Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Jak złagodzić wrzody żołądka? Te sposoby przyniosą Ci ulgę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.03.2024 08:06

Jak złagodzić wrzody żołądka? Te sposoby przyniosą Ci ulgę

wrzody
Fot. canva

Wiosna jest porą roku, podczas której objawy choroby wrzodowej mogą się nasilać. Dla osób mających tę dolegliwość bywa to szczególnie uciążliwy moment w roku. Jednak wrzody żołądka można uspokoić. Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym ból wywołany przez wrzody będzie mniej doskwierał. Co więcej, dzięki tym sposobom być może uda przyspieszyć się leczenie choroby wrzodowej.

Zmień dietę

Jednym z pierwszych sposobów umożliwiającym złagodzenie dolegliwości spowodowanych przez wrzody jest zmiana diety. Choć nie ma dowodów naukowych, na podstawie których można stwierdzić, że ta lub inna dieta przyspiesza gojenie się wrzodów lub zapobiega ich nawrotom, to jednak odpowiednia dieta wspomaga leczenie farmakologiczne i łagodzi objawy wrzodów. Podczas leczenia chorym zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej i ograniczenie substancji stymulujących wydzielanie się soku żołądkowego i błonnika pokarmowego.

Z diety chorego najlepiej by całkowicie zniknęły:

  • sól i słone produkty oraz potrawy,
  • smażone potrawy,
  • pieczone potrawy z dodatkiem tłuszczu,
  • mocną kawę i herbatę,
  • mleko,
  • soki owocowe,

Z kolei, by złagodzić dolegliwości spowodowane przez wrzody żołądka, dobrze jest włączyć do diety probiotyki, stymulujące produkcję śluzu i chroniące wyściółkę żołądka. Probiotyki pomocne są w leczeniu zakażeń Helicobacter pylori ze względu na to, że pomagają utrzymać równowagę mikroflory jelitowej i wspomagają funkcjonowanie błony śluzowej. Pomocne bywa również regularne jedzenie czosnku, który może opóźnić tworzenie się wrzodu i zapobiegać uszkodzeniom żołądka.

-Powinniśmy unikać przede wszystkim potraw tłustych, bardzo mocno przyprawionych oraz smażonych, które zalegają w żołądku. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe po kawie, mocnej herbacie, a szczególnie po napojach wysokoprocentowych. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow

Zobacz też: W wielu krajach już zakazana, a Polacy wciąż ją piją. Najgorszy rodzaj herbaty

Ta bakteria wywołuje wrzody, a nawet raka żołądka. Poznaj pierwsze objawy zakażenia Zgaga to nie jedyny objaw nadkwasoty. Przeczytaj, jeśli masz problem z żołądkiem

Nie dopuszczaj do zaparć

Z układu pokarmowego toksyczne odpady przemiany materii powinny być wymiatane regularnie. Jeśli tak się nie dzieje, resztki zaczynają gnić i oklejać ściany jelit – następstwem tego jest ich uszkodzenie. Wydalniczą funkcję jelita można wspomagać – wystarczy chociażby wypić rano szklankę ciepłej wody i przejść się na krótki spacer. Dobrze jest też wyeliminować słodzone i gazowane napoje.

Gdy mowa o zaparciach, często kojarzy się nam, że w niwelowaniu ich pomocny będzie błonnik. Jest to prawdą, lecz osoby z chorobą wrzodową powinny ograniczyć spożycie produktów bogatych w błonnik, co nie oznacza, że powinny z niego całkowicie zrezygnować – niech ich źródłem będą młode i delikatne warzywa, dojrzałe owoce i drobne oraz średniomielone produkty zbożowe. Jednak pieczywo razowe, grube kasze, nasiona roślin strączkowych i warzywa kapustne lepiej ograniczyć lub całkowicie zrezygnować.

Zobacz też: Rozpierający ból zatok. Ta metoda szybko postawi cię na nogi

Dbaj o zęby

Od stanu zębów w dużej mierzy zależy nasze zdrowie. Mają również wpływ na stan żołądka – w chorych zębach znajdują się bakterie, które mogą mu zaszkodzić. Dlatego warto regularnie usuwać kamień i osad z zębów. Jeśli masz braki w uzębieniu, uzupełnij je. Brak w uzębieniu powodują, że pokarm trafiający do żołądka jest mniej rozdrobniony i dłużej w nim zalega i przyczynia się do większej produkcji kwasu solnego.

Uważaj na niektóre leki

Poważnym czynnikiem ryzyka sprzyjającym rozwojowi wrzodów trawiennych jest stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przewlekłe ich stosowanie może spowodować rozwój choroby wrzodowej i dwunastnicy. Substancje z tej grupy są jednymi z najczęściej stosowanych leków dostępnych bez recepty.