Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Jak pozbyć się blizn na twarzy? To jedna z najskuteczniejszych metod. Działa nawet na stare blizny
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.01.2024 17:51

Jak pozbyć się blizn na twarzy? To jedna z najskuteczniejszych metod. Działa nawet na stare blizny

blizny potrądzikowe
canva

Blizny stanowią istotny defekt skóry, który nierzadko ma bardzo negatywny wpływ na psychikę człowieka. Na szczęście, dzisiejsza medycyna pozwala się z nimi uporać. W zależności od rodzaju blizny i predyspozycji pacjenta, stosuje się różne formy terapii. Niezmiennie od lat, jedną z najskuteczniejszych metod leczenia blizn jest laseroterapia. Zastosowanie laseroterapii umożliwia zmniejszenie, a nawet całkowitą eliminację blizn, nawet tych starych.

Laser frakcyjny CO2 na blizny zanikowe - jak działa?

Blizna jest tkanką łączną, która podczas procesu gojenia zajmuje miejsce uszkodzonej tkanki. Jeśli chodzi o blizny w obrębie twarzy, najwięcej pacjentów boryka się z bliznami zanikowymi. Do powstania tego typu blizny dochodzi w sytuacji, kiedy w trakcie procesu bliznowacenia nie wytwarza się odpowiednia ilość kolagenu. Najczęściej, blizny zanikowe są skutkiwm przebytego trądziku i ospy wietrznej. 

Aby zmniejszyć bliznę zanikową, trzeba pobudzić skórę do odbudowy kolagenu. Żeby to zrobić, należy w kontrolowany sposób ją uszkodzić. 

Działanie lasera frakcyjnego CO2 polega na wywoływaniu mikrourazów termicznych na określonych głębokościach skóry. Laser ten nie naświetla całej powierzchni skóry, ale „dziurkuje” ją tysiącami mikroskopijnych „igieł”. Impulsy wnikają w skórę w taki sposób, aby nie powodować oparzenia, a pobudzić skórę właściwą do procesów regeneracyjnych. Każde punktowe uszkodzenie otoczone jest fragmentem nieuszkodzonej, zdrowej tkanki, co daje możliwość szybkiej regeneracji.

Laser frakcyjny CO2 oddziałuje na głębsze warstwy skóry, do 2 mm pod naskórkiem. Dzięki temu posiada zdolność do pełnej i trwałej regeneracji kolagenu i elastyny, umożliwiając wymianę starych lub zniszczonych komórek na te zupełnie nowe i zdrowe.

Ten czerwony punkt pojawia się na skórze. Bywa objawem niewydolności żylnej „To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują

Jak przebiega zabieg laserem frakcyjnym CO2?

Parametry wykonania zabiegu (wartość energii, ilość przejść przez skórę, obszar „pokrycia” skóry dziurkami) są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Terapia laserem to dość bolesna metoda, dlatego odbywa się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego (krem znieczulający, zewnętrzne aparaty schładzające skórę). 

W trakcie jednego zabiegu lekarz „dziurkuje” impulsami ok. 20 – 25% leczonej powierzchni skóry. Ma to na celu zachowanie 75 – 80% zdrowej nienaruszonej skóry, która niezbędna jest do przebudowy kolagenu i szybkiego gojenia.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Mogą wystąpić: świąd, pieczenie, uczucie napięcia i suchości skóry, utrzymujące się ok. 2 – 3 dni. Wkrótce pojawia się dropnopłatowe złuszczanie naskórka. W trakcie procesu gojenia zdarza się lekkie zbrązowienie skóry, utrzymujące się do 2 tygodni. Końcowy rezultat zabiegu obserwowany jest po ok. 4 – 5 tygodniach. 

Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serię od 3 do 5 zabiegów w odstępach 3 – 6 tygodniowych. Przebudowa kolagenu powodująca dalsze wygładzanie blizn będzie trwała jeszcze przez 6 – 12 miesięcy po zabiegu.

Pacjent po zabiegu powinien pielęgnować skórę delikatnymi preparatami nawilżającymi i regenerującymi oraz stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną przez okres ok. 4 tygodni.  

Poważniejsze powikłania pozabiegowe, takie jak blizny czy infekcje zdarzają się niezwykle rzadko. W przypadkach bardziej intensywnych zabiegów mogą pojawić się przejściowe, niewielkie pęcherze lub okresowe przebarwienia (głównie u pacjentów z ciemną karnacją).

Projekt bez nazwy - 2024-01-29T165121.718.png

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniami do zabiegu laserem frakcyjnym CO2 są:

 • nowotwory skóry, 
 • ciąża i okres karmienia piersią, 
 • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, 
 • przewlekłe zapalne dermatozy (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry),
 • świeża opalenizna,
 • okres 4 tygodni od wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym,
 • blizny przerosłe i keloidy, 
 • stosowanie leków lub ziół światłouczulających, 
 • terapia doustna izotretinoiną lub steroidami (minimum 12 miesięcy przerwy),
 • cukrzyca, 
 • epilepsja, 
 • immunosupresja, 
 • rozrusznik serca.
Polecane