Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – czym są?

Nowotwory, częściej określane jako rak, to grupa chorób zaliczanych do chorób cywilizacyjnych. O nowotworze możemy mówić w sytuacji, w której komórki organizmu zaczynają dzielić się w sposób niekontrolowany i potencjalnie nieograniczony, wywołując patologiczne zmiany w narządach i tkankach człowieka. Nowotwory powstają w wyniku mutacji genów kodujących białka, właściwych dla cyklu komórkowego – protoonkogenów i antyonkogenów. 

Nowopowstałe komórki – czyli nowotwory – nie asymilują się z organizmem człowieka zmieniając się w tkanki typowe dla swego biologicznego umiejscowienia, co stanowi jedną z przyczyn późniejszych powikłań.

Przyczynę powstawania nowotworów, ich naturę oraz metody leczenia bada onkologia oraz chirurgia onkologiczna. Oba działy medycyny wspierane są częściowo przez patomorfologię, histopatologię, oraz cytopatologię.

Leczenie raka – jak przebiega?

Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 171 tysięcy zachorowań na raka, z czego ok. 100 tysięcy kończy się śmiercią. Nowotwory to jedne z najgroźniejszych dziś chorób na świecie, nie tylko ze względu na ich powszechność, ale także trudność w leczeniu. Nie istnieje żadne lekarstwo na raka, a chorych leczy się na dwa sposoby. 

Pierwszym z nich jest chemioterapia. Polega ona na podaniu do organizmu chorego chemicznych leków cytostatycznych, które hamują rozwój nowotworów i doprowadzają do ich całkowitego zniszczenia (lub, w niektórych jego przypadków, zmniejszają nowotwór do rozmiaru pozwalającego na jego chirurgiczne usunięcie).

Drugim ze sposobów jest właśnie interwencja chirurgiczna, która jednak nie zawsze może być przeprowadzona przez wzgląd na wielkość, umiejscowienie czy rodzaj nowotworu. 

Niestety, leczenie raka nie zawsze jest skuteczne. Rokowania są tym lepsze, czym szybciej rak zostanie wykryty, więc warto zadbać o profilaktykę i często się badać.

Najczęstsze rodzaje nowotworów

Nowotwory dzieli się przede wszystkim na łagodne, złośliwe i miejscowo złośliwe. W przypadku tych pierwszych rokowania są dość dobre, a nowotwór nie daje przerzutów – zwykle wystarczy jego chirurgiczne usunięcie. W przypadku nowotworów złośliwych rokowania są gorsze, jednak każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Nowotwory można klasyfikować również przez wzgląd na rodzaj tkanki z jakiej się wywodzą – nabłonkowy i nienabłonkowy, gdzie te drugie dzielą się także na chłoniaki, białaczki, mięsaki, czerniaki, i nowotwory pochodzące z tkanki nerwowej.

Czynniki kancerogenne, czyli przez co można mieć raka?

Czynniki kancerogenne (rakotwórcze), a więc takie, które przyczyniają się do powstania i rozwoju nowotworów, uzależnione są przede wszystkim od rodzaju nowotworu. Na wstępie trzeba podkreślić, że wpływ na powstawanie nowotworów mogą mieć czynniki genetyczne, których aktualnie nie da się wyeliminować.

Do najpopularniejszych czynników kancerogennych należą: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, otyłość i brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, czy wystawienie na działanie promieniowania i niektórych środków chemicznych.

Pokaż więcej

Księżna Kate, Kate Middleton
15.06.2024 12:49 Chora na raka księżna Kate wydała oświadczenie. Zdradziła, jak się czuje i pokazała zdjęcie

Księżna Kate choruje na raka. Middleton bardzo trudną informacją podzieliła się w marcu, gdy opublikowała ogłoszenie w formie krótkiego nagrania. Teraz w mediach społecznościowych Kate zagościł nowy post.Księżna zabrała głos pierwszy raz od ogłoszenia, iż zmaga się z nowotworem. Kate pokazała zdjęcie i zdradziła, jak obecnie się czuje. Middleton dostała mnóstwo wsparcia od zatroskanych fanów.

Françoise Hardy
12.06.2024 11:43 Nie żyje francuska ikona popkultury. Françoise Hardy walczyła o prawo do eutanazji

Nie żyje Françoise Hardy, francuska ikona, aktorka i piosenkarka.  Hardy była gwiazdą lat 60. Od wielu lat bardzo poważnie chorowała.Walczyła z m.in. rakiem limfatycznym. Starała się o prawo do eutanazji, a fakt, że we Francji nie można jej dokonać, nazywała okrucieństwem. Zmarła we wtorek, 11 czerwca, w wieku 80 lat.

Barbara Sienkiewicz
07.06.2024 14:28 Nie żyje Barbara Sienkiewicz, najstarsza mama w Polsce. Jej dzieci trafiły do placówki wychowawczej

Dziś, w piątek 7 czerwca 2024 roku, zmarła Barbara Sienkiewicz. Była najstarszą mamą w Polsce, gdyż urodziła dzieci w wieku 60 lat. Kobieta zmarła w swoim mieszkaniu. Dziećmi zaopiekowała się policja. 

Zbigniew Ziobro, zdrowie, operacja
21.05.2024 19:09 Zbigniew Ziobro przejdzie drugą operację. "Nie dają mi dużych szans, ale walczę"

Media regularnie donoszą o stanie zdrowia posła Zbigniewa Ziobro. Od kilku miesięcy polityk jest w cieniu polityki, walcząc o swoje zdrowie. Ziobro, który boryka się z rzadkim nowotworem złośliwym przełyku, w tym tygodniu przejdzie już drugą operację.Współpracownicy polityka trzymają za niego mocno kciuki oraz modlą się. “Naprawdę modlimy się, trzymamy za niego kciuki. Jest w dobrej psychicznej kondycji” - wyjaśniał poseł Michał Wójcik.

Andriej Kudriaszow
18.05.2024 17:14 Nie żyje 32-letni żużlowiec. Przegrał walkę z nowotworem

Nie żyje 32-letni żużlowiec, Andriej Kudriaszow. Informację przekazał w sobotę 18 maja 2024 roku OK Bedmet Kolejarz Opole. Przyczyną śmierci sportowca był nowotwór skóry, z którego powodu wcześniej już zakończył karierę. 

Monika Olejnik
14.05.2024 11:47 Monika Olejnik dziękuje na wizji za słowa wsparcia. Apeluje: "Badajcie się"

Monika Olejnik pojawiła się już w programie “Kropka nad i”. Jej wywiad z ministrem aktywów państwowych Borysem Budką przebiegał zwyczajnie. Dopiero na sam koniec programu Olejnik zdecydowała się podziękować za wsparcie, które otrzymała od innych gwiazd i swoich fanów po ujawnieniu, że zachorowała na nowotwór piersi.

Monika Olejnik, nowotwór piersi
13.05.2024 09:29 Monika Olejnik ma raka. Jej wpis ze szpitala chwyta za serce

Monika Olejnik, dziennikarka TVN 24 poinformowała, że choruje na nowotwór. "W jednym z prawie słonecznych miesięcy 2024 r. usłyszałam diagnozę — nowotwór piersi" - napisała w mediach społecznościowych. Olejnik zdradziła też, jak obecnie się czuje. Zaapelowała do internautów, by dbali o swoje zdrowie i regularnie się badali. “Mam świadomość, że miliony ludzi na świecie przeżywają większe problemy, ale bardzo was proszę, kochani, badajcie się i nie poddawajcie się po badaniach” - podkreśliła.

pacjent u lekarza
11.05.2024 20:32 Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Chorują tysiące Polaków

Nowotwór jest ciężką chorobą, która zmienia życie chorego praktycznie z dnia na dzień. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że choroba nowotworowa uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności, a co za tym idzie – szeregu ulg.Dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności chorzy na raka mogą zyskać dodatkowe dni urlopu, ulgę rehabilitacyjną, a także możliwość odliczenia od podatku kosztu zakupu wyrobów medycznych czy leków. A to nie koniec korzyści.

Starsza kobieta siedzi na łóżku i bada glukometrem poziom cukru
09.05.2024 12:09 Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że cukrzyca typu 2 sprzyja zachorowaniu na raka trzustki, piersi i jelit. Odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ lekarzom będzie łatwiej wytypować osoby z grup ryzyka.

Guz mózgu, Denisa Zajicova, MasterChef
05.04.2024 13:26 Zmarła 35-letnia finalistka programu "MasterChef". Przegrała walkę z nowotworem

Nie żyje Denisa Zajicova, finalistka kulinarnego programu “MasterChef”. Uczestniczka czeskiej edycji chorowała na guza mózgu. Mimo że podjęła intensywne leczenie, jej życia nie udało się uratować. Influencerka zmarła w wieku 35 lat, we wtorek 2 kwietnia.Smutną informacją podzielił się w mediach społecznościowych mąż kobiety. “Te słowa nie przychodzą mi lekko, ale nasza Deniska przegrała walkę z poważną chorobą" - czytamy na Instagramie.

Król Karol III wygłasza wielkanocne orędzie, 2024
29.03.2024 16:40 Stan zdrowia króla Karola III. Brytyjska prasa: "Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa"

"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" –  twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.

Sara Ferguson, księżna Yorku
23.03.2024 21:23 Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka

Wszystkich nas zszokowała wiadomość o nowotworze księżnej Kate – tym bardziej, że niedawno dowiedzieliśmy się o raku króla Króla. Niestety w brytyjskiej rodzinie królewskiej na dwa nowotwory choruje też księżna Sarah Ferguson.Księżna Sarah Ferguson nie ukrywała przed Brytyjczykami i całym światem swojej choroby nowotworowej. Przyszło jej zmierzyć się z nią dwukrotnie. Gdy pokonała jednego raka, zaatakował kolejny.

ból pleców
23.03.2024 13:38 6 objawów raka kręgosłupa. Niektóre nie wydają się niepokojące

Rak kręgosłupa rzadko kiedy jest pierwotny. W porównaniu z innymi nowotworami rzadziej się go też diagnozuje. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o nim, jest ból pleców. Jednak to tylko jeden z symptomów. Objawy choroby są niekiedy ukryte lub przypominają objawy niegroźnych dolegliwości. Dlatego też choroba bywa rozpoznana późno. Nowotwory mogą występować w całym ciele. Obecne są więc także w kanale kręgowym. Pocieszającym jest fakt, że zarówno wczesne rozpoznanie, jak i wczesne leczenia daje dużą szansę na wyzdrowienie. 

dr n. med. Magdalena Nita, Centrum Medycyny Konopnej
02.02.2024 11:56 Medyczna marihuana w walce z rakiem. O jej korzyściach mówi lekarz dr n. med. Magdalena Nita

4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.

prysznic
23.10.2023 13:12 Masz taką zasłonkę prysznicową? Wyrzuć ją! Lekarz mówi dlaczego

Lekarz Dr Scott Noorda na Instagramie bierze pod lupę popularny przedmiot łazienkowy. Twierdzi, że może on powodować raka i wyjaśnia, dlaczego. 

bezsenność
21.10.2023 19:03 Nocne poty mogą być symptomem nowotworu. Kiedy powinny nas zaniepokoić?

Nocne poty to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Zwykle nie są one groźne, jednak mogą też sygnalizować poważne choroby, takie jak nowotwór. Kiedy nie należy ich bagatelizować?  

na basenie
20.10.2023 13:00 Jak można zarazić się wirusem HPV? Czy można zarazić się na basenie?

„Podaje się, że w ciągu życia, liczba osób, które możemy spotkać i zarażą się HPV wynosi około 80%. Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem" - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Jak można zarazić się wirusem HPV? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem – wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

śmierć modelki
16.10.2023 18:02 26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują!

Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety. 

 BRCA1
12.10.2023 20:30 Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Te, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, mają prawie  60 proc. ryzyko, że zachorują przed 50. rokiem życia. Nowotwór może być jednak związany z ponad 20 innymi mutacjami. Kiedy należą Ci się badania genetyczne?

chudnięcie
10.10.2023 15:10 Często bagatelizowane objawy raka trzustki - nagła utrata wagi i brak apetytu

Nagła, niezamierzona utrata wagi może sygnalizować raka trzustki. Nierzadko objaw ten jest jednak lekceważony przez pacjentów. Jakie jeszcze symptomy mogą świadczyć o tym podstępnym nowotworze? Co powinno wzbudzić niepokój? 

rak tarczycy
30.09.2023 12:14 To nietypowy objaw raka tarczycy, o którym mało kto mówi. Rozpoznasz go po tym rodzaju stolca

O chorobach nowotworowych mówi się, że plagą naszych czasów. Tym, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie, są ich niecharakterystyczne objawy. Co więcej, nowotwory rozwijają się powoli, co również spowalnia proces diagnostyczny. Jednak czujne obserwowanie swojego ciała może sprawić, że szybciej zauważymy wczesne symptomy choroby. 

chora trzustka
29.09.2023 14:36 Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!

Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej.  

rak macicy
24.09.2023 13:48 Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące

Dane są niepokojące: w ostatnich latach na raka endometrium choruje coraz więcej pacjentek w młodszym wieku. Wzrost zachorowalności na raka trzonu macicy wiążę się ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium.

woda z butelki
22.09.2023 14:11 Wykryto go u 99% Polaków. Powoduje nowotwory i bezpłodność!

Niepokojące wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA)! Według niego u 99% Polaków stężenie bisfenolu A "przekraczało bezpieczny poziom". Co to jest bisfenol A i jakie stanowi zagrożenie dla organizmu? 

ból
16.09.2023 12:39 Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

katarzyna sójka, mammografia
16.09.2023 10:15 Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

mięso
15.09.2023 13:16 Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści

Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik. 

zespół lyncha
14.09.2023 17:27 Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję

Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?  

  • 1
  • 2