Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Reumatolog

Reumatolog

ból stawu
09.03.2024 16:13 Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady

Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje niezwykle uciążliwe objawy. Do jej rozwoju mogą się przyczynić m.in. otyłość, zbyt intensywne uprawianie sportu czy ciężka praca fizyczna. Jednak do pewnego stopnia można zapobiec jej rozwojowi. Co robić, by na nią nie zachorować? Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

ból pleców
20.09.2023 14:43 Po czym poznać pierwszy objaw osteoporozy? To miejsce nie przychodzi od razu na myśl

O osteoporozie często myślimy jak o nieuchronnym efekcie starzenia. Co więcej, niejedna osoba myśli że jest to wręcz choroba wymyślona przez koncerny farmaceutyczne. Jednak fakty są takie, że na świecie choruje na nią 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn. Chorobę trudno dostrzec, ponieważ ból powoduje dopiero spowoduje złamanie. Warto poznać kilka szczególnych objawów wskazujących na osteoporozę. Reumatolog wskazał, na czym polegają. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. 

ból łokcia
18.09.2023 19:22 Taki ból łokcia może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów! Reumatolog wskazał przyczyny

Ból łokcia może być objawem wielu chorób. Bywa następstwem niegroźnego urazu, przeciążenia spowodowanego uprawianiem sportu. Bywa również objawem chorób przewlekłych. A których? Reumatolog wskazał jedną z nich. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych. 

ból stawów
15.09.2023 09:09 Ból tego stawu to ostateczne ostrzeżenie. Absolutnie go nie ignoruj

Bóle stawów to problem zarówno młodszych, jak i starszych, kobiet i mężczyzn. Ból stawu może być konsekwencją zwichnięcia, przeciążenia i skręcenia, ale może też świadczyć o występowaniu groźniejszych chorób. Wyjątkowym sygnałem ostrzegawczym jest drętwienie stawu śródręczno-paliczkowego i międzypaliczkowego bliższego. Tłumaczymy dlaczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

ból stopy
07.09.2023 13:14 Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Lepiej je ogranicz!

Dna moczanowa jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do odkładania się kryształów sodu w tkankach. Prawdopodobnie występuje u 1-2% ludzi, a najczęściej chorują na nią osoby w średnim wieku i seniorzy. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową podnosi m.in. spożywanie konkretnych produktów spożywczych. Które to są? Wyjaśnia ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

ból stopy
22.08.2023 15:33 Nie ignoruj bólu stopy. To może nie być zwykła kontuzja, a objaw choroby

Ból stopy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z jego powodu wykonywanie obowiązków domowych i zawodowych staje wyjątkowo nieprzyjemne. Jest to problem zarówno osób młodszych, jak i starszych. Dlaczego więc stopy bolą? Co jest najczęstszą przyczyną tej dolegliwości i kiedy o bólu tego rodzaju powinniśmy poinformować specjalistę? Wyjaśniamy. O opinię poprosiliśmy ekspertów. 

ból nogi
22.08.2023 11:16 W tych miejscach kontuzje są najgroźniejsze. Mogą wywołać chorobę zwyrodnieniową stawów

Złamanie kości jest przerwaniem ciągłości zdrowej tkanki kostnej na skutek urazu mechanicznego. Po kilku tygodniach lub miesiącach kość się zrasta. Niekiedy jednak z powodu złamania dochodzi do cięższych powikłań takich jak np. zakażenie kości, uszkodzenie nerwów czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Co warto wiedzieć o złamaniu kości jako przyczynie choroby zwyrodnieniowej stawów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

ból jelit
14.08.2023 13:31 To zaburzenie przerażająco łatwo bagatelizujemy! A może spowodować reumatoidalne zapalenie stawów

Zaburzenie mikrobioty jelitowej powoduje, że układ pokarmowy, procesy odpornościowe i hormonalne nie funkcjonują prawidłowo. Dysfunkcja narządu przyczynia się więc do powstawania wielu chorób np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Jak rozpoznać objawy zaburzonej mikrobioty jelitowej? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

ból stawów kolanowych
13.08.2023 11:38 Choroba zwyrodnieniowa stawów może nieść poważne konsekwencje! Które 4 stawy są najczęściej atakowane?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to przewlekła choroba, która dotyczy układu ruchu i należy do chorób reumatycznych. Często określana jako zwyrodnienie stawów. Polega ona na zaburzeniu równowagi między degeneracją, a tworzeniem chrząstki poprzez różnego rodzaju bodźce biologiczne i mechaniczne. Które stawy najczęściej dotyka ta choroba?Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

dna moczanowa
03.08.2023 15:50 Domowe leczenie dny moczanowej. Reumatolog wskazał 3 najważniejsze sposoby

Dna moczanowa to stan związany z nadmiernym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Skutkiem tego jest odkładanie się kryształków moczanu sodu w stawach i narządach. Jednak jest to choroba uleczalna. W procesie leczenia niezbędna jest pomoc reumatologa, lecz sam chory również może przyspieszyć proces zdrowienia. W jaki sposób? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. 

ból stawów
31.07.2023 08:58 Gdy choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje, często zaczyna od tego miejsca. Ten rodzaj bólu to sygnał ostrzegawczy!

Ból to nieodłączny objaw choroby zwyrodnieniowej stawów. Gdy go nie ma, nie można stwierdzić jej występowania. Ból tego rodzaju nie atakuje jednak wszystkich stawów. Jak więc rozpoznać, że dolegliwości wywołane są akurat przez chorobę zwyrodnieniową stawów? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

endoprotezoplastyka
12.07.2023 17:30 Gdy leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów nie daje rezultatów. Lekarz mówi, co robić

Chorobę zwyrodnieniową stawów leczy się na wiele sposobów. W tym celu korzysta się z m.in. z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak w pewnych przypadkach farmakologia nie daje zadowalających rezultatów. Wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Na czym polega ta metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów? Jak jeszcze można pomóc chorym? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem. 

ból stawów
11.07.2023 14:33 Bolą Cię stawy o poranku? Może to być objaw poważnej choroby, nie lekceważ jej

Sztywność poranna oznacza uczucie zesztywnienia, występujące gdy dana osoba dłużej odpoczywa. Często może być to objaw różnych chorób, szczególnie gdy stan się powtarza. To jedna z tych dolegliwości, które łatwo zbagatelizować. I jest to poważny błąd. Wyjaśniamy dlaczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

choroba zwyrodnieniowa stawów
29.06.2023 16:16 Gdy nie ma tych objawów, nie ma choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz uspokaja

By zdiagnozować chorobę zwyrodnienia stawów, u pacjenta muszą wystąpić konkretne objawy. Gdy ich nie ma, nie stwierdza się tej choroby, nawet jeśli niektóre symptomy mogą sugerować, że jest inaczej. Jakie są więc typowe oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

dna moczanowa
28.06.2023 11:25 Te leki mogą przyczynić się do rozwoju dny moczanowej! Warto je znać

Do dny moczanowej dochodzi, gdy w organizmie wzrasta stężenie kwasu moczowego. Okazuje się, że stężenie płynu mogą spowodować niektóre grupy leków i wśród pacjentów są osoby szczególnie narażone na zachorowanie na dnę moczanową. Które są to leki? Odpowiedzi udzielił nam specjalista. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

reumatoidalne zapalenie stawów
23.06.2023 16:05 Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatolog wyjaśnia, jak je rozpoznać

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o podłożu immunologicznym. Powoduje zespół charakterystycznych objawów, które nasilają się wraz z jej rozwojem. Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle istotne – gdy w porę nie zacznie się leczenia RZS konsekwencją tego może być kalectwo. Jakie są wczesne objawy RZS? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych dr Agatą Skwarek-Szewczyk.

chory staw
16.06.2023 13:44 Endoprotezoplastyka — ostatnia szansa ratunku dla chorych stawów?

Dzięki endoprotezoplastyce możliwe staje się zastąpienie chorego stawu endoprotezą. Najczęściej wykonuje się ją w obrębie stawu biodrowego i kolanowego u pacjentów, którzy na skutek np. choroby zwyrodnieniowej mają zdegenerowany staw. Jednak czy rozwiązanie to przywraca choremu ruchomość,taką jak u osoby w pełni zdrowej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem

dna moczanowa
09.06.2023 13:20 Wykrywanie dny moczanowej — te 2 badania są niezbędne!

Dna moczanowa to choroba, której sposób powstawania i metody leczenia wciąż są tematem dociekań. To jedna z najczęstszych przyczyn zapalenia stawów. Mimo to diagnostyka wciąż stanowi spory problem. Wykrycie choroby jest możliwie przede wszystkim dzięki obserwacji, ale i dzięki badaniom diagnostycznym. Co to za badania? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologie i specjalistą chorób wewnętrznych.

ból stawów
26.05.2023 10:57 Domowe sposoby na złagodzenie bólu dny moczanowej

Sposób leczenia dny moczanowej należy skonsultować ze specjalistą. Jednak w domowych warunkach możliwe jest wykonanie prostych zabiegów, dzięki którym ból choć trochę będzie mniejszy. Pomocne będzie także stosowanie specjalnej diety – świeże warzywa i owce to także naturalne leki przeciwbólowe! Przedstawiamy, co każdy chory na dnę moczanową może zrobić, by złagodzić ból dny moczanowej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk

ból stawów
23.05.2023 14:07 Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią?

Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, mazi stawowej i innych substancji odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu kostnego. Następstwem tego są choroba zwyrodnieniowa stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Mogą mieć podobne objawy, lecz w rzeczywistości są to dwa zupełnie różne schorzenia. Czym się różnią? Na czym polega ich diagnostyka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

stawy
22.05.2023 11:30 Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym schorzeniem układu ruchu. Głównie dotyczy kolan, bioder, kręgosłupa i dłoni, jednak może występować także w obrębie innych stawów. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Do czego może prowadzić choroba zwyrodnieniowa stawów? Czy można zapobiegać pojawieniu się choroby? Na te i inne pytania odpowiada specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

dieta
15.05.2023 21:35 Dieta przy dnie moczanowej - co jeść, a czego unikać?

Dna moczanowa nazywana była niegdyś chorobą królów, ponieważ występowała głównie u osób zamożnych, które miały większy dostęp do tłustego jedzenia, zwłaszcza mięsa. Dolegliwości występujące przy dnie moczanowej są bardzo uciążliwe, a jednym ze sposobów ich eliminacji jest wprowadzenie odpowiedniej diety.  Co jeść, a czego unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologiem lek. Agatą Skwarek-Szewczyk. 

dna moczanowa
28.04.2023 14:44 Jak leczyć dnę moczanową? Czy jest to choroba uleczalna?

Dna moczanowa charakteryzuje się odkładaniem kryształów soli kwasu moczowego w stawach i innych tkankach, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Szacuje się, że około 20-30% osób ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi zachoruje na dnę moczanową. Leczenie polega na farmakoterapii, a także na zmianie nawyków żywieniowych. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, reumatologiem lek. Agatą Skwarek-Szewczyk.

osteoporoza
02.03.2023 14:12 Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Osteoporoza jest chorobą charakteryzująca się złamaniami, nawet po niewielkich urazach. Rozwija się skrycie i przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zjadaczem kości”. Pewne grupy osób są szczególnie narażone na jej wystąpienie.

dna-moczanowa
21.02.2023 18:06 Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania

Dna moczanowa jest chorobą zapalną, w której dochodzi do odkładania się kryształków moczanu sodu w stawach i narządach. Jej typowym objawem jest ból i obrzęk stawów. Jakie są przyczyny dny moczanowej? Jakie leki i produkty spożywcze mogą powodować zwiększenie stężenia kwasu moczowego w organizmie? Jakie są objawy dny moczanowej? Jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej? Co jeść, a czego unikać? Jak leczyć dnę moczanową? Na te i inne pytania odpowiada dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. 

stawy
06.07.2022 22:12 Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, leczenie, czynniki ryzyka. Wywiad z ekspertem

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba o podłożu immunologicznym, która atakuje nasze stawy. Najwięcej zachorowań przypada na 4. i 5. dekadę życia, jednak nierzadko chorują osoby około trzydziestki. Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jakie są przyczyny rozwoju choroby? Jak wygląda leczenie? Czy istnieją nowoczesne, skuteczne metody terapii? Czy jest to choroba przewlekła? Na te i inne pytania odpowiada dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba o podłożu immunologicznym, która atakuje nasze stawy. Najczęściej są to drobne stawy rąk i stóp, ale może także objąć duże stawy obwodowe. Pacjent może się wtedy skarżyć m.in.na bóle kolan i łokci. Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jakie mogą być wczesne objawy? Często objawy są zupełnie niecharakterystyczne. Choroba może zaczynać się podstępnie, np. pacjent może odczuwać zmęczenie, tracić na wadze. Objawem, który powinien nas zaniepokoić jest ból i obrzęk stawów. Zazwyczaj są to stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Stawy międzypaliczkowe dalsze nie są zajęte, jak w przypadku innych chorób reumatologicznych. Pacjenci często skarżą się na sztywność poranną, która trwa powyżej godziny. Kolejnymi objawami są zmiany w układzie krążenia i w układzie oddechowym. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł to zweryfikować i odesłać nas do specjalisty, czyli do reumatologa. Czy reumatoidalne zapalenie stawów jest zależne od wieku? Absolutnie nie. Najwięcej zachorowań przypada na 4. i 5. dekadę życia. Reumatoidalne zapalenie stawów to również choroba młodych ludzi i nierzadko chorują osoby około trzydziestki. Należy również podkreślić, że u kobiet rozwija się trzy razy częściej niż u mężczyzn. Jakie są przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów?Przyczyny nie są znane. Możemy wyróżnić czynniki infekcyjne (wirusowe, bakteryjne, mykoplazmatyczne), immunologiczne, genetyczne i środowiskowe, takie jak palenie papierosów. Zaburzenia mikrobioty jelit, czyli wszystko to, co dzieje się w naszych jelitach może mieć wpływ na rozwój choroby. Ponadto najnowsze badania wykazują zależność między chorobami przyzębia a rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeżeli w naszej rodzinie, u krewnych pierwszego stopnia wystąpiło reumatoidalne zapalenie stawów, istnieje ryzyko, że również u nas wystąpi ta choroba. Czy reumatoidalne zapalenie stawów jest uleczalne? Czy jest to choroba przewlekła? Jest to choroba przewlekła. Potrafimy ją jednak świetnie leczyć i doprowadzić do remisji, tak aby jej objawy były niedostrzegalne i mniej uciążliwe dla pacjenta. Musimy pamiętać, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która się rozwija. Jeśli więc pacjent w porę nie uda się do lekarza, zmiany w stawach będą postępować i dojdzie do ich destrukcji, a w konsekwencji do niepełnosprawności pacjenta. Jak wygląda leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów? Czy istnieją nowoczesne, skuteczne metody? Terapia polega głównie na zahamowaniu dalszego rozwoju choroby. W pierwszej kolejności podaje się leki w formie tabletek. Obecnie mamy nowoczesne metody leczenia, gdy w porę zadziałamy, szybko uzyskamy pożądany efekt. Coraz częściej stosuje się leczenie biologiczne. Czy istnieją zastrzyki na reumatoidalne zapalenie stawów?Jak najbardziej. W sytuacji, kiedy pacjent ma dolegliwości z przewodu pokarmowego i nie toleruje tabletek, alternatywą jest podawanie leku podskórnie. Zastrzyki są także wykorzystywane w terapii biologicznej. Stosuje się leczenie dożylne i podskórne, w zależności od potrzeb. Czy istnieje skuteczna maść na reumatoidalne zapalenie stawów?Można stosować maści, które mają łagodne działanie przeciwzapalne. Są to jedynie środki wspomagające. Pamiętajmy, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o podłożu immunologicznym. Niezbędna jest tu terapia lekami systemowymi.Czy istnieją domowe sposoby leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów? Odradzałabym leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów na własną rękę. Należy udać się do specjalisty, który ustali indywidualną terapię, dostosowaną do każdego pacjenta.Jaką dietę stosować przy reumatoidalnym zapaleniu stawów?Dieta powinna wspomagać leczenie. Trzeba pamiętać, że w reumatoidalnym zapaleniu stawów okresowo stosuje się sterydy. Są to leki, które mogą powodować osteoporozę, dlatego ważna jest zbilansowana dieta. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych. Warto też uzupełniać niedobory kwasu foliowego (z pokarmem i w tabletkach), gdyż przez leczenie jego poziom w naszym organizmie będzie trochę obniżony. Bogatym źródłem kwasu foliowego są m.in. brokuły, orzechy włoskie, drób, wątróbka. Czy przy reumatoidalnym zapaleniu stawów należy unikać alkoholu i papierosów? Tak jak wcześniej wspomniałam, reumatoidalne zapalenie stawów nie lubi papierosów. Ludzie palące papierosy mają predyspozycje do chorób reumatycznych. Jeśli chodzi o alkohol, niestety wchodzi w interakcję z naszymi lekami.Z Joanną Kamińską rozmawiała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełni funkcję starszego asystenta w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także przyjmuje pacjentów w Mokotowskim Centrum Osteoporozy w Warszawie. Specjalizację odbywała w Klinice Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Reumatologii i Geriatrii w Warszawie. Jest współautorem wielu publikacji w zakresie zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej.