Pacjenci.pl Zdrowie GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej
canva

GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej

29 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Borelioza jest to choroba przenoszona przez kleszcze. Liczba przypadków zakażenia nią rośnie. W kwietniu 2023 r. zachorowań było dwa razy więcej niż w ubiegłym roku w tym czasie. Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego poinformował, ile osób jest już zarażonych boreliozą. Nie są to dobre wieści.

Borelioza w Polsce

Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego, wskazał, że liczba zachorowań na boreliozę w pierwszym półroczu 2023 r. wynosi 7686. Na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało 147 osób.

W 2022 r. Główny Inspektorat Sanitarny odnotował 17 tys. 368 zachorowań. Liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu wynosiła 445. Liczby zakażeń w poszczególnych częściach kraju prezentowały się następująco:

  1. Małopolska – 2739,
  2. Śląsk – 2132,
  3. Mazowsze – 1599,
  4. Lubelszczyzna – 1559,
  5. Pomorskie – 1481,
  6. Podkarpacie – 1226,
  7. Podlasie – 930,
  8. Wielkopolska – 876,
  9. Warmia i Mazury – 841,
  10. Dolny Śląsk – 838,
  11. Zachodniopomorskie – 671,
  12. Opolskie – 596,
  13. Łódzkie – 539,
  14. Kujawsko-Pomorskie – 528,
  15. Lubuskie – 497,
  16. Świętokrzyskie – 316.

Projekt bez nazwy - 2023-07-26T175451.641.png

Trzy województwa o największej liczbie zakażonych kleszczy. Gdzie panuje szczególne zagrożenie boreliozą?
Borelioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie, badania, leczenie

Jak dochodzi do zarażenia do boreliozą?

Kleszcze najczęściej atakują w miejscach, które porośnięte są krzewami lub trawą. Przeważnie można je spotkać w zaroślach, w których polują. Żyją w lasach, parkach, nad rzekami i nad jeziorami. Na skórę przeskakują z roślin np. ze źdźbła trawy lub liścia. By szybko dostrzec kleszcza podczas przebywania we wspomnianych miejscach, warto mieć jasne ubrania. Pasożytowi można utrudnić dostęp do skóry np. nosząc odzież zasłaniającą nogi i ręce.

Po pobycie w miejscu, w którym są kleszcze, dobrze jest dokładnie sprawdzić, czy któryś z nich nie dostał się na skórę, również za uszy i w zgięciach kolan.

Jakie są pierwsze objawy zakażenia boreliozą i jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Ukąszenie można rozpoznać po rumieniu, mającym okrągły kształt i czerwony kolor – pojawia się kilka tygodni po ukąszeniu. Rumień nie powoduje bólu. Objawami ukąszenia mogą być objawy grypopodobne i zaburzenia równowagi. Każdy kto podejrzewa, że został ugryziony przez kleszcza powinien skonsultować się z lekarzem.

Kleszcz może zarazić boreliozą, gdy zostanie nieprawidłowo wyjęty. Pajęczaka łatwo „zestresować” – w tym stanie właśnie wymiotuje do rany i przyspiesza się zakażenie. Do usuwania kleszcza należy używać pęsety i odpowiednich przyrządów. Należy to zrobić możliwie jak najszybciej od momentu, gdy go zauważymy. Kleszcza należy chwycić blisko skóry i wyciągnąć w górę pewnym ruchem. Po wszystkim ranę należy zdezynfekować.


Nie każdy kleszcze ma boreliozę

Ukąszenie przez kleszcza nie jest równoznaczne z zachorowaniem na boreliozę. Nie wszystkie pajęczaki przenoszą krętki boreliozy. Do zakażenia dochodzi tylko wtedy, gdy kleszcz wypije pewną ilość krwi i zwymiotuje do rany.

Grypa żołądkowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja