Jak uniknąć zaczadzenia? O tych krokach powinien każdy pamiętać
W Polsce co roku dochodzi do zatruć tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej. Z tego powodu ginie rocznie ok. 100 osób, a kilkaset trafia do szpitala. Najczęściej do wypadków dochodzi między 1 listopada a 31 marca. Tego rodzaju tragedii można jednak uniknąć. Podpowiadamy, co należy zrobić.
Czad jest śmiertelnie niebezpieczny
Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest silnie trującym gazem. Nie ma zapachu i barwy. Jest nieco lżejszy od powietrza, co sprawia, że się z nim miesza i rozprzestrzenia. Źródłem czadu w pomieszczeniu mogą być:
- kominki,
- gazowe podgrzewacze wody,
- piece węglowe,
- piece gazowe,
- piece olejowe,
- kuchnie gazowe.
Czad powstaje też w wyniku niepełnego spalania drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla i ropy.
Największe zagrożenie stanowi dla noworodków i niemowląt, kobiet ciężarnych, osób w podeszłym wieku, osób z wadami serca, osób z chorobami oskrzelowo-płucnymi i osób z wadami serca i niewydolnością układu oddechowego.
Objawy sugerujące, że doszło do zatrucia są:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- szumy w uszach,
- zaburzenia wzroku,
- uczucie odurzenia.
Zatrucia czadem można uniknąć
Najczęściej przyczyną zatrucia jest niepełne spalanie. Może do niego dojść, gdy okna są zamknięte zbyt szczelnie lub gdy pomieszczenie nie jest prawidłowo wentylowane. By zapobiec zatruciu czadem powinno się m.in. :
- dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych,
- uchylać okno w mieszkaniu, gdy korzysta się ze źródeł ognia,
- nie zasłaniać otworów nawiewnych i kratek wentylacyjnych,
- sprawdzać ciąg powietrza np. przykładając kartkę papieru do otworu,
- podczas instalacji z urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług ekspertów,
- nie pozostawiać w garażu samochodu z włączonym silnikiem.
W mieszkaniu powinien znajdować się też czujnik tlenku węgla. Dobrze jest umieścić go w miejscu, w którym się śpi. Dodatkowe czujniki warto by znajdowały się też w każdym z pomieszczeń.
Jak pomóc osobie zatrutej czadem?
„ Przede wszystkim należy taką osobę wyprowadzić z zatrutego pomieszczenia. Bądźmy jednak ostrożni i pamiętajmy, że na pierwszym miejscu jest nasze bezpieczeństwo. Jeżeli doszło do zatrucia czadem, musimy iść nisko, gdyż czad jest lżejszy od powietrza i z reguły unosi się na górze, przy suficie. Następnie wzywamy odpowiednie służby ”. - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski
W pomieszczeniu, w którym pojawił się czad, należy szeroko otworzyć drzwi i wstrzymując oddech otworzyć szeroko okno – konieczne jest, by powstał przeciąg. Gdy poszkodowany zostanie wyniesiony z pomieszczenia, należy sprawdzić, w jakim stanie jest jego oddech. W razie bezdechu należy rozpocząć sztuczne oddychanie. Jeśli poszkodowany oddycha, ułóżmy go na boku i poczekajmy, aż przyjedzie karetka.
W warunkach szpitalnych leczenie polega na podaniu tlenu, by zastąpił cząsteczki CO. Pacjentom podaje się czysty tlen lub umieszcza ich w komorach hiperbarycznych.