Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Homocysteina – normy, badania, przyczyny i skutki niewłaściwego poziomu
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:29

Homocysteina – normy, badania, przyczyny i skutki niewłaściwego poziomu

Homocysteina – normy, badania, przyczyny i skutki niewłaściwego poziomu
pixabay.com

Homocysteina – czym jest i jak wpływa na organizm?

Homocysteina to związek chemiczny zaliczany do aminokwasów siarkowych. Powstaje w organizmie na skutek procesu demetylacji metioniny, która występuje powszechnie w bogatych w białko produktach pochodzenia zwierzęcego, a jej nadmiar ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Homocysteina powoduje szybsze krzepnięcie krwi, zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych i uszkadza je, co powoduje nasilenie procesów miażdżycowych oraz zakrzepowych. Związek ten ma również działanie aterogenne, a więc przyczynia się do nadmiernego odkładania cholesterolu

Homocysteina – wskazania do badania

Na badanie poziomu homocysteiny we krwi powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, które przebyły incydent sercowo-naczyniowy (udar mózgu, zawał serca) lub są obciążone rodzinnym ryzykiem takiego incydentu. Ponadto badanie powinno wykonać się u pacjentów narażonych na zbyt niski poziom wit. B12 i kwasu foliowego (np. na skutek alkoholizmu, narkomanii lub niedożywienia) oraz u pacjentów z podejrzeniem homocysteinurii, czyli wrodzonych zaburzeń przemiany homocysteiny. Wskazaniem do pomiaru poziomu homocysteiny jest także podeszły wiek.

Homocysteina – przygotowanie do badania i jego przebieg

Badanie poziomu homocysteiny wykonuje się na czczo w godzinach porannych – na 8 godzin przed zgłoszeniem się do laboratorium pacjent nie powinien spożywać posiłków ani pić napojów innych niż woda. Polega ono na pobraniu krwi z żyły łokciowej pacjenta, a więc procedura jest taka sama jak w przypadku klasycznej morfologii. W przypadku tego badania jednak najbardziej liczy się czas analizy samej próbki, ponieważ poziom homocysteiny we krwi jest raczej niestabilny.Badanie jest refundowane przez NFZ, jednak kiedy zdecydujemy się wykonać je prywatnie koszt wyniesie około 60-100 zł. Na wyniki czeka się jeden dzień roboczy.

Homocysteina – jakie są normy i co oznacza wynik?

U osób dorosłych poziom homocysteiny we krwi powinien mieścić się w przedziale 5-15 μmol/l. Wartość 16-30 μmol/l świadczy już o umiarkowanym stopniu hiperhomocysteinemii, wartość 31-100 μmol/l – o jej stopniu średnim, a wynik powyżej 100 μmol/l oznacza, że mamy do czynienia z hiperhomocysteinemią ciężką.Zdarza się także, że wartość homocysteiny znacznie obniża się w czasie ciąży. Stan taki nie świadczy o nieprawidłowościach i nie wymaga leczenia.

Tagi:
Polecane