Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – czym są?

Nowotwory, częściej określane jako rak, to grupa chorób zaliczanych do chorób cywilizacyjnych. O nowotworze możemy mówić w sytuacji, w której komórki organizmu zaczynają dzielić się w sposób niekontrolowany i potencjalnie nieograniczony, wywołując patologiczne zmiany w narządach i tkankach człowieka. Nowotwory powstają w wyniku mutacji genów kodujących białka, właściwych dla cyklu komórkowego – protoonkogenów i antyonkogenów. 

Nowopowstałe komórki – czyli nowotwory – nie asymilują się z organizmem człowieka zmieniając się w tkanki typowe dla swego biologicznego umiejscowienia, co stanowi jedną z przyczyn późniejszych powikłań.

Przyczynę powstawania nowotworów, ich naturę oraz metody leczenia bada onkologia oraz chirurgia onkologiczna. Oba działy medycyny wspierane są częściowo przez patomorfologię, histopatologię, oraz cytopatologię.

Leczenie raka – jak przebiega?

Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 171 tysięcy zachorowań na raka, z czego ok. 100 tysięcy kończy się śmiercią. Nowotwory to jedne z najgroźniejszych dziś chorób na świecie, nie tylko ze względu na ich powszechność, ale także trudność w leczeniu. Nie istnieje żadne lekarstwo na raka, a chorych leczy się na dwa sposoby. 

Pierwszym z nich jest chemioterapia. Polega ona na podaniu do organizmu chorego chemicznych leków cytostatycznych, które hamują rozwój nowotworów i doprowadzają do ich całkowitego zniszczenia (lub, w niektórych jego przypadków, zmniejszają nowotwór do rozmiaru pozwalającego na jego chirurgiczne usunięcie).

Drugim ze sposobów jest właśnie interwencja chirurgiczna, która jednak nie zawsze może być przeprowadzona przez wzgląd na wielkość, umiejscowienie czy rodzaj nowotworu. 

Niestety, leczenie raka nie zawsze jest skuteczne. Rokowania są tym lepsze, czym szybciej rak zostanie wykryty, więc warto zadbać o profilaktykę i często się badać.

Najczęstsze rodzaje nowotworów

Nowotwory dzieli się przede wszystkim na łagodne, złośliwe i miejscowo złośliwe. W przypadku tych pierwszych rokowania są dość dobre, a nowotwór nie daje przerzutów – zwykle wystarczy jego chirurgiczne usunięcie. W przypadku nowotworów złośliwych rokowania są gorsze, jednak każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Nowotwory można klasyfikować również przez wzgląd na rodzaj tkanki z jakiej się wywodzą – nabłonkowy i nienabłonkowy, gdzie te drugie dzielą się także na chłoniaki, białaczki, mięsaki, czerniaki, i nowotwory pochodzące z tkanki nerwowej.

Czynniki kancerogenne, czyli przez co można mieć raka?

Czynniki kancerogenne (rakotwórcze), a więc takie, które przyczyniają się do powstania i rozwoju nowotworów, uzależnione są przede wszystkim od rodzaju nowotworu. Na wstępie trzeba podkreślić, że wpływ na powstawanie nowotworów mogą mieć czynniki genetyczne, których aktualnie nie da się wyeliminować.

Do najpopularniejszych czynników kancerogennych należą: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, otyłość i brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, czy wystawienie na działanie promieniowania i niektórych środków chemicznych.

Pokaż więcej

dr n. med. Magdalena Nita, Centrum Medycyny Konopnej
02.02.2024 11:56 Medyczna marihuana w walce z rakiem. O jej korzyściach mówi lekarz dr n. med. Magdalena Nita

4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.

prysznic
23.10.2023 13:12 Masz taką zasłonkę prysznicową? Wyrzuć ją! Lekarz mówi dlaczego

Lekarz Dr Scott Noorda na Instagramie bierze pod lupę popularny przedmiot łazienkowy. Twierdzi, że może on powodować raka i wyjaśnia, dlaczego. 

bezsenność
21.10.2023 19:03 Nocne poty mogą być symptomem nowotworu. Kiedy powinny nas zaniepokoić?

Nocne poty to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Zwykle nie są one groźne, jednak mogą też sygnalizować poważne choroby, takie jak nowotwór. Kiedy nie należy ich bagatelizować?  

na basenie
20.10.2023 13:00 Jak można zarazić się wirusem HPV? Czy można zarazić się na basenie?

„Podaje się, że w ciągu życia, liczba osób, które możemy spotkać i zarażą się HPV wynosi około 80%. Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem" - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Jak można zarazić się wirusem HPV? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem – wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

rak jelita grubego
19.10.2023 11:56 10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Rozwija się skrycie i powoli, mogąc latami nie dawać wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne symptomy ostrzegawcze, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. 

śmierć modelki
16.10.2023 18:02 26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują!

Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety. 

 BRCA1
12.10.2023 20:30 Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Te, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, mają prawie  60 proc. ryzyko, że zachorują przed 50. rokiem życia. Nowotwór może być jednak związany z ponad 20 innymi mutacjami. Kiedy należą Ci się badania genetyczne?

chudnięcie
10.10.2023 15:10 Często bagatelizowane objawy raka trzustki - nagła utrata wagi i brak apetytu

Nagła, niezamierzona utrata wagi może sygnalizować raka trzustki. Nierzadko objaw ten jest jednak lekceważony przez pacjentów. Jakie jeszcze symptomy mogą świadczyć o tym podstępnym nowotworze? Co powinno wzbudzić niepokój? 

rak tarczycy
30.09.2023 12:14 To nietypowy objaw raka tarczycy, o którym mało kto mówi. Rozpoznasz go po tym rodzaju stolca

O chorobach nowotworowych mówi się, że plagą naszych czasów. Tym, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie, są ich niecharakterystyczne objawy. Co więcej, nowotwory rozwijają się powoli, co również spowalnia proces diagnostyczny. Jednak czujne obserwowanie swojego ciała może sprawić, że szybciej zauważymy wczesne symptomy choroby. 

chora trzustka
29.09.2023 14:36 Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!

Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej.  

rak macicy
24.09.2023 13:48 Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące

Dane są niepokojące: w ostatnich latach na raka endometrium choruje coraz więcej pacjentek w młodszym wieku. Wzrost zachorowalności na raka trzonu macicy wiążę się ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium.

woda z butelki
22.09.2023 14:11 Wykryto go u 99% Polaków. Powoduje nowotwory i bezpłodność!

Niepokojące wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA)! Według niego u 99% Polaków stężenie bisfenolu A "przekraczało bezpieczny poziom". Co to jest bisfenol A i jakie stanowi zagrożenie dla organizmu? 

ból
16.09.2023 12:39 Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

katarzyna sójka, mammografia
16.09.2023 10:15 Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

mięso
15.09.2023 13:16 Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści

Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik. 

zespół lyncha
14.09.2023 17:27 Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję

Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?  

ból kręgosłupa
10.09.2023 08:27 Nietypowy ból, który wywołuje nowotwór. Bardzo łatwo go zbagatelizować

Ból kręgosłupa często odbieramy za objaw starzenia lub zwykłe przeciążenie kręgosłupa. Jednak przyczyn tego rodzaju bólu jest znacznie więcej. Co więcej, może sugerować schorzenia, których większość z nas nawet nie kojarzy z bólem kręgosłupa lędźwiowego! Co oznacza ból lędźwiowy? Kiedy należy z nim udać się do lekarza? 

rak jajnika
08.09.2023 16:01 Ten rodzaj krwawienia to objaw rak jajnika. Gdy tylko go zauważysz, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem!

Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Zarówno o tych, jak i innych nowotworach należy mówić jeszcze więcej – każdego roku zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Raka jajnika można rozpoznać po charakterystycznym rodzaju krwawienia. Gdy go zauważysz, nie zwlekaj i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za objawy? Odpowiedź poniżej.

powrót z wakacji
08.09.2023 14:39 Te badania koniecznie wykonaj po powrocie z wakacji! Zapobiegnij groźnym chorobom

Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?

gardło
08.09.2023 10:41 Ten wirus może spowodować raka gardła. Ludzie potrafią go nie wykryć przez całe życie

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.   

ból
07.09.2023 14:11 To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza

Rak trzustki jest chorobą o dużym wskaźniku śmiertelności. Niestety zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów i dolegliwości, a od postawienia diagnozy często jest już za późno na skuteczne leczenie. Przyczyn raka trzustki jest wiele. Jednak koniecznie należy wskazać na pewien szczególny czynnik, który prowadzi do rozwoju nowotworu. Co to jest? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską – Domańską.

wizyta u lekarza
03.09.2023 14:18 Nowotwory narządów płciowych najczęściej wykrywane u polskich kobiet. Ich liczba wciąż rośnie!

Nowotwory narządów płciowych są jednym z głównych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla poprawy rokowań i jakości życia pacjentek. Niestety pod tym względem Polska wciąż goni Europę. 

prostata
02.09.2023 13:43 Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

rak jelita grubego
09.08.2023 16:55 7 czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u mężczyzn

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Co roku ok. 5 tysięcy mężczyzn dowiaduje się o chorobie, a prognozy są niepokojące. Naukowcy z Indiania University wyodrębnili siedem czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Sprawdź, kto powinien być szczególnie ostrożny.

szyja
05.08.2023 09:13 Te trzy objawy raka tarczycy są widoczne w obrębie szyi. Na to zwróć uwagę

Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Pojawia się jednak rzadko (stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych). W początkowym stadium rozwoju zwykle nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości. Pierwszym objawem może być bezbolesny guzek, wyczuwalny palcami przez skórę szyi. Jakie jeszcze symptomy mogą wskazywać na raka tarczycy? 

wywiad - rak prostaty
04.08.2023 10:31 Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy

„Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie są przyczyny raka prostaty? Jakie są objawy raka prostaty? Co powinno nas zaniepokoić? Jakie badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy mężczyzna? Na te i inne pytania odpowiada lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

gastroskopia
02.08.2023 12:32 Kiedy wykonać gastroskopię? Jakie objawy wskazują na konieczność przeprowadzenia gastroskopii?

Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego, uznawane za jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostyki i leczenia. Zwykle trwa kilka minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii? 

rak prostaty
02.08.2023 11:49 Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza

Każdego roku, w Polsce diagnozowanych jest coraz więcej przypadków raka prostaty. „Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie objawy daje rak prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem. 

  • 1
  • 2