Niepokojące wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA)! Według niego u 99% Polaków stężenie bisfenolu A "przekraczało bezpieczny poziom". Co to jest bisfenol A i jakie stanowi zagrożenie dla organizmu?
Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.
Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?
Ból kręgosłupa często odbieramy za objaw starzenia lub zwykłe przeciążenie kręgosłupa. Jednak przyczyn tego rodzaju bólu jest znacznie więcej. Co więcej, może sugerować schorzenia, których większość z nas nawet nie kojarzy z bólem kręgosłupa lędźwiowego! Co oznacza ból lędźwiowy? Kiedy należy z nim udać się do lekarza?
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Zarówno o tych, jak i innych nowotworach należy mówić jeszcze więcej – każdego roku zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Raka jajnika można rozpoznać po charakterystycznym rodzaju krwawienia. Gdy go zauważysz, nie zwlekaj i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za objawy? Odpowiedź poniżej.
Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?
Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.
Rak trzustki jest chorobą o dużym wskaźniku śmiertelności. Niestety zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów i dolegliwości, a od postawienia diagnozy często jest już za późno na skuteczne leczenie. Przyczyn raka trzustki jest wiele. Jednak koniecznie należy wskazać na pewien szczególny czynnik, który prowadzi do rozwoju nowotworu. Co to jest? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską – Domańską.
Nowotwory narządów płciowych są jednym z głównych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla poprawy rokowań i jakości życia pacjentek. Niestety pod tym względem Polska wciąż goni Europę.
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Co roku ok. 5 tysięcy mężczyzn dowiaduje się o chorobie, a prognozy są niepokojące. Naukowcy z Indiania University wyodrębnili siedem czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Sprawdź, kto powinien być szczególnie ostrożny.
Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Pojawia się jednak rzadko (stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych). W początkowym stadium rozwoju zwykle nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości. Pierwszym objawem może być bezbolesny guzek, wyczuwalny palcami przez skórę szyi. Jakie jeszcze symptomy mogą wskazywać na raka tarczycy?
„Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie są przyczyny raka prostaty? Jakie są objawy raka prostaty? Co powinno nas zaniepokoić? Jakie badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy mężczyzna? Na te i inne pytania odpowiada lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego, uznawane za jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostyki i leczenia. Zwykle trwa kilka minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?
Każdego roku, w Polsce diagnozowanych jest coraz więcej przypadków raka prostaty. „Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie objawy daje rak prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem.
Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, przez dłuższy czas nie dając charakterystycznych objawów, przez co zazwyczaj jest wykrywany w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Warto więc być czujnym i w przypadku utrzymywania się nawet niepozornych dolegliwości, zgłosić się do lekarza.
Każdego roku diagnozowany jest u 3,5 tysięcy Polaków, z czego dla połowy z nich to wyrok śmierci. Jak wygląda czerniak i jak się przed nim chronić? To powinien wiedzieć każdy z nas!
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która dotyka wiele narządów i pojawia się u osób z predyspozycjami genetycznymi, które spożywają pokarmy zawierające gluten. Osoby chore zmagają się głównie z problemami związanymi z układem trawiennym, jednak mogą pojawiać się także różne objawy pozajelitowe. Należy podkreślić, że nieleczona celiakia może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, od niedoborów pokarmowych, po zmiany nowotworowe. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow.
Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo skrycie, przez długi czas nie dając zauważalnych objawów. Często wykrywany jest w późnym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone, a rokowania z reguły bardzo złe. Istnieją różne czynniki ryzyka, a najczęstszą i najlepiej udokumentowaną przyczyną raka trzustki jest palenie papierosów. „Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej.
Nowotwory układu pokarmowego to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Ze względu na swoje nieswoiste objawy, zazwyczaj są wykrywane zbyt późno, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Aby zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego, warto znać ich przyczyny i sposoby zapobiegania. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.
Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach.
Nowotwory układu pokarmowego należą do najczęstszych i najgroźniejszych chorób nowotworowych. Niestety, w większości przypadków są diagnozowane w późnym stadium, kiedy rokowania są niekorzystne. Powodem takiej sytuacji jest brak charakterystycznych objawów w początkowej fazie choroby oraz niska świadomość profilaktyki i badań przesiewowych wśród społeczeństwa. Co może sygnalizować rozwijający się nowotwór w obrębie układu pokarmowego? Kiedy należy zachować czujność? Zapytaliśmy specjalistę onkologii klinicznej lek. med. Olgę Urbanowską - Domańską. Pod lupę wzięliśmy trzy nowotwory, które są największym problemem w Polsce i w Europie.
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów, ponieważ rośnie w ukryciu i zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Objawy raka trzustki mogą być niecharakterystyczne i mylone z innymi chorobami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o problemach z trzustką. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.
Czy pacjenci z rakiem powinni stosować jakąś specjalną dietę? Dr Dawn Mussallem, ekspert z amerykańskiej Mayo Clinic, zaznacza, że nie ma jednego produktu lub diety, ale raczej wzorzec żywieniowy, który opiera się na roślinach bogatych w błonnik.
W Polsce na nowotwór złośliwy jelita grubego rocznie choruje kilkanaście tysięcy osób. Niestety, zachorowalność wzrasta zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Jednak to, czy człowiek zachoruje, czy też nie, wciąż w dużym stopniu zależy od niego. Jak więc zapobiegać rakowi jelita grubego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem.
HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, do zakażenia dochodzi głównie w trakcie stosunków płciowych. Wiele typów wirusa jest onkogennych, co może prowadzić do raka szyjki macicy, ale też między innymi gardła, krtani, prącia i odbytu. W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa. Jak dochodzi do zakażenia HPV? Jak rozpoznać HPV? Jak wygląda leczenie? Czy warto się zaszczepić przeciw HPV? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.