Pacjenci.pl Zdrowie Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów? Metody leczenia i dieta
canva.com

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów? Metody leczenia i dieta

4 grudnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą o podłożu immunologicznym, atakującą stawy. „Najczęściej są to drobne stawy rąk i stóp, ale może także objąć duże stawy obwodowe. Pacjent może się wtedy skarżyć m.in.na bóle kolan i łokci.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Jakie są typowe objawy choroby i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, lek. Agatą Skwarek-Szewczyk.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

Pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów często są niecharakterystyczne i niekojarzone z tą jednostką chorobową.

„Choroba może zaczynać się podstępnie, np. pacjent może odczuwać zmęczenie, tracić na wadze.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Czerwona lampka powinna zaświecić się w momencie, kiedy pojawia się ból i obrzęk stawów.

„Zazwyczaj są to stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Stawy międzypaliczkowe dalsze nie są zajęte, jak w przypadku innych chorób reumatologicznych.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Typowym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest sztywność poranna, czyli ból i sztywność stawów oraz trudności z zapoczątkowaniem ruchu, które pojawiają się po przebudzeniu.

„Pacjenci często skarżą się na sztywność poranną, która trwa powyżej godziny. Kolejnymi objawami są zmiany w układzie krążenia i w układzie oddechowym.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Charakterystyczne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to:

  • ból i sztywność stawów,
  • sztywność poranna trwająca minimum przez godzinę,
  • obrzęk stawów,
  • duża wrażliwość stawów na ucisk,
  • nadmierne ocieplenie skóry w okolicy chorych stawów,
  • ograniczona ruchomość stawów,
  • deformacje i zniekształcenia stawów,
  • zmiany radiologiczne w postaci osteoporozy lub nadżerek.

Projekt bez nazwy - 2023-12-04T181856.288.png

Jak leczyć dnę moczanową? Czy jest to choroba uleczalna?
Co powoduje przykry zapach z ust? Jak się go pozbyć?

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, jednak dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii, jesteśmy w stanie nad nią zapanować. W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

„Potrafimy ją świetnie leczyć i doprowadzić do remisji, tak aby jej objawy były niedostrzegalne i mniej uciążliwe dla pacjenta. Terapia polega głównie na zahamowaniu dalszego rozwoju choroby. W pierwszej kolejności podaje się leki w formie tabletek. Obecnie mamy nowoczesne metody leczenia, gdy w porę zadziałamy, szybko uzyskamy pożądany efekt. Coraz częściej stosuje się leczenie biologiczne.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

W sytuacji, kiedy pacjent boryka się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i nie toleruje leków doustnych, alternatywą jest podawanie substancji leczniczych w formie zastrzyków.

Można wspomagać się maściami, które wykazują łagodne działanie przeciwzapalne, jednak nie zastąpi to terapii docelowej.

„Pamiętajmy, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o podłożu immunologicznym. Niezbędna jest tu terapia lekami systemowymi.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Należy podkreślić, że nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów postępuje, prowadząc do destrukcji stawów, a w konsekwencji do niepełnosprawności.

Zalecenia dietetyczne dla pacjentów z RZS

Dopełnieniem leczenia RZS jest odpowiednia dieta.

„Trzeba pamiętać, że w reumatoidalnym zapaleniu stawów okresowo stosuje się sterydy. Są to leki, które mogą powodować osteoporozę, dlatego ważna jest zbilansowana dieta.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Główne zasady diety w reumatoidalnym zapaleniu stawów:

1) Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, głównie tłustego mięsa i jego przetworów oraz pełnotłustych produktów mlecznych;

2) Wzbogacenie diety o ryby, owoce morza i oleje roślinne będące źródłem kwasów omega-3, które zmniejszają stany zapalne stawów;

3) Unikanie jedzenia produktów wysokoprzetworzonych, wysokotłuszczowych i wysokocukrowych;

4) Wzbogacenie diety o produkty z dużą ilością kolagenu, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania stawów i chrząstek (m.in. galarety mięsne i rybne);

5) Zadbanie o podaż kwasu foliowego (leki na RZS powodują obniżenie jego poziomu w organizmie);

6) Zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu;

7) Unikanie ostrych przypraw, zastąpienie tradycyjnej soli solą potasową lub magnezową;

8) Ograniczenie spożycia mocnej kawy i herbaty;

9) Zrezygnowanie z picia alkoholu.

„Reumatoidalne zapalenie stawów nie lubi papierosów. Ludzie palące papierosy mają predyspozycje do chorób reumatycznych. Jeśli chodzi o alkohol, niestety wchodzi w interakcję z naszymi lekami.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk.

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, leczenie, czynniki ryzyka. Wywiad z ekspertem
Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko