Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Jak ujarzmić tłustą cerę? Poznaj 4 najważniejsze zasady pielęgnacji tłustej skóry
canva

Jak ujarzmić tłustą cerę? Poznaj 4 najważniejsze zasady pielęgnacji tłustej skóry

30 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Każdy rodzaj skóry wymaga innego traktowania. Pielęgnacja tłustej cery powinna mieć na celu przede wszystkim zmniejszenie grubości warstwy rogowej i regulację nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, jak odpowiednio o nią dbać.

Tłusta skóra - krótka charakterystyka

Tłusta skóra jest gruba i błyszcząca, ma szaro – żółty koloryt, a na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory i zaskórniki. Wykazuje dużą odporność na czynniki środowiskowe, jednak znacznie gorzej reaguje na zaburzenia organizmu (zaburzenia hormonalne, trawienne, stres). Najintensywniej przetłuszcza się w miejscach, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych, (czoło, nos, broda oraz centralna część klatki piersiowej i pleców). Najczęstszym problemem tłustej skóry są pojawiające się wykwity trądzikowe (grudki, krosty, guzki, ropnie).

Projekt bez nazwy - 2024-01-30T182330.045.png

Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze
Jak pozbyć się blizn na twarzy? To jedna z najskuteczniejszych metod. Działa nawet na stare blizny

Główne zasady pielęgnacji tłustej cery

Demakijaż i oczyszczanie

Tłusta cera bardzo łatwo się zanieczyszcza, dlatego w porównaniu z innymi typami skóry jest najbardziej wymagająca, jeśli chodzi o oczyszczanie. Chodzenie spać w makijażu to największy grzech, niezależnie od rodzaju cery, jednak najboleśniejsze tego konsekwencje dotykają posiadaczy skóry tłustej i trądzikowej. Jeśli się malujemy, nie zapominajmy o starannym demakijażu za pomocą nietłustego mleczka lub płynu micelarnego. Modne ostatnio olejki do demakijażu nie są zalecane, ponieważ mogą zatykać pory.

Skórę należy myć 2 razy dziennie (rano i wieczorem) łagodnymi środkami o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry (pH 4,5 – 5,5). Mogą to być żele, pianki lub tak zwane mydła „bez mydła”. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z zawartością kwasu salicylowego, ponieważ ma on zdolności głęboko oczyszczające oraz lekko złuszczające naskórek.

Unikajmy stosowania agresywnych, drażniących kosmetyków (zwłaszcza na bazie alkoholu), gdyż mogą podrażnić i wysuszyć skórę, a to z kolei prowadzi do pobudzenia pracy gruczołów łojowych i jeszcze większego przetłuszczania się skóry. Nie zaleca się także stosowania zwykłego mydła, ponieważ niszczy płaszcz hydrolipidowy naskórka i tym samym nasila łojotok. Ponadto mydło zmienia odczyn skóry na zasadowy, co przyczynia się do rozwoju niewłaściwej flory bakteryjnej na jej powierzchni.

Nawilżanie

Dawniej, panowało powszechne przekonanie, że skóry tłustej nie należy nawilżać. Dziś oczywiste jest to, że również ten rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia. Należy jednak unikać tłustych i ciężkich kremów, mogących zapychać pory skóry. Zwracajmy uwagę na składy kosmetyków i nie kupujmy tych, które zawierają substancje komedogenne (sprzyjające powstawaniu zaskórników). Do najbardziej komedogennych substancji należą m.in. oleje mineralne, wazelina, wosk, oleje roślinne, mirystynian izopropylu, linolenian izopropylu, palmitynian izopropylu, izostearynian izopropylu, kwas oleinowy.

Zaleca się stosowanie lekkich, delikatnych, beztłuszczowych emulsji, przeznaczonych specjalnie do cery tłustej. Warto wybierać kosmetyki, które zawierają składniki, takie jak:

  • kwas salicylowy,
  • wyciąg z wierzby białej,
  • niacynamid,
  • witamina B6,
  • cynk,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • wyciąg z oczaru wirginijskiego.

Makijaż

Przy cerze tłustej makijaż powinien być lekki. Odradza się nakładania ciężkich, tłustych podkładów, które mogą zapychać pory skóry. Na rynku dostępne są beztłuszczowe kosmetyki do makijażu, które odpowiednio pielęgnują tłustą cerę i pomagają ją zmatowić. Szukajmy tych, które w swoim składzie zawierają m.in. kwas salicylowy, cynk i olejek z drzewa herbacianego. Nie zapominajmy o codziennym, starannym demakijażu.

Kwasy BHA i AHA - najwięksi sprzymierzeńcy tłustej cery

Największymi sprzymierzeńcami tłustej cery są kwasy BHA i AHA. Na rynku mamy dostępne preparaty (kremy, sera, toniki) z kwasami o różnych stężeniach. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z kwasami, zacznijmy od tych o najniższych stężeniach. Skóra potrzebuje stopniowo się do nich przyzwyczaić i na początku może reagować podrażnieniem, pieczeniem i przesuszeniem.

Kwasy BHA (beta-hydroksylowe)

Do grupy kwasów BHA należy kwas salicylowy, który usuwa zbędne warstwy zrogowaciałego naskórka i reguluje odnowę komórek skóry. Kwas salicylowy to związek spokrewniony z aspiryną i tak jak ona posiada właściwości przeciwzapalne. Jest rozpuszczany w tłuszczach i dlatego posiada zdolność do przenikania przez warstwę łojową oraz wnikania w głąb gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Dzięki swoim właściwościom przyczynia się do odblokowania porów i tym samym pomaga likwidować zaskórniki i zapobiega tworzeniu się wyprysków. Jest delikatniejszy od kwasów AHA, dlatego może być stosowany przez osoby z wrażliwą skórą.

Kwasy AHA (alfa-hydroksylowe)

Najczęściej stosowanymi w kosmetyce kwasami AHA są: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas jabłkowy, kwas migdałowy. Co prawda, kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie i nie posiadają zdolności do przenikania przez warstwę łoju, jednak pewne ich właściwości są przydatne w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Złuszczają i usuwają zrogowaciałą warstwę naskórka, co powoduje głębokie oczyszczanie i odblokowanie porów, wyrównanie powierzchni skóry, jej odnowę i rozjaśnienie. Wywierają korzystny wpływ na redukcję przebarwień i płytszych blizn potrądzikowych. Kwasy AHA mogą podrażniać skórę, dlatego należy stosować je z należytą ostrożnością. Warto mieć na uwadze, że podczas stosowania kwasów AHA należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi (minimum SPF 30).

Anna Mucha zszokowała fryzurą. Jak dbać o siwe włosy? 4 najważniejsze wskazówki
„To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja