Pacjenci.pl Zdrowie Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?
canva.com

Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?

21 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Według badań, infekcja Helicobacter pylori jest odpowiedzialna za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.  Jak może dojść do zakażenia Helicobacter pylori i jakie są objawy infekcji?

Artykuł powstał we współpracy z gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to gram-ujemna bakteria o spiralnym kształcie, która kolonizuje się w błonie śluzowej żołądka. Dzięki produkcji swoistego enzymu - ureazy, przystosowana jest do kwaśnego środowiska żołądka. Helicobacter pylori znana jest z tego, że uszkadza błonę śluzową żołądka, powodując choroby, takie jak m.in. wrzody czy zapalenie żołądka.

Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów. ” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez tytułu - 2023-03-20T192644.993.png

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy – najważniejsze zasady
Dieta w chorobie refluksowej - główne zasady. Co radzi lekarz?

Jak można zarazić się Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechnych zjawiskiem i dotyczy większej części społeczeństwa. „ W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. Nie każdy jednak choruje. Należy podkreślić, że zakażenie Helicobacter pylori nie jest jednoznaczne z wystąpieniem objawów chorobowych.

Helicobacter pylori przenosi się drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść poprzez używanie tych samym sztućców czy pijąc ze wspólnej butelki. „Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Warto dodać, że bardziej narażone na infekcję Helicobacter pylori są osoby, które nie dbają o higienę rąk, spożywają nieprzegotowaną wodę, nadużywają alkoholu czy palą papierosy.

Jakie są charakterystyczne objawy zakażenia Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori może przebiegać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Większość nosicieli nie zdaje sobie sprawy z obecności bakterii w organizmie. Przeważnie pierwsze objawy infekcji pojawiają się dopiero w momencie, kiedy uszkodzenia w obrębie błony śluzowej żołądka są już rozległe. Do charakterystycznych objawów zakażania Helicobacter pylori zaliczamy:

  • bóle brzucha
  • wzdęcia
  • niestrawność
  • zgaga
  • uczucie pełności po posiłku
  • brak apetytu
  • nudności i wymioty
  • zaparcia i biegunki
  • stan podgorączkowy

Aby zdiagnozować zakażenie Helicobacter pylori stosuje się m.in. gastroskopię z testem urazowym, mocznikowy test oddechowy oraz badanie kału. W aptekach mamy dostępne testy, które w szybki i prosty sposób możemy wykonać w warunkach domowych.

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja