Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.08.2023 11:49

Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza

rak prostaty
canva.com

Każdego roku, w Polsce diagnozowanych jest coraz więcej przypadków raka prostaty. Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie objawy daje rak prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem. 

Objawy raka prostaty

Rak prostaty rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Z tego powodu lekarze kładą duży nacisk na regularne badania profilaktyczne, niezależenie od stanu zdrowia mężczyzny. (…) Dlatego badania przesiewowe i konsultacje urologiczne wskazane są u wszystkich pacjentów po przekroczeniu określonego wieku niezależnie od tego, czy odczuwają objawy, czy nie.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. 

Czerwona lampka powinna się zapalić w momencie pojawienia się dolegliwości, takich jak: 

 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
 • osłabiony strumień moczu,
 • częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy),
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu,
 • ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców lub bioder, 
 • obecność krwi w moczu lub nasieniu,
 • bóle kości. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-01T112007.719.png

O tym objawie raka jelita grubego wielu chorych nawet nie wie! Onkolog wskazał poważny problem Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

Kiedy się badać?

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 50 roku życia wykonywał regularnie badania profilaktyczne. Pacjenci, u których w rodzinie występowały przypadki raka prostaty, powinni się badać już w wieku 40 lat. 

Uważa się, że po 50 roku życia każdy mężczyzna powinien sprawdzić swój poziom PSA we krwi oraz być zbadanym przez urologa. Należy również pamiętać, że w przypadku pacjentów, którzy mają dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak np. genetyczne występowanie raka prostaty u taty, dziadka, syna, zwłaszcza jeżeli dotyczy to więcej niż jednego mężczyzny w rodzinie, istnieje ryzyko, że nowotwór może się rozwinąć wcześniej i w młodszym wieku. Zatem pacjenci w tym przypadku powinni wcześniej skorzystać z wizyty u urologa – nawet około 40 roku życia.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. 

Jak zapobiegać rakowi prostaty?

Podstawą profilaktyki raka prostaty jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. “Bardzo ważną rolę pełni zwiększenie świadomości społecznej na temat wykrywania raka prostaty oraz badań przesiewowych, takich jak badania poziomu PSA, badania per rectum i konsultacje urologiczne. Właśnie dzięki takim działaniom możemy rozpoznać nowotwór na etapie, na którym jest całkowicie wyleczalny.” -  powiedział urolog lek. Paweł Nalej. 

Warto także zadbać o zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Nie ma żadnej metody na to, aby całkowicie zapobiec rakowi prostaty. Jednak pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju tej choroby.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. 

Zasady profilaktyki raka prostaty: 

 • regularne wykonywanie badań profilaktycznych po 50 roku życia (w przypadku obciążeń rodzinnych, już około 40 roku życia),
 • pełnowartościowa dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze,
 • unikanie spożywania czerwonego mięsa i przetworzonych tłustych produktów,
 • ograniczenie spożywania mleka i produktów mlecznych o dużej zawartości tłuszczu,
 • unikanie używek, takich jak alkohol i papierosy. 
Polecane