Pacjenci.pl Zdrowie Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę
canva.com

Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę

2 września 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Funkcje prostaty

Prostata to gruczoł, który występuje tylko u mężczyzn i jest częścią ich układu płciowego. Leży pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową, a swoją tylnią częścią przylega do odbytnicy. Narząd ten ma istotne znaczenie dla męskiej płodności, a ponadto wpływa na regulację przepływu moczu.

Prostata produkuje płyn, który stanowi część nasienia i jest niezbędny dla przeżycia plemników. Ponadto prostata uczestniczy również w procesie kontrolowania przepływu moczu poprzez to, że otacza cewkę moczową.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.

Prostata zbudowana jest głównie z dwóch rodzajów tkanek: tkanki gruczołowej odpowiadającej za produkcję płynu prostaty oraz tkanki mięśniowej, która pomaga w jego wydzielaniu w trakcie ejakulacji.

Projekt bez nazwy - 2023-09-01T124824.390.png

Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza
Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają?

Rak prostaty najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn

Rak prostaty należy do najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. „Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Jest to tendencja zbieżna z tym co obserwujemy na świecie.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.

W krajach rozwiniętych, gdzie rak prostaty występuje często, stwierdza się stabilizację liczby zachorowań. Niestety w naszym kraju wciąż charakteryzuje się największym przyrostem zachorowań spośród wszystkich nowotworów.

W krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych od wielu lat rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Natomiast w krajach rozwiniętych, w których jest wysoka zachorowalność na raka prostaty, od pewnego czasu obserwuje się dosyć stabilny poziom tych zachorowań. W Polsce wciąż jeszcze rak prostaty charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności wśród nowotworów. Oznacza to, że z roku na rok jest rozpoznawanych coraz więcej przypadków raka prostaty. ” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.

Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty?

Rak prostaty, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowany i odpowiednio leczony, może dawać przerzuty do innych narządów. „Najczęściej obserwujemy przerzuty do węzłów chłonnych, kręgosłupa i pozostałych kości. Mogą także pojawić się przerzuty do pozostałych narządów, takich jak wątroba, mózg, czy ośrodkowy układ nerwowy." - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.

W sytuacji stwierdzenia raka prostaty, pacjent powinien zostać poddany dodatkowym badaniom w celu sprawdzenia, czy doszło do przerzutów. Przy rozpoznaniu raka prostaty, kiedy podejrzewamy ryzyko przerzutów, dobrze jest wykonać dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, czy też scyntygrafia kości. Te badania pozwolą pokazać, czy występują przerzuty i ewentualnie pomogą w dobraniu odpowiedniego leczenia dla danego pacjenta.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.

Badania profilaktyczne to podstawa

Objawy raka prostaty bywają niespecyficzne, przez co często są mylone z innymi schorzeniami układu moczowego. Ważne jest więc, aby regularnie odwiedzać lekarza urologa i wykonywać badania profilaktyczne. Im wcześniej wykryty rak prostaty, tym większe szanse na jego wyleczenie.

Bardzo ważną rolę pełni zwiększenie świadomości społecznej na temat wykrywania raka prostaty oraz badań przesiewowych, takich jak badania poziomu PSA, badania per rectum i konsultacje urologiczne. Właśnie dzięki takim działaniom możemy rozpoznać nowotwór na etapie, na którym jest całkowicie wyleczalny.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.

Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko