Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Jak sprawdzić czy dziecko ma wadę postawy? Fizjoterapeutka wyjaśnia
Daria Siemion
Daria Siemion 21.11.2024 10:01

Jak sprawdzić czy dziecko ma wadę postawy? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Dziecko, fizjoterapia, wady postawy u dzieci
Fot. Shutterstock / New Africa

Wady postawy u dzieci, jeśli nie są leczone, mogą w przyszłości przyczynić się do powstania wielu problemów zdrowotnych, których można uniknąć. Fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie podpowiada, jak je rozpoznać i co zrobić, gdy już wystąpią. 

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Wady postawy nabyte najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku od 12 do 16 lat, czyli w okresie intensywnego wzrostu i osłabienia mięśni. W tym czasie najczęściej występującymi wadami są:

  • kifoza – wygięcie kręgosłupa ku tyłowi, które naturalnie występuje w odcinku piersiowym i krzyżowym, ale nadmierne wygięcie w odcinku piersiowym prowadzi do tzw. okrągłych pleców,
  • lordoza – wygięcie kręgosłupa do przodu, naturalne w odcinku szyjnym i lędźwiowym, ale nadmierne wygięcie w odcinku lędźwiowym powoduje powstanie wklęsłych pleców,
  • skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa,
  • płaskostopie – powstaje wskutek obniżenia łuku stopy, co prowadzi do powstania tzw. płaskiej stopy.
Z fobią szkolną zmaga się niejedno dziecko. Socjoterapeutka tłumaczy, jak ją rozpoznać Jak zadbać o odporność dziecka w nadchodzącym roku szkolnym?

Jak rozpoznać wadę postawy w warunkach domowych?

Rodzic może w pewnym stopniu samodzielnie ocenić, czy jego dziecko ma wadę postawy, wykonując proste badanie w domu. 

– Przede wszystkim musimy obejrzeć dziecko w dwóch pozycjach. Najpierw oglądamy je z tyłu. Na początku sprawdzamy, czy po którejś stronie jeden bark jest wyżej. Sprawdzamy ustawienie samych łopatek, czy jest różnica po jednej i po drugiej stronie pod kątem odstawania łopatek i pod kątem ich wysokości. Oceniamy też kąt w talii, czy jeden nie jest bardziej zaostrzony, a drugi bardziej spłaszczony – wyjaśnia fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska.

Rodzic może również przeprowadzić test Adamsa, polegający na skłonie, który często wykonuje się podczas badań przesiewowych.

– Prosimy dziecko, żeby zrobiło skłon i obserwujemy, jak zachowują się plecy. Jeśli zauważymy, że po jednej bądź po drugiej stronie plecy są lekko bardziej uniesione, zazwyczaj świadczy to o skoliozie. Stojąc bokiem, oceniamy fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, sprawdzamy czy jest zachowana lordoza lędźwiowa. Obserwując odcinek lędźwiowy, często pozycja dzieci jest w dużym pochyleniu. Tutaj jest duże rozciągnięcie mięśni z przodu i mamy duże wygięcie. Czasami są też plecy zaokrąglone lub nadmiernie przeprostowane – tłumaczy ekspertka.

Jak postępować w przypadku stwierdzenia wady postawy u dziecka?

Jeżeli zauważymy u dziecka wadę postawy, warto jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Podczas wizyty kontrolnej oceni on postawę dziecka, przeprowadzi wywiad z rodzicem i zdecyduje, czy potrzebna jest regularna terapia. W niektórych przypadkach niezbędna może być konsultacja u ortopedy.

Zobacz też:

Choć są bliźniakami, urodzili się w różnych latach. Takie dzieci bardzo rzadko się rodzą

Takie są objawy pierwszej miesiączki. Jeśli masz córkę, powinnaś – i powinieneś – to wiedzieć

Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku

Powiązane
Leki
Pilna interwencja GIF. Wycofano dwie serie leków, wyniki badań są niepokojące
Apteka
Ważne zmiany wejdą w życie 1 lipca. Będzie nowa lista leków refundowanych