodę leczenia do każdej z tych przypadłości. W przypadku przeciążenia mięśni leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz rozluźniających mięśnie, a także terapię manualną. Uszkodzenie ścięgna wymaga przeważnie operacji metodą artroskopową, gdzie celem zabiegu jest rekonstrukcja uszkodzonych fragmentów. W przypadku zapalenie kaletki podbarkowej leczenie polega na zażywaniu środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych oraz sterydów w formie zastrzyków. Niezbędnym etapem w tym przypadku jest również rehabilitacja, która umożliwia powrót do optymalnego stanu. Z tego powody ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroku i trafna kompleksowa diagnoza.

Tagi: